Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Co zažila Soňa Vlachová a jiné příběhy z války

08.06.2017   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Co zažila Soňa Vlachová a jiné příběhy z válkyHistorik, výtvarník a publicista Stanislav Bukovský (*1944 v Plzni) vydal roku 2016 pozoruhodnou publikaci Příběhy z války: hutně zpracovaná fakta i tolik let po válce zaujmou. A nejen zaujmou... &Sokují.
&Sokuje tu, myslím, především druhá část publikace Vrátila se z pekla, která je vzpomínkami Soni Vlachové (*1929 na Podkarpatské Rusi), jíž bylo teprve šestnáct let, když byla osvobozena z koncentračního tábora a která dnes žije sama v rodinném domku v Mirošově u Rokycan.

Události, které Soňa Vlachová zažila již na prahu mládí, sice zaznamenala osobně (na víc než na sto stránkách), děsu a katarzi knihy však nakonec stačilo stran sedmadvacet. A jistě, jako vždycky se objeví čtenáři, kteří si pomyslí: „Ale ne, tohle už si přidala, to přece nejde, není to možné."
Nezazlívám jim to. Proč? V lidské povaze už je tato tendence: NEVĚŘIT nejhoršímu. Stejně jako tendence to nejhorší druhým provádět, pokud k tomu společnost vytvoří šanci. Což se za války přihodilo.
Stanislav Bukovský uvádí Sonino vyprávění zcela adekvátně detailem děsivého obrazu Brueghelova i slovy, která Dante umístit nad brány pekelné. A dodá: „Je to docela jiné čtení, než to, jež lze bez předchozích prožitků a bez naslouchání lidem, co něco prožili, sepsat někde v přívětivé kavárně.“ Po přečtení těch syrových stran mu v podstatě dávám za pravdu.
Příběhu Soni Vlachové navíc předchází vlastní „Příběhy z války“ aneb kratší už zpracování osudů dalších dvou žen (Jolany Beldové a Jarmily Bohuňkové) a deseti mužů: Jaroslava Fremla, Vojtěcha &Spety, Emanuela Fryče, Jiřího Fryče, Františka Trčky, Jiřího Bartoše, Petra Rusína, Rudolfa Maxy, Ladislava &Silhana a Josefa Pioreckého (1910-2011). Ten vystudoval filosofii na Univerzitě Karlově a teologii na Husově teologické fakultě, byl vysvěcen na kněze a náboženství učil na Masarykově škole v Hradci. Za války byl Piorecký členem skupiny Obrana národa a stýkal se i s členy Revolučního národního výboru. Byl zatčen gestapem a vyslýchán, ale nepodařilo se jej usvědčit. - Zapojil se i do Květnového povstání a pomáhal pak při hledání německých zajatců. Od roku 1953 pracoval v tzv. Mírové radě Národní fronty. Byl zručným portrétistou a jako důchodce si otevřel v Blatenské ulici Plzni soukromou Galerii U Páva; jeho osudy jsou tedy, řekl bych, naopak příkladem těch méně drastických.
Kniha je doplněna fotografiemi.

Stanislav Bukovský: Příběhy z války.
Vydal Stanislav Bukovský za podpory statutárního města Plzně. Příběhy zpracoval, upravil i doplnil (anebo je vypráví) Stanislav Bukovský. Grafická úprava Stanislav Bukovský a Helena Vendová. Plzeň 2016. 96 stranKomentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 21.8263 s