Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Batolata dělají při cvičení v kolektivu neuvěřitelné pokroky

14.08.2017   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Batolata dělají při cvičení v kolektivu neuvěřitelné pokrokyPohybové aktivity jsou pro správný vývoj miminek a batolat naprosto zásadní. Rodičovská péče je v tomto období nezastupitelná, ovšem pokud se nejmenší děti mohou při společném cvičení navíc inspirovat svými vrstevníky, rychleji zvládají adaptaci na prostředí i učení se novým věcem.

„Již od prvních týdnů po narození je dobré s dětmi doma „cvičit“ – správně je nosit, polohovat, pokládat na bříško a pomalinku podporovat vývoj kosterní a svalové soustavy. Jen díky rodičovské péči v tomto útlém věku se děti mohou pohybově správně vyvíjet a rozvíjet. Bohužel se ukazuje, že zanedbání péče právě v tomto období nebo přeskočení některé vývojové fáze můžou mít špatný vliv na pohybový vývoj dítěte v budoucnu,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z Monkey´s Gym, dětských tělocvičen, kde lektoři kladou důraz na respekt ke správnému psychomotorickému vývoji u dětí a k jejich individuálním dispozicím.
 
Ve správný čas
Určitě je důležité zdůraznit, že jakékoli porovnávání dětských dovedností a snaha o jejich „vměstnání“ do přesných časových rámců nejsou na místě. Každé miminko se vyvíjí vlastním tempem a nejdůležitější je, aby se od narození vyvíjelo postupně, v souladu s jednotlivými vývojovými fázemi, a abychom mu my rodiče v tomto vývoji vhodnou stimulací pomáhali.
Některé děti chodí již okolo desátého měsíce věku, jiné třeba až v roce a čtvrt. Obojí je v normě a není třeba si dělat starosti, když si zrovna vaše batole dává s prvními samostatnými krůčky trochu načas. Pokud okolo roku čile leze, samo se postaví u nábytku a snaží se postupně ťapat okolo pohovky, pak není třeba se znepokojovat. V případě, že však s lezením otálí, pouze se plazí, nebo ani to ne, pak je jistě nutné konzultovat situaci s odborníky.
 
Inspirace od vrstevníků
A jak působí na děti v tomto věku kolektiv? Motivuje je víc cvičení ve skupině stejně starých dětí? A jak moc je důležitá přítomnost rodiče?
U takto malých dětí je přítomnost rodiče při cvičení v kolektivu zcela nezbytná. Vlastně až do cca 2,5 až 3 let je nutné, aby se rodiče cvičení aktivně účastnili. Pro děti jsou ostatní vrstevníci obrovskou motivací, učí se jeden od druhého, opakují, snaží se napodobit to, co dělají ostatní. Cvičení v kolektivu má také další výhody – děti se po několika hodinách adaptují na prostředí a spoustu opakujících se cviků již dělají zcela automaticky. Díky tomu se mohou také rychleji učit nové věci. Je až neuvěřitelné, jaké pokroky batolata v tomto věku dělají, když se lekce cvičení vede správně, mají vhodnou motivaci a cvičení je baví,“ vysvětluje zkušená lektorka Kristýna Přibylová.
 
Tunel, padák, kameny
Pro cvičení s kojenci a batolaty se dají využít nejrůznější cvičební pomůcky. Nejvhodnější jsou velké míče, overbally, šátky, barevné motivační pomůcky, tunel, padák nebo třeba malé míčky. U dětí je vhodné podporovat jejich aktuální vývojovou fázi – zařazovat vyvýšené plochy pro tréninky slézání, lavičku pro rovnováhu nebo nácvik chůze bokem, balanční kameny (plastové cvičební pomůcky s protiskluzovou spodní stranou pro trénink koordinace a rovnováhy) pro zpevnění celého těla. Ovšem nejdůležitější je správná koncepce hodiny, která musí nejmenší cvičence podporovat v pohybovém rozvoji podle jejich aktuálního vývoje.
 
„Líná matka“ je nejlepší
Rodiče se někdy nevědomky v souvislosti se cvičením malých dětí dopouštějí zbytečných chyb. Patří mezi ně především přílišná horlivost a snaha o cvičení s dětmi v době, kdy jsou unavené nebo ve špatné náladě. Pohybová aktivita musí být přece hlavně radostí pro děti i rodiče, měla by přicházet přirozeně a být každodenní součástí života tak, aby se pro dítko stala samozřejmostí stejně jako hraní nebo spánek.
„K častým chybám dnešních rodičů patří snaha maximálně dětem usnadňovat život – třeba okamžitým podáním hračky, když na ni dítko nedosáhne, nebo častým nošením v době, kdy už samo chodí. Ve snaze dát potomkům maximum lásky jim pak spíše škodí. Děti totiž potřebují samy překonávat drobné překážky, aby se mohly zdárně rozvíjet. S nadsázkou proto říkám, že pro vývoj dítěte je nejlepší „líná matka“ – myslím tím tu, která mu nestojí stále za zády, ale nechá ho, aby se samo snažilo a objevovalo svět,“ uzavírá Kristýna Přibylová.


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0915 s