Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  čtvrtek 13.6.2024, svátek má Antonín 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Zbraně, z nichž se kdysi střílelo

03.10.2017   redakce   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Zbraně, z nichž se kdysi stříleloPistole, pušky a samopaly československých zbrojovek v letech 1918 –1968 – to je název unikátní výstavy, kterou otevírá Západočeské muzeum v Plzni, Kopeckého sady 2, od 6. října. Jde o výrobu československých zbrojovek pro ozbrojené sbory. Výstavu pořádá Muzeum ve spolupráci s firmou BEAREKA s.r.o. a Krajským ředitelstvím Policie České republiky v Plzni.

Záměrem výstavy bude informovat návštěvníka o výrobě ručních palných zbraní (pistolí, pušek a samopalů) ve zbrojních závodech a firmách, které produkovaly zbraně pro ozbrojené sbory na území Československé republiky od jejího vzniku r. 1918 až do r. 1968. Zbraně byly vybrány nezávisle na politickém vývoji, či pro které ozbrojené sbory byly tyto zbraně určeny. Bude  zahrnovat období Československé republiky, Protektorátu Čechy a Morava, Slovenského štátu, období po osvobození ČSR a nakonec období po Únoru 1948 do r. 1968, tedy období 50. let. 
Samopal ČZ 148 pěchotní (1948)
 
Výstava bude zaměřena na firmy vyrábějící především služební zbraně (pistole, pušky a samopaly) oficiálně přijaté do výzbroje jednotlivých ozbrojených sborů, ale i zbraně, které používali osoby ve služebním poměru jako osobní. Na výstavě bude představena produkce velkých výrobců jako Zbrojovky Brno, České zbrojovky ve Strakonicích, České zbrojovky vUherském Brodě, Zbrojovky Povážská Bystrica, Zbrojovky Praga, firmy Spreewerk vHrádku nad Nisou a dále menších výrobců zbraní jako byla Pošumavská zbrojovka Kdyně, firma F. Duška vOpočně, firma A. Tomišky vPlzni. Na sklonku 2. světové války se vněkterých českých firmách montovaly i německé zbraně jako pistole P.35p ve Znojmě a samopaly MP 3008 Neumϋnster  v Rýnovicích.
 
K vidění zde budou hlavně ruční palné zbraně: samonabíjecí pistole, opakovací a samonabíjecí pušky a samopaly a útočné pušky v provedeních, jak byly zavedeny v ozbrojených sborech. Až na výjimky nebudou vystavovány prototypy těchto zbraní. Autoři výstavy z tématu vyřadili mnoho dalších druhů zbraní vyráběných českými zbrojovkami, jako jsou signální pistole, revolvery, protitankové pušky, kulomety apod. A to především z důvodu jejich nedostupnosti a rozsahu výstavy. Jednotlivé typy budou vystavovány i ve více provedeních, aby byl dokumentován jejich vývoj, úpravy a změny v konstrukcích.
Pistole walter P 38 - Spreewerk Hrádek nad Nisou
Na výstavě bude 102 zbraní prezentováno ve vitrínách podle jednotlivých výrobců v časové posloupnosti tak, jak byly vyráběny. V těchto vitrínách bude v textové části návštěvník velmi stručně seznámen s historií jednotlivých výrobců, historií výroby a produkcí jednotlivých typů pro ozbrojené sbory. Jako doplněk a oživení výstavy bude vystaveno příslušenství ke zbraním, originální pouzdra, zásobníky, nabíjecí pásky a náboje vdobových baleních. Výstava je doplněna dobovou fotodokumentací.

Výstava bude uskutečněna hlavně díky ochotě pana Jakuba Novotného z firmy BEAREKA s.r.o., který poskytl zbraně z firemní sbírky a díky vstřícnému přístupu vedení Krajského ředitelství policie ČR. Zájemci o ruční palné zbraně minulých let mohou výstavu zhlédnout až do 28. ledna příštího roku.
Foto: valka.cz

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0635 s