Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NEBEZPEČNÁ METODA – TV tip – Freud versus Jung aneb Za vším hledej ženu

13.10.2017   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NEBEZPEČNÁ METODA – TV tip – Freud versus Jung aneb Za vším hledej ženuAsi každý už v životě slyšel slovo psychoanalýza. V praxi se s ní většina z nás nesetkala, nejsme jako Američané, z nichž snad každý má svého psychoanalytika, s nímž probírá záležitosti svého všedního i pracovního (ale především sexuálního) života. Asi většina z nás zná jméno jejího zakladatele rodáka z moravského Příboru a vídeňského lékaře Sigmunda Freuda. Kdyby nešlo o vážný film použili bychom známé zlidovělé: „Freude, Freude, vždycky na tě dojde,“ jak to šířil klasik Vodňanský a po něm i bývalý ministr kultury Dostál.

Film NEBEZPEČNÁ METODA přenese diváky nejprve do Curychu a pak do Vídně počátku dvacátého století. V pečlivě vybudované atmosféře tehdejší doby a v kulisách dobové „idylické“ Vídně se setkají dva lékaři, zabývající se léčením duševních poruch - Sigmund Freud a Carl Gustav Jung.  A začalo to ženou – na kliniku k mladému Jungovi přivezou pološílenou Sabinu Spielreinovou, původem ruskou židovku z bohaté rodiny. Snaží se její nezvladatelnou hysterii léčit pomocí freudovy metody a objeví zdroj choroby v traumatech z dětství, způsobené brutálním otcem.
 
O dva roky později navštíví Jung Freuda ve Vídni a v třináctihodinovém rozhovoru se svým učitelem nejprve rozebírají Jungův sen a poté i Spielreinovou. Po návratu si Jung uvědomuje, že Freud všechno redukuje na sexuální pud. I když nepopírá, že spojení sexuality a emočních poruch je podstatné, začíná Freudovi oponovat. Částečně vyléčená Sabina mezitím vystuduje medicínu a začíná s novou „nebezpečnou“ metodou rovněž pracovat.
Viggo Mortensen jako Freud
 
 To je nástin filmu NEBEZPEČNÁ METODA, v němž mají své místo skutečné historické osoby (i Sabina žila, léčila a zabývala se především vztahem sexu a smrti). Ve hře jsou obě rodiny lékařů, Jungova nevěra, Sabinina posedlost násilím i další pacient provokatér závislý na drogách Otto Gross (francouzský herec Vincent Cassel). Pro neznalého diváka se ve filmu možná příliš mluví (však také vznikl podle divadelní hry Christophera Hamtona Léčba řečí), ale pro zájemce o psychoanalýzu bude cenným zdrojem poučení, hlubším ponorem do myšlenek Freuda a jeho žáka Junga. A v neposlední řadě bude i diváckým zážitkem.
 
Léčba mluvením - Jung se Sabinou (Michael fassbender, Keira Knightley)
Základem pro zmíněnou divadelní hru byl stejnojmenný román Johna Kerra (vyšel česky v nakladatelství Prostor). Film je – vedle pečlivé atmosféry doby – cele postaven na hereckých výkonech. Suchara Freuda, skrytého za kouřem svého doutníku, vytvořil Viggo Mortensen. Ten už s režisérem Cronenbergem spolupracoval v úplně jiném druhu filmů – v thrillerech. Jungovi dal podobu Michael Fassbender, také obsazený dost překvapivě – rád se dříve ujímal rolí vojáků (HANEBNÝ PANCHARTI, 300:BITVA U THERMOPYL) či vězňů (HLAD) i když v roli majitele panství v JANĚ EYROVÉ mu to také velmi slušelo. Mimořádný herecký výkon zde podává Keira Knightley, která od uzlíčku nervů v začátku přejde až k sebevědomé lékařce, aniž by slevila ze svého oblažujícího naplácání „na holou.“
 
Na režii je podepsán David Cronenberg, známý spíše jako tvůrce děsivých historek (MOUCHA, NAHÝ OBĚD, PŘÍLI&S DOKONALÁ PODOBA) či thrillerů (DĚJINY NÁSILÍ, VÝCHODNÍ PŘÍSLIBY). Jeho režijní práce je uměřená, odpovídá tématu. Klidná kamera Petera Suschitzkého, který je od PŘÍLI&S DOKONALÉ PODOBY autorovým stálým spolupracovníkem, dokonale dotváří atmosféru snímku.
Foto: amazon.com, dramastyle.com, cleveland.com, pinterest.com

*********************************************
NEBEZPEČNÁ METODA
(A Dangerous Method)
Kanada, SRN 2011
uvádí v pondělí 16. října ČT2 od 21,50 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.056 s