Nezapomeň na pětadvacátý dodatek ústavyLáska s příchutí šansonuO chválu stojím!!! Moc. A přece…Léto je, kdyžZpěv horského potokaNech se unést fantazií v Kadani nebo online
Tip na výlet: Z empírového unikátu na gotické DobroniceCo mě v srpnu zaujalo na NetflixuPivovar Velké Popovice zahájí babí léto tradičním KlobáskofestemFOTOCITÁTY z oblíbených knihNapínavá roadmovie "Už tě nemám rád" míří do kinSedm nových filmů v koprodukci s Barrandov StudioSvětoznámý Interstellar se po 10 letech vrací v 70mm formátuDOPORUČUJI filmy Studia GhibliJedinečná edice deskové hry MonopolyPředstavení Kompani Giraff spojuje nový cirkus, magii a hudbu BeirutTip na výlet: Litoměřice jsou diamantem severuMáte rádi fantasy žánr a historii? A už jste byli na PevnostConu?
Pokud nejste zrovna zběhlý Pražák, určitě se děsíte každé návštěvy hlavního města. Není k tomu však důvod, Praha sice vypadá složitě, ovšem zdání klame. Ve skutečnosti se jedná o město, ve kterém se poměrně snadno vyznáte, stačí si jen vyznačit pár orientačních bodů. Následující text vám poskytne takového jednoduchého "průvodce" a s ním i zajímavé tipy, kam se jít podívat, když hledáte kousek zeleně nebo zajímavé, méně turisticky profláklé místo. Kdo se bojí, nesmí do Prahy!
Hledáte v betonovém království Prahy kousek zeleně? Ač se to nezdá, i v centru Prahy lze taková místa najít. Riegrovy sady se rozkládají hned nad Václavským náměstím (Muzeum), další možností jsou Havlíčkovy sady s nádherným pavilonem Grébovkou (I.P.Pavlova-tram, Náměstí míru-tram). Oslovit by vás mohla také Letná s Letenskými sady a příjemným zámečkem, odkud je také krásný výhled na centrum Prahy (Vltavská-tram, Hradčanská-tram). Na Letné najdete také Kyvadlo, neboli Metronom, který se tyčí nad tekoucí řekou. V centru Prahy najdete také Královskou oboru Stromovku, rozlehlý park, který v sobě skrývá příjemné rybníčky, přítulné veverky a v létě také poskytuje stín mnoha lidem, kteří se snaží v parných vedrech schovat před spalujícím sluncem (Nádraží Holešovice-tram). Vzdálenější destinací je Ďáblický háj s hvězdárnou nacházející se na kraji metropole (Ládví-bus). Zde už nebudete mít pocit, že na vás dýchá městská atmosféra milionové Prahy. Pro milovníky holých skal se tu přímo nabízí Divoká &Sárka (Nádraží Veleslavín), trochu kultury zase najdete v Oboře Hvězda se stejnojmenným renesančním letohrádkem (Petřiny). Speciálním místem vhodným hlavně pro letní pařáky je hostivařský přírodní park s velkou přehradou, kde se dá příjemně zchladit (Skalka-bus, Háje-bus). Hned vedle se nachází areál Milíčovského lesa s rybníky (Háje). Posledním "zeleným" útočištěm je pak Kunratický les, ve kterém se můžete setkat s opravdovými muflony (Roztyly, Chodov).
Kromě zalesněných oáz lze v Praze vyrazit i na jiná místa, která už nejsou tak "profláknutá". Například Náměstí míru vás může nadchnout jednou z pražských gotických majestátností, kostelem sv. Ludmily, který se hrdě tyčí k nebi (Náměstí míru). Stejně tak románský kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí (Křižíkova). Posledním architektonicky zajímavým místem by mohlo být i náměstí Jiřího z Poděbrad s kostelem Nejsvětějšího Srdce Páně (Jiřího z Poděbrad). Blízko odtud se nachází i moderní Žižkovská televizní věž. Speciálem je pak nejužší ulička v Praze, jejíž provoz musí řídit semafor (Malostranská). Předposlední a poněkud překvapivé místo najdete na severu Prahy. Překvapí vás tady keltský menhir Zkamenělý slouha, který dříve stával v poli. Dnes ho obklopuje zástavba rodinných domů (Kobylisy-bus). Poslední destinaci budete hledat v případě, že vám bude moc horko. Žluté lázně vám nabídnou nejen svlažení vltavskou vodou, ale také bohatý program. Hned vedle nich pak můžete spatřit vápencové Branické skály (Karlovo náměstí-tram).
Pro případy, že přeci jen neodoláte pokušení navštívit hlavní pražské atrakce, tu nabízím krátkou navigaci na známá místa:
Pražský hrad, Svatovítská katedrála, Bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička – Malostranská, Hradčanská
Petřín (socha K. H. Máchy, rozhledna, park) – Malostranská-tram, Anděl-tram
Karlův most a Staroměstské náměstí (Pražský orloj, Týnský chrám, pomník mistra Jana Husa) – Staroměstská
socha sv. Václava – Muzeum
Vyšehrad (rotunda sv. Martina, bazilika sv. Petra a Pavla, Vyšehradský hřbitov) – Vyšehrad
Hledat byste ovšem mohli také:
O2 arena – Českomoravská
Synot Tip Aréna – I.P.Pavlova-tram, Náměstí míru-tram
Výstaviště Praha Holešovice, Planetárium Praha, Křižíkova fontána, Tipsport arena – Nádraží Holešovice-tram
Holešovická tržnice - Vltavská-tram
Masarykovo nádraží – Náměstí republiky
hlavní autobusové nádraží – Florenc
hlavní vlakové nádraží – Hlavní nádraží
Nákupní centra:
trasa A: Flora
trasa B: Zličín, Nový Smíchov (Anděl), Palladium (Náměstí republiky), Harfa (Českomoravská), Černý most
trasa C: Letňany (nutno jet ještě autobusem), Chodov
Vysvětlivky:
Jelikož většina nepražáků nejraději cestuje metrem, zvolila jsem ho jako výchozí dopravní prostředek. V závorkách jsou vždy uvedeny názvy stanic s příslušnou barvou trasy metra, na které se zastávka nachází a odkud jsou dané destinace nejlépe dostupné. Případná doplňující poznámka "tram" nebo "bus" znamená, že od metra se musí ještě kousek popojet jiným druhem MHD.
červená – trasa metra C – spojuje sever a jih Prahy (nejznámější stanice: Letňany, Vltavská, Florenc, Hlavní nádraží, Muzeum, Vyšehrad, Chodov)
žlutá – trasa metra B – spojuje západ a východ Prahy (nejznámější stanice: Černý most, Florenc, Náměstí republiky, Můstek, Národní třída, Karlovo náměstí, Anděl, Zličín)
zelená – trasa metra A – spojuje severozápad a jihovýchod Prahy (Depo Hostivař, Skalka, Náměstí míru, Muzeum, Můstek, Staroměstská, Malostranská, Hradčanská, Dejvická)
Copyright © 2001 -
2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.