Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 21.6.2024, svátek má Alois 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Město Plzeň se představí v Senátu jako kolébka loutkářství

17.08.2017   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Město Plzeň se představí v Senátu jako kolébka loutkářství   Na Dni Plzně v Senátu Parlamentu České republiky se v sobotu 19. srpna představí Plzeň ve Valdštejnské zahradě v Praze jako jedna z nejvýraznějších kolébek českého loutkářství a zároveň atraktivní cíl rodinného výletu. Návštěvníci akce nazvané Plzeňské loutky ve Valdštejnské zahradě se mohou těšit na divadelní představení loutkářských souborů, tvůrčí dílny, animační ateliér, fotokoutek s černým divadlem a další. K vidění bude také výstava Paměť loutky, která představuje turisticky zajímavá místa Plzně a okolí.  


I poté, co se Plzeň jako Evropské hlavní město kultury 2015 tak výrazně zviditelnila u nás i v zahraničí, pokračujeme v její propagaci jako města s bohatými kulturními tradicemi. Skutečnost, že ze západočeské metropole pochází otec postaviček Spejbla a Hurvínka Josef Skupa i světově proslulý loutkář a tvůrce animovaných filmů Jiří Trnka, chceme nyní připomenout i návštěvníkům Valdštejnské zahrady,“ uvedl první náměstek plzeňského primátora Martin Baxa. Celodenní program začne v deset hodin.
 
Muzeum loutek v Plzni
„Letos jsme se v souvislosti se zapsáním českého loutkářství na seznam UNESCO rozhodli zaměřit na dlouholetou tradici plzeňského loutkářství, které dalo světu hned několik významných osobností,“ uvedl senátor Lumír Aschenbrenner, který nad akcí převzal záštitu společně se senátorkou Miladou Emmerovou.
 
Současným nejvýraznějším pokračovatelem plzeňského tradičního loutkářství je Divadlo Alfa, které se zaměřuje především na dětská loutková představení. Do Valdštejnské zahrady přiveze výběr ze svého bohatého loutkového archivu, který včetně technických detailů zájemcům představí dvorní výtvarník divadla Ivan Neveda. S inscenací Kašpárkovo varieté vystoupí Divadlo v Boudě, neprofesionální loutkářský soubor, který v Plzni působí od roku 1928. Diváky čeká půlhodinové představení s tradičními postavami a hrdiny loutkového divadla, u kterého se pobaví celá rodina.
 
Divadlo Alfa: Perníková chaloupka
Jedinečnou příležitost vyzkoušet si práci animátora světoznámého Studia Jiřího Trnky nabídne animační loutkový ateliér. Organizátoři festivalu Animánie připravili repliku filmových dekorací a loutek z Trnkova kultovního filmu &Spalíček. Zájemci si zde pod vedením zkušených filmařů budou moci vyzkoušet natočit krátkou sekvenci z filmu. Děti určitě potěší loutkářský workshop, kde si budou moci vyrobit papírové prstové loutky. Netradiční záběry bude možné pořídit ve speciálním fotokoutku s černým divadlem. Na místě bude také infostánek Visit Plzeň, u kterého turisté získají veškeré potřebné informace pro plánování výletu do Plzně.
 
Rotunda ve Starém Plzenci
Součástí akce je také výstava Paměť loutky, která mapuje výrazné momenty z plzeňské historie i turisticky atraktivní místa Plzeňského kraje, jako jsou například Rabštejn nad Střelou, Velhartice nebo Mariánská Týnice. Na stylizovaných fotografiích vystupují v hlavních rolích loutky z fundusu Divadla Alfa a depozitáře Muzea loutek. Výstava bude ve Valdštejnské zahradě k vidění do 11. září.
 Zdroj: Tiskové oddělení Magistrátu města Plzně

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0275 s