Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 21.6.2024, svátek má Alois 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Svůj osud si musela vytvořit sama

14.09.2017   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Svůj osud si musela vytvořit samaJosef Čermák, doktor práv, partner významné právnické kanceláře, královský konzultant (QC – čestný titul udělený vládou), novinář, spisovatel, básník, herec a celoživotní organizátor a inspirátor veřejného i vědeckého života českých a slovenských krajanů v Kanadě, nám poslal do redakce níže uvedená slova jako reakci na rozhovor s Terezou Čerbákovou. Byla by škoda je nezveřejnit!

Příští rok to bude už sedmdesát let, co jsem se přeplazil přes hranice do země, která ještě před třemi léty byla jednou z nejbrutálnějších hrozeb civilizaci v krvavých dějinách lidského rodu. Za vlády přisluhovačů sovětského režimu jsem se ve své rodné zemi zastavil jednou: během Pražského jara (odlétal jsem z Prahy tři nebo čtyři dny před vpádem bratrských armád) a po pádu režimu jsem tam byl několikrát. 

Zmiňuji se o tom proto, že můj kontakt s každodenní češtinou byl omezený po skoro sedmdesát roků a že rozhovory mezi Renatou &Sindelářovou a Terezií Čerbákovou mě okouzlily živelností jejich i mé rodné řeči. A nejen řeči: ženy, které jsem doma znal (stejně jako ženy kdekoliv na světě) nebyly zdaleka tak samostatné a nezávislé jako dnes - o manželovi se Terezie zmiňuje jen jednou (vypočítává ho mezi svými poklady), ve dvaceti si uvědomila, že svůj osud si musí vytvořit sama.

A vytvářela: málem se stala techničkou zemědělského družstva, pak se zabývala oděním návrhářstvím, stala se trenérkou (k tomu ji přivedly bolesti lopatkových svalů), autorkou článků a fejetonů a myslím, že se chystá na  román. Okouzluje mě její hra se slovy: "bolest je mrcha", "mozek" vozí na odpočinek do hor, kde ho nechává "v tom prostoru pod nebem", "až mi leze mráz po zádech, když si uvědomím, jakého pokladu jsem majitelkou", " drtím pevně půdu pod nohama".

Líbila se mi její reakce na muže, který se na zastávce před ní postavil a řekl: "Jsi tak krásná" a odešel. Nezmohla se na slovo a zrudla.

Na televizi právě vysílají z New Yorku utkání mezi českou tenistkou L. &Safářovou a americkou tenistkou Vanderweghe. Zatím co oba čeští mužští hráči skončili jeden v prvním a druhý v druhém kole, alespoň tři české hráčky mají možnost skončit mezi posledními osmi. Nebylo by nádherné, kdyby jedna (nebo obě) ženy, které mne inspirovaly k napsání této odezvy, se staly hvězdami světové literatury?
 

***

Autor článku: Josef Čermák
V zásadě o něm platí slova, která kdysi vyřkl Arbes o Nerudovi: „Celý život držel ruku na tepně Prahy”. Josef Čermák na tepně krajanského Toronta.

 

Foto z archivu Václava Židka
  
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0262 s