Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 23.5.2024, svátek má Vladimír 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZUŘÍCÍ BÝK – TV tip – Robert De Niro v roli slavného boxera

23.06.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZUŘÍCÍ BÝK – TV tip – Robert De Niro v roli slavného boxeraFilm ZUŘÍCÍ BÝK, který se už po několikáté dostává na naše obrazovky, je považován za jeden nejlepších snímků osmdesátých let.. Paradoxní je, že v době svého vzniku v roce 1980 nepatřil mezi příliš úspěšné – získal jen dva Oscary – za herecký výkon v titulní roli pro Roberta De Nira a za střih. Nejlepším filmem roku byli tehdy dnes téměř zapomenutí OBYČEJNÍ LIDÉ Roberta Redforda. 

ZUŘÍCÍ BÝK vznikl z nadšení Roberta De Nira, který si přečetl biografii bývalého mistra světa ve střední váze Jakea LeMotty a vycítil pro sebe skvělou hereckou příležitost. S myšlenkou na film přišel za režisérem Martinem Scorsesem, s nímž už předtím točil některé své filmy jako třeba TAXIKÁŘE či NEY YORK, NEW YORK.
 
Scorsese nechtěl o filmu ani slyšet. Právě se za dramatických okolností rozváděl a měl deprese z neúspěchu hudebního velkofilmu NEW YORK, NEW YORK. Navíc se stal silně závislý na kokainu a byl rozhodnut, že nikdy v životě už žádný film nenatočí. De Niro byl však neústupný a možná právě dík jeho posedlosti byl pro svět zachráněn režisér, který nás později ohromil takovými díly jako POSLEDNÍ POKU&SENÍ KRISTA, MAFIÁNI, MYS HRŮZY, CASINO, KUNDUN - ŽIVOT DALAJLÁMY, GANGY V NEW YORKU, LETEC či VLK Z WALL STREET.
Scorese, stále u vědomí, že to bude jeho poslední film, se do scénáře vrhl podle vlastních slov jako kamikadze. Jak také mnohokrát řekl, nikdy ho nezajímal box. Proto ZUŘÍCÍ BÝK není filmem o boxu, není to obdoba třeba ROCKYHO. Je to film o člověku, který v ringu vystoupal na vrchol a zcela zklamal v soukromém životě. Jde o autentický příběh člověka, který byl v ringu schopen sebeovládání, v běžném životě však nedokázal zvládnou svoji agresivitu a zuřivost. Jak stručně napsal jeden novinář: “V ringu býk, mimo něj prase.“
 
         ZUŘÍCÍ BÝK je tak filmem, který analyzuje kořeny a rozličné formy násilí. Jak kdosi napsal: „Zuřící býk je úchvatný film. Jeho síla tkví v tom, že ve vás vyvolává pocity viny za to, že sledujete lidskou bídu a neschopnost vymanit se ze zajetí svých pudů a sociální předurčenosti.“
 
Oba dva tvůrci – jak režisér tak hlavní představitel - vložili do filmu všechny své síly. Robert De Niro, který je absolventem známého Actors Studia a fanatickým zastáncem Stanislavského metod, byl od začátku přesvědčen, že nemůže boxera hrát. On jím musel po dobu natáčení být. Proto také podstoupil několikaměsíční tvrdý trénink, který vedl sám Le Mota. Přitom scény z ringu trvají ve filmu asi deset minut, ale byly natáčeny celý týden. Aby přesvědčivě zahrál druhou tvář rozporuplné osobnosti mistra světa, agresivního a lidsky až odpudivého rohovníka, neváhal kvůli některým scénám přibrat více jak dvacet (někde psáno i třicet) kilogramů (viz foto níže) – údajně prošel jakousi pitnou kůrou či podle jiných pramenů jezdil po Itálii a přejídal se koblihami.
 
Ať už od té doby Robert De Niro natočil jakékoli množství filmů, ať si připomenete jeho tvář třeba z filmů TENKRÁT V AMERICE, ZAMILOVAT SE, MISE, NEÚPLATNÍ, RONIN či ČAS PROBUZENÍ, jeho role v ZUŘÍCÍM BÝKOVI je určitě jeho životní.
 
Zapomenout nesmíme ani na to, že v roli bratra a manažera boxerského šampiona se jako herecká hvězda zaskvěl malý, obtloustlý začínající herec jménem Joe Pesci (viz foto), kterého znáte jako gangstera třeba z MAFIÁNŮ, jako prostoduchého zlodějíčka ve dvou dílech SÁM DOMA či z jeho hlavních rolí ve filmech MŮJ BRATRANEC WILLY a JIMMY HOLLYWOOD..
Fota: csfd.cz, terryhoponozky.cz, interez.sk, pintaram.com

****************************************
ZUŘÍCÍ BÝK
(Raging Bull)
USA 1980, režie Martin Scorsese
uvádí ČT2 v pondělí 26. června od 21,50 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0849 s