Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vážený občan - geniální film, o kterém nevíte

04.09.2017   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vážený občan - geniální film, o kterém nevíteZhruba tak bychom mohli charakterizovat argentinsko-španělskou komedii s prvky dramatu, snímek Vážený občan, momentálně nasazený do českých kin, a to bez jakékoliv výraznější propagace. Tento nedostatek se proto nyní pokusím napravit. Takže, pokud patříte mezi příznivce nevšedních filmových událostí, následující řádky patří právě vám.

Spisovateli Danielu Mantovanimu (Oscar Martínez) leží svět u nohou. Právě získal Nobelovu cenu za literaturu, ale místo zadostiučinění se dostavila kocovina. Autor, který si vyslouží takové uznání, už dávno není provokatér, ale jen spořádaná položka v kánonu. Zhrzený Daniel se uzavře přede všemi, přestane psát a zatvrzele odmítá pozvání na prestižní akce, rozhovory i setkání. Cosi se v něm zlomí ve chvíli, kdy mezi přívalem oficiálních listů nalezne nenápadné psaní z rodného argentinského zapadákova, odkud kdysi utekl. Má mu být udělen čestný titul váženého občana. Daniel Mantovani se rozhodne vrátit – ke vzpomínkám, dávným láskám, starým přátelstvím. Přijíždí do povědomých ulic jako velká hvězda a z jeho návštěvy se rychle stává groteska, která ale postupem času hořkne. Nejen úspěch se neodpouští. Daniel pomalu přichází na to, že nikdo neumí tak milovat a nenávidět jako lidé, kteří vás znají od dětství. Vrátí mu rodné město chuť psát, nebo jen posílí jeho samotářství? (text distributora Film Europe)

 
Když jsem před několika týdny sledovala, jak argentinská filmová hvězda Oscar Martínez přebírá v Madridu prestižní ocenění Platino del Público Award za hlavní roli ve filmu Vážený občan, ani ve snu by mě nenapadlo, že ve zdejší, převážně těžce komerční, nabídce českých kin tento film někdy uvidím. Zázraky se však někdy dějí a Vážený občan šťastně dorazil i do zdejší kotliny. Už na Karlovarském filmovém festivalu film zaujal a od svojí premiéry sbírá jenom samé pochvaly. Není divu. Přestože si stále mnozí spojují Argentinu s produkcí brakových telenovel, současná generace argentinských herců a scénáristů patří mezi nedoceněnou špičku televizní i filmové tvorby, což nakonec potvrdila i slova německého herce Daniel Bruhla na loňském Febio Festu, když promluvil o velkém a zcela nevyužitém potenciálu filmařů a herců celé Jižní Ameriky. Také proto mně nesmírně těší, že na důkaz jeho i mých slov máme možnost shlédnout alespoň ukázku z toho, co se nyní v španělsky hovořících zemích točí.
 
Vážený občan je filmem disponujícím schopností oslovit široké masy. Přestože scénář předkládá řadu otázek k hlubšímu zamyšlení, děj je naprosto jednoduchý a pochopitelný, bez zbytečných příkras. Umělecký zážitek tentokrát nepřináší nejasná spleť záběrů či rádoby hlubokých momentů, které snad nikdo kromě scénáristy a režiséra nechápe, ale herectví v ryzí podobě, resp. v podobě páně Martíneze, který ve své domovině už léta patří mezi nejuznávanější herce své generace. Sedmašedesátiletý Martínez disponuje neskutečným charismatem, díky čemuž dokáže bez potíží zahrát hodného tatínka stejně jako šíleného psychopata. Necelé dvě hodiny v jeho společnosti proto utečou jako voda, aniž by se divák uchýlil k zívání či jiným stále častějším kratochvílím, k nimž se často ze zoufalství uchylujeme v přítmí našich kinosálů. Ve filmu ovšem excelují i ostatní herci. Díky scénáři, skvěle flirtujícímu s komedií, dramatem, ale i prvky hororu, mají totiž otevřené pole své působnosti, a to plně využívají.
 
Váženého občana můžete tento týden vidět kupříkladu v pražském kině Světozor. Seznam dalších kin po celé republice naleznete na stránkách ČSFD. S návštěvou kina neotálejte, brzy nebude a zda-li film vyjde na DVD, o tom lze bohužel zatím pouze spekulovat.
 
 
Zajímavost: Cenu za nejlepší herečku v hlavní roli si letos z Madridu odvezla Natalia Oreiro, českým divákům dobře známá coby Milagros z Divokého anděla. Oreiro tuto cenu získala za biografický snímek Gilda, v němž ztvárnila oblíbenou argentinskou zpěvačku, která na vrcholu své kariéry tragicky zemřela během automobilové nehody. Přestože Martínez s Oreiro, která je na rozdíl od něj uruguayského původu, nikdy nehrál, o jejím protějšku z Divokého anděla, herci Facundo Aranovi, to samé říci nemůžeme. Martínez s Aranou společně excelovali v neotřelém argentinském seriálu z roku 2015, Noche y Día junto a vos. tento seriál ani film Gilda u nás bohužel zatím odvysílány nebyly...

foto: elviejotopo.com, csfd.cz

 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0755 s