Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BITVA O BRITÁNII – TV tip – Letecká bitva znamenající první porážku Hitlera

23.06.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BITVA O BRITÁNII – TV  tip – Letecká bitva znamenající první porážku HitleraPočátkem srpna 1940 se hitlerovské Německo, když už obsadilo téměř celou Západní Evropu, pokusilo dobýt ostrovní Británii. 2500 německých messerschmidtů vyrazilo proti anglickým stíhačkám v počtu 850. Následovalo šestnáct týdnů vzdušných bojů, šestnáct týdnů bombardování. Londýn oplakával 40 tisíc mrtvých. Vítězství si však Luftwafe vedená maršálem Göringem neodnesla. Právě tuto proslulou kapitolu dějin II. světové války, v níž Británie dokázala Hitlerovi odolat s velkou přesností mapuje film režiséra Guye Hamiltona (proslulého hlavně Bondovskou sérií).

Ve dvou hodinách se před divákem odehrává drama souboje, jak na zemi ve velitelských stanovištích, tak především ve vzduchu v přímých soubojích. První porážku hitlerovského Německa rozhodli letci, jejichž zásluhy okomentoval Winston Churchill: „Nikdy nevděčilo tolik lidí za tak mnoho tak nemnohým.“ Filmová BITVA O BVRITÁNII nemá hrdiny v pravém slova smyslu. Ač se v ní objevuje velké množství slavných herců, až na výjimky nejsou zobrazovány jejich osudy. Tvůrci se zaměřili na postižení historických souvislostí, podívají se na obě strany konfliktu a do velitelských štábů a hlavně na samotné letecké souboje muže proti muži, nebo lépe řečeno stroje proti stroji. Důležitou roli tu má technika. Rozdílné technické dispozice stíhaček a bombardérů zde, tak jako ve skutečné bitvě a Británii, hrají důležitou roli.

Film vznikl dík maximálnímu úsilí producenta Harryho Saltzmana. Pro úspěšného obchodníka se zábavou, který byl u zrodu takových veleděl jako KOMIK, OHLÉDNI SE V HNĚVU, SOBOTA VEČER, NEDĚLE RÁNO či se podílel na vzniku Bondovského mýtu (Dr.NO, GOLDFINGER), se letecký souboj stal jeho srdeční záležitostí. Dokázal sehnat a do chodu uvést autentické britské i německé dobové stroje, z nichž dokonce přes stovku sám koupil. Odolal i tlaku společnosti Paramount, která měla původně film točit. Ta však chtěla do filmu vpašovat americké hrdiny a dokázat, že by se to bez Američanů tehdy neobešlo. Saltzman si prosadil pravdivý pohled a tak se námětu ujala společnost United Artist. Rozpočet měl film přes čtyři miliony liber.
To, co tehdy šokovalo diváky byla právě technika a pečlivá rekonstrukce bitevních soubojů. Dnes při užití počítačových triků je mnohé snadnější, ale v roce 1968, kdy byl film natáčen, šlo o průlom. Producent Harry Saltzman k tomu řekl: „Používáme velmi dokonalé filmovací techniky, přicházíme s filmovými postupy, kterých ještě nebylo použito.Není nadsázkou, když řeknu, že čtyřicetiminutová scéna vzdušné bitvy bude něčím, co tu ještě nebylo. Je snadné nechat se strhnout a užívat superlativů. Ale v našem případě to není vůbec potřeba. Diváci budou ohromeni.“
Z hereckého obsazení nikdo nedostal příležitost vyniknout nad jiné. Všichni se spokojili s drobnými rolemi a také s příslušně nižším honorářem. Rex Harrison měl štěstí. zahrál si ve filmu svého nejbližšího nadřízeného, pod kterým za druhé světové války sloužil: Air Vice Marshalla Sira Keithe Parka. Sir Laurence Olivier ve filmu představuje Air Chief Marshala Sira Hugha Dawlinga, který Bitvu o Británii řídil. Sir Ralph Richardson hraje Davida Kellyho, zástupce britské vlády v Bernu, Sir Michael Redgrave ztělesňuje Air Vice Marshal Evilla. Z německých herců zaujme Curd Jürgens.
Stejně jako bitva patří k nejslavnějším kapitolám druhé světové války tak i film je řazen k největším a nejslavnějším rekonstrukcím válečných dějin. Na závěr filmu jsou pak jmenovány všechny národy, jejichž příslušníci o Británii bojovali: mezi 2953 mladými letci bylo tehdy i 85 Čechů a Slováků. Do českých kin se film nikdy nedostal. Zhlédnout ho bylo možno až z videokazety v roce 1992.
Foto: ceskatelevize.cz, allmovie.com
******************************************
BITVA O BRITÁNII
(Battle of Britain)
Velká Británie 1969, režie Guy Hamilton,
uvádí v úterý 27. června na Prima Max od 20,00 hodin

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0904 s