Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


MISERY NECHCE ZEMŘÍT – TV TIP – I být spisovatelem je životu nebezpečné

15.09.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

MISERY NECHCE ZEMŘÍT – TV TIP – I být spisovatelem je životu nebezpečnéMisery nechce zemřít. Nedivte se jí. Komu by se chtělo jít smrti vstříc. Naštěstí Misery není z masa a krve. Je to literární postava, výplod spisovatele Paula Sheldona.

Misery je hrdinkou seriálu románů pro ženy, jakési „červené knihovny“ o Misery Chastainové. I přes úspěšnost už tento žánr a tato postava spisovatele omrzí, Misery mu jde pěkně na nervy a už by se rád věnoval serióznější literatuře. Nechá proto svoji knižní hrdinku v poslední knize zemřít. To ale neměl dělat.Odjede v klidu na horskou chatu, kde píše realistický román ze současnosti. Při zpáteční cestě do New Yorku ho překvapí sněhová bouře, v zatáčce nezvládne řízení a jeho Mustang skončí převrácený pod svahem. Těžce zraněného ho z vozu vyprostí bývalá nemocniční ošetřovatelka Annie Wilkesová. Zdálo by se, že je v dobrých rukách. Jenže...
... Annie,  když zjistí o koho jde, se hned představí, že je jeho „ctitelka číslo jedna“ a že Misery doslova miluje a nikdy ji nechce ztratit. Prostě Misery zemřít nesmí. Zvrácená fanatička přinutí nešťastného spisovatele nechat Misery vstát z mrtvých a psát její nové příběhy. Psát doslova o život. O život Misery, ale hlavně o ten svůj...
Z nástinu děje je jasné, že půjde o psychothriller. Předlohou pro film se stala kniha MISERY oblíbeného autora tohoto žánru Stephena Kinga. Připomeneme-li si alespoň ty nejlepší filmové přepisy jeho knih pak od proslulé CARRIE rež. Briana de Palmy dojdeme přes Kubrickovo OSVÍCENÍ až třeba ke Cronenbergově MRTVÉ ZÓNĚ, Carpenterově CHRISTINE až k právě v našich kinech uváděné TEMNÉ VĚŽI režiséra Nikolaje Arcela. Známý scénárista William Goldman (z jeho scénářů připomeňme třeba STEPFORDSKÉ PANIČKY či MARATÓNCE podle podle vlastní knihy) dovede dokonale stupňovat napětí  a vyhrotit situace.  Režisér Rob Reiner (KDYŽ HARRY POTKAL SALLY, AMERICKÝ PREZIDENT, PÁR SPÁVNÝCH CHLAPŮ) se spolehl na herce. Křehkého a ohrožovaného Paula Sheldobna vytvořil James Caan (známý z akčních filmů), který se zde prakticky nehne. Všeho schopnou obdivovatelku Misery ztvárnila Kathy Batesová, která za roli Annie byla oceněna Oscarem a Zlatým globem. V jednom z komentářů na csfd.cz si můžete přečíst: „To, jak střídá Kathy Bates ve svém obličeji maniakální výraz s výrazem úslužné hospodyňky je téměř až děsivé.“ V drobné roli literární agentky se objeví Lauren Bacallová. Sám režisér Rob Reiner ztvárnil ve filmu roli pilota v letadle.
Za výrazné pomoci kameramana Byrryho Sonnenfelda vznikl tak thriller plný napětí, který patří mezi vrcholná díla tohoto žánru. Cennější je i proto, že prakticky celý dramatický děj odehrává  v jednom prostředí (v osamělém domku v horách), aktéry jsou jen dvě osoby a obejde se bez obvyklých klišé jako jsou lekačky či strašící scény.
Foto: csfd.cz, kfilmu.net, i-intime.com
*********************************
MISERY NECHCE ZEMŘÍT
(Misery), režie Rob Reiner
uvádí ve čtvrtek 31. září Prima Max ve 22,20 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0233 s