Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ŽÍT JAKO MUŽ – lekce manželské nesnášenlivosti od Philipa Rotha

13.06.2017   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ŽÍT JAKO MUŽ – lekce manželské nesnášenlivosti od Philipa RothaŽít jako muž se snaží spisovatel Peter Tarnopol  (za jehož jménem se skrývá sám autor Philip Roth). A dochází k závěru, který čtenář vycítí, že by to snad šlo, jen kdyby...tu nebyly ženy. S nimi to jaksi nejde ani spisovatelovi ani jeho hrdinovi. 

Mimořádně plodný a úspěšný americký spisovatel Philip Roth zde zcela otevřeně vypsal příběh svého nezdařeného manželství s jistou Margareth Martinsonovou, které muselo být peklem na zemi (pro oba). I když připustíme autorskou licenci, která dovoluje zveličit i drobné manželské problémy, to, co líčí Roth v knize přesahuje hranice chápání a v některých pasážích i přijatelnosti. Zásadní text nazvaný MŮJ SKUTEČNÝ PŘÍBĚH autor doplnil dvěma později napsanými povídkami, které z mírně jiného úhlu posilují vyznění textu. Je vidět, že manželská lekce, kterou autor utrpěl, je dlouho živá a vnitřně zakořeněná. A právě jedna z možností, která nutí spisovatele psát, spočívá právě v tom očistit se od toho, co ho vnitřně žere – prostě se z toho „vypsat.“  Ta první kratší povídka má název ROZVERNÉ MLÁDÍ a ukazuje mladého chlapce Natana Zukermana, rychle vyrostlého v muže, což zdatně prokazuje v sexu s nymfomankou Sharon. V některých pasážích by jejich vztah mohl konkurovat milencům PADESÁTI ODSTÍNŮ &SEDI E.L.Jamesové.

Druhá, nepoměrně delší povídka FLIRT S KATASTROFOU už připravuje čtenáře na hororové manželství v hlavní knize. I když manželka zde má jméno Lydia není pochyb, že je jiným zpodobením pozdější paní Maureen Tarnopolové. A vztah je rovně příznačně katastrofální ve všech důsledcích – zbavit otázky, jak může muž spát se ženou, která je mu fyzicky odporná, se jen tak nezbavíte.

Hlavní příběh hrdiny (alias autora) knihy, který chce ŽÍT JAKO MUŽ se však odehraje v zásadní části MŮJ SKUTEČNÝ PŘÍBĚH. Hlavní postava se zde jmenuje Peter Tarnopol (s jeho jménem se setkáte i v jiných autorových románech). Je spisovatel, který má problémy se psaním (na rozdíl od Rotha, který knihy doslova chrlí) a ožení se s barmankou, malířkou a autorkou povídek Maureen Johnsonovou. Fingované těhotenství, jímž ho ke sňatku protřelá Maureen přiměla a na něž přijde až po několika letech soužití, odstartuje vztah, v němž snad není ani stín lásky či třeba jen vzájemné úcty. Sadomasochistické „hrátky“ obou partnerů ale nemají sexuální podtext, přímo z nich čiší snaha zlikvidovat toho druhého, znemožnit ho, zurážet. V málokteré knize je tak podrobně popsán typicky debaklový vztah, snad nikde jinde nejdou manželské hádky do takových intimních podrobností. Dialogy nerovných partnerů jsou tak přesně popsány jakoby byly pořízeny z odposlechů.

Ještěže se Peter Tarnopol dokáže (za nemalé peníze) svěřovat svému psychiatrovi Dr. Spielvogelovi, který mu však dokáže pomoci jen zčásti. Jinou korelaci představuje chápající milenka Susan s neschopností dosáhnout orgasmu, která však také dosti psychicky labilní. Sice se tu občas mluví o literatuře (Philip Roth dokazuje jak je sečtělý), ale hlavní téma románu je urážená mužnost. Z hlediska mužského je to k nevydržení, z hlediska Maureen (jak zaznamenává do svých deníků) je to z „lásky“. Zachovat se jako muž v situacích, které si snad ani největší fantazie nedokáže vymyslet, je skoro nemožné. Nastupuje násilí střídané (zbytečnými) slzami Petera, a končí – jak jinak – tím, že se Peter „pochlapí“ a šílenou Maureen málem přizabije (což měl udělat mnohem dříve).

Přečíst drtivé svědectví Philipa Rotha vyžaduje silnou odvahu a také psychickou sílu. A pochopení stavu, kdy ani jeden z partnerů není schopen konfliktní a bezperspektivní vztah včas ukončit. Roth nešetří nikoho. Lydii v povídce, Maureen v románu, ale ani samotného hrdinu (Nathana, Petera Tarnopola). Dojde až na hranici bizarnosti, když se Peter svěřuje psychiatrovi s tím, jak rád ejakuluje v cizích koupelnách. Román ŽÍT JAKO MUŽ se silně zadře pod kůži a ošklivostí se jen těžce zbavujete. Rozhodně to není příběh, kdy byste drželi hrdinovi palce, aby to vydržel, nemluvě o tom, že byste se s ním mohli ztotožnit. Spíše vám ho bude líto – protože žít jako muž snad ani nejde – se ženami pochopitelně...
 

Foto Philip Roth: pinterest.com
*********************************************
Philip Roth: ŽÍT JAKO MUŽ (Román o manželství)
Z anglického originálu přeložil Jiří Hanuš
Vydala Mladá Fronta a.s. Praha 2017

 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0201 s