Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


IQ – TV tip – Albert Einstein jako pletichář

04.08.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

IQ – TV tip – Albert Einstein jako pletichářGeniální vědec Albert Einstein se již objevil v mnoha filmech a byl dokonce i zabit (viz český film ZABIL JSEM EINSTEINA, PÁNOVÉ Oldřicha Lipského, kde si ho zahrál Petr Čepek). Nyní ho můžete poznat jako rozverně senilního starce na penzi v idylickém prostředí univerzitního Princetownu, kdy v kruhu stejně geniálních mozků v třesoucích se postavách zasvěceně hovoří o tajemství vesmíru.
Ale od začátku. Romantická komedie IQ začíná náhodou, kdy snoubencům – půvabné fyzičce Catherine (Meg Ryanová) a suchopárnému psychologovi Jamesovi (Stephen Fery) zkolabuje auto. Naštěstí kousek od servisu z něhož se vynoří automechanik Edward (Tim Robbins), který při pohledu na krásku z rozbitého auta ihned vzplane. Catherine naneštěstí (naštěstí?) zapomene v autoopravně hodinky a tak má krasavec Ed možnost za ní přijít domů. Tady za dveřmi zažije šok – když se otevřou dveře stane v nich sám... velký Einstein. Sdělí montérovi, že Catherine je jeho neteř a pozve ho dál. Prosťáček si kupodivu získá srdce čtyř největších vědeckých kapacit té doby (s Einsteinem jsou tu ještě Kurt Godel, Boris Podolsky a Nathan Liebknecht). A géniové zosnují plán...
Aby Ed získal srdce Catherine musí ovládnout matematické vzorce a prokázat mimořádnou inteligenci. S usilovnou pomocí to milovník populárně vědeckých časopisů zvládne. Začne být považován za génia, jezdit na vědecké konference (na jednu z nich sveze na motorce i samotného Einsteina, pro něhož to je první podobná jízda v životě) a přednášet předem kuplíři připravené texty. Když se o nového génia začne zajímat sám prezident Eisenhower, začíná se geniální plán vymykat tvůrcům z rukou. Ve starém dobré Hollywooodu však nesmí chybět happy-end...
Film režiséra Freda Schepisiho je postaven na dobrém nápadu (námět Andy Brockman) a je určen k letnímu pobavení. Přijmete-li jeho typicky americkou nadsázku o čisté nepopsané duši, která dík naivitě a prostotě dojde kýženého úspěchu, můžete se dobře bavit. Ostatně to není první případ podobného prostáčka, který se vyšvihne a ke štěstí dojde – vzpomeňte třeba na Toma Hankse jako FORRESTA GUMPA, Petera Sellerse ve filmu BYL JSEM PŘI TOM, nebo na jednu z předchozích rolí Tima Robbinse v ZÁSKOKU. V Americe jako „zemi neomezených možností“ je prostě možné všechno – stačí tomu věřit.
Film IQ je dobovým retro z padesátých let s odpovídajícími interiéry (výprava Stuart Wurtzel) a idylicky barevnou kompozicí kameramana Iana Bakera. Vedle již zmíněné ústřední milenecké dvojice upoutá Walter Matthau v roli profesora Einsteina – dává své postavě jak zjev známý z mnoha ilustrací tak i svérázné pohyby a gesta. Že jde (a stejně tak u ostatních tři vědců) o prvek jemné parodie by nemuselo vadit, spíše čekáte kromě situačního a slovního humoru ještě něco navíc, co by film posunulo do vyšší ligy umění. Spokojit se budete muset jen s inteligentní zábavou. Na letní nudu na obrazovkách je i to dost.
Foto: cineplex.com, adorocinema.com, est.hu
*********************************
IQ (IQ)
USA 1994, režie Fred Schepisi,
uvádí ČT2 ve středu 9. srpna od 21,55 hodin.

 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0313 s