Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TAJNÁ HISTORIE TWIN PEAKS – napsal Mark Frost, vydala JOTA Brno

17.09.2017   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TAJNÁ HISTORIE TWIN PEAKS – napsal Mark Frost, vydala JOTA BrnoPřed více než 25 lety se zrodil neobyčejně úspěšný televizní seriál MĚSTEČKO TWIN PEAKS, na něhož v roce 1992 navázal film se zkráceným názvem TWIN PEAKS. Autorská dílna – spisovatel Mark Frost a režisér David Lynch doslova šokovali televizní i filmové diváky znepokojivými otázkami a pod kriminálním příběhem bylo cítit autorské úsilí udělat seriál „jinak.“ Řada věrných diváků si jistě vzpomene na divokost jak děje tak i užitých inscenačních prostředků, kdy oba tvůrci nijak nekrotili svoji přebujelou obrazotvornost.
Otázka z úvodu seriálu zněla: Kdo zabil středoškolskou krásku Lauru Palmerovou? Čím více zvláštní agent FBI Cooper (viz foto jeho filmového představitele) pátrá, tím více se zaplétá do přediva podivně zvrácených vztahů v městečku plném divných svérázných figurek, což je okořeněno prvky halucinogenního thrilleru, surrealistického hororu se směsicí hodně černého humoru. Ve filmu se děj přenesl před Lauřinu smrt, je zde zavražděna Tereza Banksová, ale divák má možnost sledovat posledních sedm dní života Laury Palmerové. Zde se tvůrci plně soustředili na  Lauřiny prožitky a sny a na její zhýralý život. Vše pak prostupuje postupné odhalování čehosi „shnilého“ v městečku Twin Peaks, což není vůbec jednoduché přijmout a pochopit.
 
Pro připomenutí - Agent Cooper v podání Kyla Mc Lachlana
 
Nyní se na knižní trh dostává kniha Marka Frosta TAJNÁ HISTORIE TWIN PEAKS. Jistě ji uvítají všichni ctitelé seriálu i filmu, ale není určena jen jim a nemusíte znát seriál ani film. Autor začíná historii fiktivního amerického městečka už v době kolonizace bílými Američany, kteří postupně  vytlačují rudé Indiány. A od začátku dává najevo, že pozdější Twin Peaks leží ve zvláštní krajině, kde příroda stvořila různé podivnosti, což se projevilo v nadpřirozených prvcích indiánské mytologie. Do hry také vstupují svobodní zednáři, jsou zde zmińovány záhady, trvající dodnes, záhady, nad nimiž zůstává rozum stát a pak tajemství, která vytvářejí lidé pro udržení vlastní moci.

Ve dvacátých letech, kdy se postupně rozrůstá dřevorubecká osada a čtenář začne poznávat některé osoby, která mají a budou mít zásadní vliv na dění v Twin Peaks – a nejen tam. Zasahují – jako Douglas Milford i do dějin Spojených států. Počet postav se rozrůstá a Mark Frost se nijak neomezuje ani v nadhozených tajemstvích. Splétá dohromady mimozemšťany (nehodu v Roswillu, kde údajně havarovala kosmická loď a byla nalezena těla návštěvníků odjinud), pozorování UFO (záhadných létajících objektů), únosy lidí - vše s otázkami. Těch je mnohem více – třeba konspirace ohledně smrti prezidenta Kennedyho, odkaz na ilumináty, sněžného muže yettiho a tak podobně.

Kniha je psána zajímavým způsobem. Federální úřad pro vyšetřování z Filadelphie předává zvláštní agentce TP (v závěru je její plné jméno Tereza Prestonová) rozsáhlou dokumentaci, navazující na vyšetřování tajného agenta Dala Coopera. Celá kniha je tak souhrnem dokumentů, jak je posbíral tajemný „archivář“ (jehož totožnost se má zjistit) a všechny jsou po stranách červeně komentovány agentkou TP. Obsahuje množství dokumentů, dokladů, poznámek, dopisů a výstřižků z tisku, které byly údajně nalezeny na tajném místě a nějakým způsobem se týkající se lidí a událostí v Twin Peaks.

Čím déle v tomto souboru materiálů vrtáte, čím je vaše zvědavost větší, tím více se ztrácíte – v postavách, ve jménech, které si už nejste schopni zapamatovat i v dějích, které na sebe nenavazují. Hledáte spojitost, osu všech poznámek a – alespoň podle mé osobní zkušenosti – se jí jen těžko doberete. Při čtení jsem si čím dál více připadal jako právník, který se probírá stohem výpovědí, rozhovorů, záznamů a poznámek soudního spisu a hledá ono pověstné „jádro pudla“ svěřeného případu. 

K osobě, která seriál odstartovala – k Lauře Palmerové se dostanete až na úplném konci knihy a upřímně řečeno obdivuji každého čtenáře, který se jí kousek po kousku dokáže prokousat, aniž by vynechával či přeskakoval. Je toho sneseno do jedné knihy příliš mnoho – událostí, dějů, postav, tajemna. Jakoby Frostovi chyběl nadhled režiséra Davida Lynche, který sice dokáže zneklidnit a jeho filmy (vzpomeňme třeba jen na MODRÝ SAMET) je možno dešifrovat různými způsoby (včetně psychoanalýzy), ale nikdy nenudí a dává prostor oddechu či černému humoru. To v předkládaných dokumentech knihy není možné a čtenář se dostane do role právníka, který by se studovaným případem už co nejdříve „praštil.“

Jestliže na konci 18. století byly v módě „romány v dopisech“ – viz nejslavnější třikrát zdárně zfilmované NEBEZPEČNÉ ZNÁMOSTI, které napsal Choderlos de Laclos, pak dnešní době zjevně plně odpovídá dokumentární styl Marka Frosta. Prostě do dnešního světa patří, ať se nám to líbí nebo ne. A abych nebyl ke knize nespravedlivý. Nejde ji přečíst jako „román“(jak uvádí přebal), tedy jedním dechem nebo sice s přestávkami, ale s pamatováním si předchozího děje a s těšením se na pokračování. Ale mít ji doma tak může sloužit k „listování“, k tomu, že ji kdykoli otevřete a najdete vždy něco zajímavého a podnětného, něco, co vás okamžitě krátkodobě zaujme.

Mít tuto knihu ve své knihovně je také příjemné i proto, že na tak zvláštně vypravenou knihu hned tak nenarazíte. Dobové spisy, dopisy, novinové výstřižky, fotografie, kresby – tu tvoří unikát, na němž si nakladatelství JOTA dalo nesmírně záležet. I když vychází z grafiky původního vydání, je třeba si vážit pracného převedení českého překladu do tvaru třeba ručně psaného dopisu či policejního protokolu. Každý majitel knihy TAJNÁ HISTORIE TWIN PEAKS se svým výtiskem může chlubit. Rovněž musí být pyšné i nakladatelství JOTA. Věřím, že pokud se bude rozhodovat o nejkrásnější knize roku 2017, bude tato kniha na prvním místě.
Foto: hollywoodreporter.com
******************************************
Mark Frost: TAJNÁ HISTORIE TWIN PEAKS
Z anglického originálu The Secret History of Twin Peaks
přeložil Petr Kovařík
vydalo nakladatelství JOTA, s.r.o., Brno, 2017 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1094 s