Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 19.6.2024, svátek má Leoš 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Winston Churchill - jedna z nejrozporuplnějších osob 20. století

19.09.2017   Tereza Vítková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Winston Churchill - jedna z nejrozporuplnějších osob 20. stoletíPremiér Spojeného království, historik, žurnalista, voják, zákonodárce. Na jedné straně zaplavován obdivnými komentáři pro svá odvážná a k úspěchu vedoucí rozhodnutí. Druhými odsuzován za to, že na cestě k vítězství se nezdráhal využít jemně řečeno radikálních prostředků. Držitel Nobelovy ceny za literaturu v roce 1953. A závěrem především jeden z nejvýznamnějších státníků, jaké kdy 20. století poznalo. Toto je Winston Churchill. On a nikdo jiný. Důkaz, že historii lidstva může ovlivnit pouhý jediný člověk.

O tomto muži, který psal dějiny, bylo zaslouženě napsáno nemálo knih, zabývajících se nepodloženými domněnkami, čistou pravdou, i fakty o jeho životě, o nichž se lidé stále dohadují. K výročí padesáti let od úmrtí tohoto uznávaného politika se Boris Johnson ovšem rozhodl ponořit se do Churchillova života znovu, a zkusit, do jak hlubokých a dosud neprobádaných zákoutí bude schopen se oproti jiným dostat. Boris sám je patriotským britským politikem, který tvrdě hájil Brexit, šest let strávil ve funkci starosty Londýna a nyní slouží jako britský ministr zahraničí.

Winston Churchill fascinuje Borise již od dětských let, kdy si spolu s bratrem listovali jeho obrázkovým životopisem, a díky historkám, které z okolí kdy uslyšel, si dával dohromady jeho portrét. Postupně se dozvídal přesnější a autentičtější informace, ovšem pokud se jeho obraz jakkoliv změnil, Borisův pohled na Churchilla nikoliv – jeho bezmezný obdiv přetrvává dodnes, a jelikož mu vždy imponovala Churchillova nespoutaná, excentrická a korektně neuhlazená osobnost, tento svůj idol se rozhodl představit i dnešním čtenářům, jelikož to, jaký Churchill dle Borise byl – to je přece osoba, která by i nám měla být sympatická, ne snad?
 

A jelikož chce, aby na nás zapůsobil Churchill, chápe Boris, že na nás zprvu musí zapůsobit tím, jak nám bude tohoto politika představovat. Nečekejte tedy žádné nudné pasáže z posloupně řazeného životopisu plného monotónních životních událostí. Kniha Faktor Churchill obsahuje, co se životopisných informací týká, jen to nejnutnější, jelikož zásadní prostor dává Boris ve své knize všem zlomovým okamžikům, o nichž Churchill rozhodoval, či se u nich přinejmenším nacházel. Už od prvních stránek se jedná o kuriózní a rozhodně ne suše podané vyprávění, nechybí dokonce ani zahloubání se nad tím, jak by asi všechno dopadlo a jaké následky by to mělo až do dnes, kdyby Churchill v lidských dějinách chyběl.

Stejně jako je jasné, že Boris umí skvěle vyprávět a nemusí se bát, že by do světa vyslal biografii, nad kterou se vám budou nudou klížit oči, je ovšem také očividné, že Churchillův popis je Borisovou rukou lehce subjektivní. Je skutečně patrné, jak bezmezně ho obdivuje, navíc se shodují ve svém postoji k vztahu ostrovů k pevninské Evropě – tím, jak se po válce Churchill odtahoval od sjednocujícího se kontinentu, a Borisovou nelibostí ohledně všeho spojeného s Evropskou unií, což následně vyvrcholilo Brexitem. Někdy si proto člověk není zcela jist, zda jsou všechny informace v knize skutečně pravdivé a nejsou-li v některých případech až zbytečně moralizující, či zda si před sebe Boris náhodou nepostavil nedoložená fakta, která podpořil svými argumenty a nevykreslil tak Churchilla v jasnějších světle, než by býval byl ve skutečnosti.
 

Churchill byl výtečný řečník a vážený novinář, k tomu zbožňoval víno, kouření doutníků a honosné večeře, ovšem dokázal se od svých slastí odpoutat, bylo-li to nutné, tvrdě pracoval, ponocoval a jeho všudypřítomná otevřenost a lidskost jsou rovněž faktorem, proč navždy a nesmazatelně patří do historie. Byl v armádě, účastnil se obou světových válek, je geniální, je bezesporu odvážný. Faktor Churchill vám nepoví o Churchillově životě nikterak sáhodlouhých podrobností, ovšem zabývání se jednotlivými podstatnými okamžiky v jeho životě vám o něm řekne mnohem víc, než srdceryvné historky z rodinných oslav. Má-li Boris ve své knize mezery, snad mu je možno mu je odpustit, jelikož se jedná o mimořádnou biografii napsanou příjemně svižným stylem. Jako Churchillovi znalci i antitalenti, obdivovatelé i odpůrci – nechat si ujít tuto knihu pro vás bude velká chyba.

Boris Johnson – Faktor Churchill
z anglického originálu The Churchill Factor přeložil Pavel Bakič,
vydala Kniha Zlín v roce 2016, 456 stran, pevná vazba
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0315 s