Přestože jmenované gorily se ve filmu objevují jen krátce, zatímco oba hlavní představitelé prakticky z obrazovky nezmizí, neznamená, že nehrají podstatnou roli. Pokud dokážete uvěřit základnímu dramatu člověka, v tomto případě významného antropologa Ethana Powella (
Anthony Hopkins), že dokáže po dlouhém pobytu v Africe opustit civilizační vymoženosti a
„stát se“ gorilou, pak vás film může zaujmout. A nemusíte být ani příslušníky hnutí Greenpeace...
Ale od začátku –
Ethan Powell se v rámci svého studijního pobytu dostane do kontaktu s tlupou divokých goril. Povede se mu navázat s nimi kontakt, stát se jejich členem a dva roky se s nimi potulovat. Ne, neklaďte si otázku jak je to možné, jak se dokáže pohybovat jako ony ve větvích a jak mu mohly narůst tak obrovské svaly. Spíše tuhle základní premisu přijměte a pak už pochopíte, že lidský člen gorilí smečky nezaváhá ani chvíli
, když je jeho zvířecí rodina ohrožena lovci zvěře a pokusí se ji bránit. Výsledkem jsou dva mrtví lidé a několik zraněných. Z člověka se stal zuřivý „gorilí“ samec, který se vzal svého lidství.
V civilizované společnosti toto jednání si zaslouží trest. Ethan je odvezen do Ameriky, kde
skončí v psychiatrickém oddělení floridské věznice Harmony Bay. Tady si ho vyhlédne
mladý ambiciózní psychiatr Theo Caulder (Cuba Gooding, Jr.), který v případu „vraždícího Tarzana“ vidí příležitost pro unikátní vědeckou dizertaci. Zhýčkaný psychiatr navštěvuje v tvrdé věznici „svého“ pacienta a postupně se mezi nimi rodí zvláštní vztah. Přes neprostou odlišnost obou mužů se postupně začíná rodit důvěra.
Antropolog otevírá psychiatrovi oči o životě v přírodě, dostane se ve vyprávění až k osudovému střetu s pytláky a ke slovu přijde i pozvolná ekologická sebevražda celého lidstva.
Na počátku vzniku filmu byla kniha Daniela Quinna ISHAEL, která se odvíjí jako imaginární konverzace mezi „moudrou“ gorilou a „sokratovským“ člověkem. Ve filmu to scénárista G. DiPego trochu otočil a učitelem je Power a žákem Caulder. Bohužel té filozofie ve filmu zase tak moc nezbylo a dramatického příběhu (jako epizoda lovu goril) je příliš málo. Drama tu spíše vytváří nelidské prostředí drsného kriminálu, kde (jako obvykle v podobných filmech) je hlavní bachař sadista a ubozí mentálně postižení blázni oběťmi útlaku. Své zde sehraje i nefungující citová komunikace v rodině doktora, jak ji poznáte z chování jeho dcery Lyn (Maura Tierneyová). Film o střetu civilizace a divoké přírody, lidského rozumu a zvířecích instintů tak loví více zajíců současně a nedostane se v ani jednom z témat do hloubky. Přesto zaujme a zůstane ve vaší paměti. O to se rozhodnou měrou zaslouží i oba hlavní protagonisté, na jejichž hereckých výkonech je film postaven.
Foto:fdb.cz, cineplex.com
********************************************
INSTINKT (Instinct)
USA 1999, režie Jon Turteltaub
uvádí v úterý 22. září Nova Cinema od 21,50 hodin