Umělecké centrum Werichova vila je otevřená multikulturní platforma nabízející jak stálé expozice, tak divadelní představení, koncerty, diskuse a kreativní workshopy pro nejširší spektrum návštěvníků. Werichova vila je spolu s nedalekou uměleckou galerií Museum Kampa zřizována a provozována Nadací Jana a Medy Mládkových.
Stálá expozice ve Werichově vile i program živého a performativního umění jsou zaměřeny zejména na život a tvorbu divadelníka, herce a spisovatele Jana Wericha, v širším kontextu představuje proměnu kulturního, společenského a politického života v Československu v průběhu téměř celého 20. století. Expozice připomíná i Werichova životního tvůrčího partnera Jiřího Voskovce, fenomenálního skladatele Jaroslava Ježka, ale i další osobnosti, jež vilu v průběhu 20. století obývaly (básník Vladimír Holan, historik Zdeněk Wirth aj.), zmíněn je i šlechtický rod Nosticů, který objekt v minulosti vlastnil.
Příjemné návštěvnické zázemí s kavárnou je navíc skvělým místem jak pro plánování prohlídky hlavního města Prahy, tak pro klidné posezení na Kampě, nejkrásnějším městském ostrově na světě.
Sklepení
Expozice je situována ve třech sklepních místnostech, původně určených ke skladování uhlí. V první místnosti návštěvníci mohou sledovat vývoj ostrova Kampy prostřednictvím historických map a seznámí se s bohatou historií Werichovy vily.
Další místnosti tvoří tzv. „hliniště“, věnované fenoménu Golema. Děti se zde mohou na chvíli proměnit v rabiho Löwa a pomocí své fantazie si vytvoří vlastního Golema z modelovací hmoty.
Holanerium
Výstava je situována ve třech sklepních místnostech, původně určených ke skladování uhlí. V první místnosti návštěvníci mohou sledovat vývoj ostrova Kampy prostřednictvím historických map a seznámí se s bohatou historií Werichovy vily.
Další místnosti tvoří tzv. „hliniště“, věnované fenoménu Golema. Děti se zde mohou na chvíli proměnit v rabiho Löwa a pomocí své fantazie si vytvoří vlastního Golema z modelovací hmoty
Stálá expozice
Je primárně věnovaná
odkazu Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Osvobozeného divadla. Ale své místo zde mají i Werichovy poválečné filmy či tvorba pro děti a návštěvníci se s nimi mohou seznámit v interaktivní expozici v 1. patře vily.
Podmanivou atmosféru vytváří i částečně dobový interiér v tzv. „pracovně Jana Wericha“ s mnoha původními předměty, laskavě zapůjčenými paní Zdenkou Hulik (Fančou) a soukromými sběrateli.
Expozice je obohacena o další doplňkové informace, fotografie i dobové dokumenty, ukryté pod QR kódy. Návštěvníci tak mohou prostřednictvím svého mobilního telefonu proniknout do dalších vrstev expozice.
Návštěvníci mohou zvolit buď klasickou prohlídku stálé expozice, nebo rozšířenou expozici o virtuální realitu. Tuto možnost nabízí vila jako vůbec první muzeum v Evropě. Tímto spojením dosáhli skutečného propojení odkazu Jana Wericha se současností.
Zahrada
Uzavřená část zahrady Werichovy vily je situovaná na břehu romantické Čertovky. Zbytek původní zahrady byl volně připojen k parku Kampa, aby se Werichova vila více otevřela svým návštěvníkům. Werichova zahrada se na vás těší např. při filmových promítáních v letní sezoně, divadelních představeních, zahradních slavnostech či svatbách. V letním období se zde pravidelně cvičí jóga.
Navnadili jsme vás? Tak věřte, že osobní zážitek je ještě větší. Více informací najdete na:
www.werichovavila.cz