Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Jak to (prý) začalo se Stínadly

06.07.2017   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Jak to (prý) začalo se StínadlyZvlášť děti mívají jednu typickou touhu: zvědět, co bylo „předtím“. Kladou všetečné otázky. Sice ne každý příběh generuje jejich zvědavost, ale dejme tomu základy Ostrova pokladů na ní přímo stojí. A ne? Ano. A například v románu Porto Bello Gold (Londýn 1924) zužitkoval dotyčnou šanci Arthur Douglas Howden Smith (1887-1945), americký to spisovatel. Jeho dílo přeložil právě před třiceti lety do slovenštiny Pavel Branko, vyšlo pak i česky a vrcholí sekvencemi s tituly Kapitán Bill Bones či Darby McGraw, sem ten rum!, ale co naplat, se spisovatelem Josefem Pecinovským zůstanu za jedno. Knížka jest to nevalná, snad i zbytečná.

K dispozici ale máte i jiné fikční světy a potenciál pro tzv. prequel poskytuje tak i známá řada románů o bludištní čtvrti Stínadla. Tu zahájil trilogií (1941, 1947, 1986) Jaroslav Foglar, a zatímco různých pokračování té trilogie vzniká a vznikla už celá přehršle, tzv. prequely zatím existovaly jen ve fantazii čtenářů, kteří se (opět a opět) tázali: „Jak proběhlo to, co Foglar pouze naznačuje? To, co jenom nastiňuje, když se zmiňuje o vzniku vontské organizace a o jejím rituálním korunovačním klenotu? Odkud se vynořil Tleskač?“ Atd.
Ale chodí to i tak, že většina zvědavců s věkem „moudří“, až si jednoho krásného, možná spíš smutného rána řeknou: „A proč to mapovat? Netkví část kouzla právě v nedořečenosti?“
Možná ano. Ale odpověď si každý musíme dát sám a kupříkladu Josef Blažek ji letos poskytl vcelku odvážným scénářem pro publikaci Hlavolam ze Stínadel.
Do barevného komiksu jej zručně převedl Jiří Filípek a vracíme se díky nim do časů, kdy Stínadla ještě nebyla jednotná a dosud neduněl žádný bezeslovný chór... Kdy se ještě na klopě nenosily žluté špendlíky.
Ale nevracíme se zas tak daleko, aby už klukovští obyvatelé Stínadel nepátrali po „ježkovi“! A co víc?
Hned úvodem je tu naštěstí i motiv od Foglara nepřevzatý, a totiž záhada „okřídleného lupiče“. Někdo mu podobný totiž znovu a znovu vykrádá budovy s plochými střechami. Ještě magičtější otázkou, než jakou má tento mistr totožnost, přitom zůstává problém, jak se dotyčný na ony vrcholy dostává. Nu, a dva kluci, horkokrevný Martin Rýznar a přemýšlivý Ondra Hlobil, právě nad tímhle dumají. Když tu...
Dojde k dalšímu z výpadů stínadelských part a pohár trpělivosti přeteče. Díky komu?
Mirku Dušínovi se poněkud podobající Vilda Stach je synem vojáka a má mezi svými vrstevníky snad i proto potřebnou autoritu. Rovněž pak má zrovinka tak dost ústrků. I svolá schůzi, ta se odehraje v malebném altánu a výsledkem je rozhodnutí. Jaké? Řádění nájezdníků učiníme přítrž. „Ano, válku!“
Ne snad, že by kluci přímo plánovali i nějakou okupaci Stínadel, nicméně...
„Znova získáme do své moci Rozdělovací třídu,“ hřímá Stach a odmlčí se... „Přísaháte, že budete zachovávat věrnost naší Druhé straně a chránit ji před všemi jejími nepřáteli vnějšími i vnitřními?“
„To přísahám!“ zazní sbor. Nicméně...
Právě jen Martin a Ondra vytuší, že by výpady Stínadelských přece dávno ustaly, kdyby kdosi neznámý z Druhé strany vrátil... Co? Jistěže ježka v kleci! Ani Martin, ani Ondra ještě netuší, že stojí na začátku neuvěřitelných dobrodružství, během nichž projde jejich kamarádství „pekelnou“ zkouškou. Ano, ano, jistě, právě tak, jako tomu bývalo u Jaroslava Foglara.
A zatímco Martin se vrhne do bojů, Ondřeje čeká kariéra špióna...
Josef Blažek a Jiří Filípek seriál pečlivě promyslili a rozdělili jej do sedmnácti kapitol, z nichž každá je pestrou stránkou o čtyřech vrstvách políček. I ocitáme se čtvrt století před událostmi Záhady hlavolamu a jen tři roky po smrti Jana Tleskače. Ve světě dospělých právě začíná válka dnes nazývaná první světovou, ve světě chlapců však ostré pohraniční boje už hoří.
A hle, dvanácté pokračování se jmenuje Z deníku Jana Tleskače. - Jistě, už Foglarovi Rychlé šípy z téhož deníku hojně citovali (respektive četli), ale teprve teď se dostáváme k jiné jeho části. A ta „&Sípákům“ známa nebyla!
Publikaci Hlavolam ze Stínadel doplňuje tuhý vnitřní dvojlist s malým pexesem a závěrečná dvojstrana Kdo je kdo ve Stínadlech, kterou už však nenakreslil Jiří Filípek, nýbrž Karel Zeman. Filípkovo pojetí kreseb mi přitom připadá právě pro komiksy víc než vhodné a navzdory výš uvedené výhradě se mi nakonec líbí i to, že scénář tak solidně vysvětluje, jak došlo k tomu i onomu, co už známe z pozdějších knih.
Zbývá tu vůbec místo pro nějakou výtku? Ano. - Ten příběh je bohužel až moc krátký. Omluvou pak může být leda, že čteme i slib autorů pod závěrečnou trojicí obrázků. Jak zní?
Pokračování v příběhu Povstání Vontů!
Post scriptum o autorovi
Josef Blažek (*1980, některé údaje o jeho životě a díle najdete například zde: https://www.csfd.cz/tvurce/54176-josef-blazek/) se doposud podílel na třinácti filmech a desetidílném televizním seriálu Pionýři hororu (2013).
Sepsal mimo jiné scénáře komiksů Třída smrti (časopisecky 2010, zfilmováno 2013), Zámek hrůzy (2013) a To není moje sestra! (2015, téhož roku zfilmováno) a v březnu 2015 uveřejnil ve foglarovském magazínu Bohoušek současně povídku Smrt ve Stínadlech (http://www.bohousek.cz/clanek-2015030003-smrt-ve-stinadlech.html) a studii Strach a smrt v díle Jaroslava Foglara (http://www.bohousek.cz/clanek-2015030002-strach-a-smrt-v-dile-jaroslava-foglara.html).
Ještě v prosinci 2012 následovaly první tři kapitoly románu rozvrženého do dvou set stran (http://www.bohousek.cz/clanek-2015120003-hlavolam-ze-stinadel.html) a tento nadšený začátek se stal i podkladem pro scénář nynějšího komiksu, jenž je navíc jen první částí slibované „nové stínadelské trilogie“.

Hlavolam ze Stínadel. Scénář Josef Blažek. Kresby Jiří Filípek.
Další ilustrace Karel Zeman a Bohumil Konečný. Jako SPECIÁL vydal časopis Bobří stopa ve spolupráci s Nakladatelstvím Josef Vybíral. Brno 2017. 24 stran. Doporučená cena 69 Kč

Foto obálky: www.kosmas.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0275 s