Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PŘED SOUMRAKEM – TV tip – Láska jediné noci přetrvala devět let

11.08.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PŘED SOUMRAKEM – TV  tip – Láska jediné noci přetrvala devět letPřed devíti lety se potkala francouzská studentka Céline ( Julie Delphyová) s americkým mladíkem Jessem (Ethan Hawke). Bylo to ve vlaku z Budapešti do Vídně a tato dvojice společně strávila ve Vídni dvanáct hodin včetně jedné noci. Pak Jesse odjel zpět do USA, Célíne pokračovala vlakem do Paříže. Dohodli se však, že se opět sejdou ve stejném městě za šest měsíců. Tuto love story jste mohli vidět v předchozím filmu režiséra Richarda Linklatera s názvem PŘED ÚSVITEM (Before Sunrise) natočeném v roce 1995.
Láska na první pohled však nepokračovala, milenci se nesešli. Uběhlo devět let – a tady už začíná snímek PŘED SOUMRAKEM, jímž režisér Linlater svede dohromady oba mladé lidi z předchozího filmu a v krátké ukázce na začátku představí, co se dříve odehrálo. Ač si můžete myslet, že jednodenní láska brzy vyprší, oba dva na noc ve Vídni stále vzpomínají. Jesse dokonce napsal o léto devět let staré romanci román. Nyní přijíždí do Paříže, aby úspěšnou knihu představil v knihkupectví. Na poslední tiskové konferenci se setká s Céline. Do odletu mu zbývá pár hodin a tak mají pro sebe jen chvilku. Procházka v parku, kratičká projížďka výletní lodí po Seině, krátká jízda v limuzíně, procházka po nábřeží  a posléze pozvání do Célinina bytu. na to vše mají pouhé čtyři hodiny, které zbývají do odletu Jesseho letadla. Během nich vzpomínají na první setkání i na to, co pro ně oba znamenalo a svěřují se se svým neuspokojivým životem. Stále je jasnější, že oba litují nenaplněného vztahu, který byl nejdůležitějším, jaký v životě poznali. Mohou tuto šanci po letech znovu naplnit?
Jsou filmy, v nichž se údajně téměř nic neděje. Klasickým příkladem, v uměleckých školách často zmiňovaným, je mimořádné lidské a sociologické drama lidí bojujícím o holé živobytí ve filmu Kaneta &Sindóa OSTROV z roku 1960. Po jeho promítnutí ve filmovém klubu na otázku o čem to bylo, odpověděl jeden návštěvník dvěma slovy: „Nosili vodu.“ Pak je pár filmů, které se odehrávají takřka v reálném čase – často se cituje drama mladé pařížské šansoniérky, která čeká na výsledek lékařského vyšetření a dvě hodiny bloudí Paříží ve filmu Agnes Vardové CLEO OD PĚTI DO SEDMI.
Nezávislý americký film PŘED SOUMRAKEM by mohl patřit do obou těchto skupin. Jen s tím rozdílem, že proti Ostrovu se zde hodně, ale hodně mluví, což však diváka neunaví. Stejně jako druhý jmenovaný film se odehrává také jen v rozhraní čtyř hodin, je však nasycen nadějí a vírou v budoucnost. Režisér se nehoní za efektními záběry, k vyjádření pocitů mu stačí snímat tváře obou protagonistů. Oba herci – jak Julie Delphyová tak Ethan Hawke v podstatě nehrají, oni se stali tou dvojící, kterou ve filmu představují. O to jsou upřímnější. Oba se také podíleli na dialozích, které diváka doslova vtáhnou do dění. Francouzská herečka  (proslavená zejména trilogií Krzystofa Kieslowského TŘI BARVY) se tu představuje i jaké interpretka tří vlastních písní.
Foto: image.tmdb.com, fdb.cz, filmer.cz
***************************************
PŘED SOUMRAKEM (Before Sunset)
USA 2004, režie Richard Linklater
uvádí v pondělí 14. srpna od 22,25 hodin
a v úterý 15. srpna Nova Cinema od 23,45 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0702 s