Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  sobota 25.5.2024, svátek má Viola 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Tetín svaté Ludmily

17.10.2017   Veronika Švarcová   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Tetín svaté LudmilyPokud jeden autor stvoří knihu mimořádnou, stane se malý literární zázrak. Pokud se na takovém díle sejdou lidé zvučných jmen, lze předpokládat, že vzejde něco úžasného.
Kniha Tetín svaté Ludmily se zrodila teprve nedávno. Nakladatelství Dokořán přineslo na stránkách "příběh" naprosto dokonalého místa naší země. Magického, zemitého ...
Pokud jste měli to štěstí a Tetín navštívili, jistě mi dáte za pravdu, že seznámit se blíže s tak významnou lokalitou, obohatí nejenom čtenáře, ale i člověka samotného.


Až pojedete na výlet do Berouna nebo Koněpruských jeskyní, minete obec Tetín. Středně velkou vesnici unikátního významu nejenom v naší historii. Většina se rozkládá na skalních terasách nad řekou Berounkou. Tetínské rokle a jeskyně jsou známy jak spelologům tak i trampům či dobrodruhům.
 
"Již z tohoo přehledu je patrné, že jenom kdybyste chtěli prolézt všechny tetínské jeskyně a lomy, tak by vám nestačily dva týdny času! A kdybyste chtěli poznat nějakých 600 druhů vyšších rostlin, bohatství lesů, stovky druhů fosílií a mnoho geologických profilů, tak byste museli na Tetín jezdit několik let."
Václav Cílek, str.43

Již Kosmas poukazuje na význam tohoto místa. V jeho kronice se poprvé objevuje název Tetín s odkazem na Tetku, dceru knížete Kroka. Pokud jste patřili mezi čtenáře Strarých pověstí českých, nemusím více vysvětlovat. Nejedná se vždy ale pouze o legendy. Při archeologických výzkumech se potvrdilo, že místo bylo silně obýváno již v dobách pravěku i starověku. 
V počátcích českých dějin nelze přehlédnou známý příběh kněžny Libuše, babičky sv. Václava, která byla v nynějším hradišti Přemyslovců zavražděna. Přesto zde ostatky sv. Ludmily již nenajdete. Podle legendy je nechal převézt právě její vnuk do Prahy.

Tak by se dalo pokračovat nekončeně dlouho. Tetín je naprosto dokonalé místo. Ve chvíli, kdy stojíte nad řekou, cítíte proudění věků. Prastaré místo plné historie, spirituální energie. Vždy si vzpomenu na Genia Loci. 

Knihu, kterou držím v ruce a je zasvěcena tomuto místu i okolí, mohu jenom doporučit. S úžasem listuji každou stranou. Od map, náčrtů, dobových fotografií až po nádherné ilustrace Renáty Fučíkové. Její obrazy sv. Ludmily připomínají deskovou tvorbu starých mistrů.  
Ač kniha vznikla k blížícímu se výročí sv. Ludmily, budu oponovat. Samotný Tetín zaslouží tak krásnou publikaci. Takových míst není mnoho v naší republice. Každá další generace by měla znát význam podobných lokalit a učit se na nich jak důležitá je celá země. V dnešní době tak potřebné zdravé vlastenecké cítění.
Kde jinde jej nacházet než v knize. A to v knize krásné, jakou Tetín svaté Ludmily bezesporu je.

Tetín svaté Ludmily
Místo, dějiny a spiritualita
kol. autorů
Dokořán 2017
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0306 s