Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BIG EYES – TV tip - skutečný příběh skandálního uměleckého podvodu

22.09.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BIG EYES – TV tip - skutečný příběh skandálního uměleckého podvoduNěkteré příběhy by nenapsal ani zkušený scénárista. Píše je sám život. Na sklonku čtyřicátých a začátku padesátých let se odehrál jeden z nejskandálnějších uměleckých podvodů historie. Mírně naivní, trochu kýčovité obrázky dětí s velkýma očima proslavily malíře Waltera Keana. Jak to ale bylo s jejich tvorbou ve skutečnosti?

O tom vypráví novinář a sloupkař deníku San Francisco Examiner Dick Nolan (představovaný Dannym Hustonem) ve filmu BIG EYE. Je to pravdivý životopisný film v němž ale hlavní roli má vystudovaná malířka Margaret Keanová, rozená Hawkinsová (Amy Adamsová). Poznáme ji v době, kdy opustila svého prvního tyranského manžela a utekla spolu s pětiletou dcerkou do San Franciska. Zde začne pracovat v továrně jako dekoratérka dětských postýlek. Přivydělává si pouličním malováním portrétů a prodejem svých obrazů dětí s nepřirozeně velkýma očima. Když je vidí šarmantní malíř Walter Kean (Christoph Waltz), dovede se vloudit do její přízně. Přesvědčivě ji a slibuje všechno možné včetně manželství. Margaret uvěří i jeho důvodům, proč bude lepší, když její obrazy bude prodávat on a když je bude vydávat za své.  
 
 

Jen pomalu Margaret poznává, že v osobě nového manžela má dalšího tyrana a podvodníka. Deset let trvalo, než opustila přepychový dům s ateliérem, kde ji její uzurpátorský manžel téměř uvěznil a mezitím prodával její stále smutnější obrazy. Samolibý Walter si mezitím otevřel galerii a vydává monografii. Když však je odmítnut jeho (její) velký obraz pro Světovou výstavu v New Yorku, který zadal program UNICEF, Walter obviní ženu. Ta již nevydrží a uteče do Honolulu a požádá o rozvod. Tam se sblíží se Svědky Jehovovými a přizná se v havajském rádiu k autorství svých děl. Nikdo jí nevěří. Pravda se ukáže až před soudem, kdy bývalí manželé musejí současně namalovat obraz.
 
 

Kdo z diváků zná předchozí dílo Tima Burtona nebude věřit tomu, že právě on je režisérem tohoto filmu. Když si vzpomenete na jeho filmy plné fantazie a předvídavosti jako BATMAN, STŘIHORUKÝ EDWARD, MRTVÁ NEVĚSTA, PLANETA OPIC, ALENKA V ŘÍ&SI DIVŮ či naposledy na SIROTČINEC SLEČNY PEREGRINOVÉ PRO PODIVNÉ DĚTI vidíte tvůrce s nespoutanou fantazií a svérázným pohledem na svět. Každým svým filmem dokázal okouzlit a šokovat něčím novým. Trochu se mírnil v předchozím životopisném filmu údajně nejhoršího režiséra všech dob ED WOOD, ale v každém díle od něho čekáte osobitý příznačný rukopis.

Ve filmu BIG EYES se však podivuhodně mírní. Dokonale vystihuje atmosféru přelomu padesátých a šedesátých let, ale ve stylu je uměřený, přímočarý, podle někoho až popisný a nečekaně „klasický.“  Jde o záměr. Burton za každou cenu chtěl vzdát poctu ženě – malířce Margaret Keanové, jejíž díla miluje a řadu z nich vlastní. Dokonce ji samotnou zařadil do filmu jako dámu sedící na lavičce. Film měl být jakousi její satisfakcí, ale nakonec vychází i s obecnějším vyzněním, jímž je odhalení umělecké falše i lidské podlosti a vypočítavosti. Je i o tom, že za svoji pravdu je třeba bojovat až do konce.
 

Velký podíl na výsledku filmu mají oba hlavní představitelé. Utiskovanou leč vítěznou malířku a manželku vytvořila tak dokonale Amy Adamsová (PŘÍCHOZÍ, NOČNÍ ZVÍŘATA), že si právem zasloužila Zlatý globus. Podvodnému manželovi dal svoji tvář i postavu elegantní Christoph Waltz (právě ho můžete vidět v promítaném filmu TULIPÁNOVÁ HOREČKA)..
Fota: joj.sk, comingsoot.net 

******************************************
BIG EYES
USA 2014, režie Tim Burton
uvádí  Nova Cinema v pondělí 25. září od 20,00 hodin Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: Renata Šindelářová - 22.9.2017 - 17:02

Velmi pěkný film a zajímavý příběh.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0234 s