Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 28.5.2024, svátek má Vilém 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Komiks Tomb Raider uchvacuje kresbou i scénářem

06.11.2017   Kateřina Sovová   Komiks   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Komiks Tomb Raider uchvacuje kresbou i scénářemNení to tak dávno, co jsme informovali o povedeném křestu komiksu Tomb Raider Archivy S.1 v pražském Comics Centru. A protože je to komiks nejenom rozměry nadstandartní, a protože dneska vítá na svět bratříčka v podobě Archivů S.2, pojďme se na tenhle kousek, který můžete směle zvážit coby pěkný vánoční dárek, podívat trochu blíž v následující recenzi.

Když jsem si před několika lety Václavu Dortovi, šéfredaktorovi dnes již dobře známého Comics Centra, postěžovala, že kromě mé milované Vrány nejsem schopná najít zajímavé komiksy, které by byly i „pro holku“, netušila jsem, jaký trumf na mě tenhle pán do budoucna chystá. Přiznám se, že herní série studia Core Design, legendární Tomb Raider, odráží moje dětství. Na rozdíl od mužů, obdivujících sexy postavičku vnadné Lary Croft, pro mě tahle ikonická figurka představovala něco jako neohroženou princeznu, vydávající se na ta nejúchvatnější dobrodružství. Kdo zná původní počítačovou hru, dá mi jistě za pravdu, že neopakovatelná atmosféra originálního příběhu, vystavěného na osiřelé dcerce bohatých rodičů, řešící logické „puzzle“ v temných jeskynních, v nás po otevření posledních dveří či odtlačení kulatého balvanu zůstala dostatečně dlouho na to, abychom dychtivě sáhli po dalších dílech této herní série. Ale jak je na tom komiks?

Jestliže počítačová hra ukazovala pestré barvy spíše za odměnu, komiksová Lara barvami jenom září. Úchvatné obrázky, často laděné do odstínů zapadajícího slunce, tyrkysu a dalších, dnes už v podstatě „out“ barev, frčících na začátku devadesátých let, dělají z četby slovy jen těžko popsatelný zážitek a nutí člověka takřka s posvátnou úctou otáčet velkoformátové stránky, studovat detaily jednotlivých kreseb a jednoduše si to celé zatraceně užívat. Kýč? Možná, ale upřímně, naposledy jsem si takhle jako malá holka vychutnávala Saudkovu Muriel a Andělé. Každé okno skrývalo řadu detailů a troufám si říci, že při každém dalším čtení se mi povedlo objevit něco nového. A právě takovou podívanou skýtá Tomb Raider Archivy S.1. Ne, lepší. Ale teď suše fakticky…

Tomb Raider Archivy S.1 obsahují komiksové sešity s pořadovými čísly 1-15. První z nich spatřil světlo světa v prosinci 1999, tedy v době, kdy z videohry byla už dávno legenda. Nakreslit Laru byla tedy nepochybně výzva, o kvalitních scénářích nemluvě. Tím výtvarníkem, na kterého se onehdá usmálo štěstí, byl relativně nepříliš známý kreslíř Andy Park. Výsledkem jeho smažení byla sportovně založená kráska bujných vnadů (o ty prostě nešlo tuhle slečnu ošidit), do níž se záhy musel zamilovat, anebo alespoň ztotožnit se patrně každý, kdo první sešit prolistoval. Výtvarníci se sice postupně měnili, ale Laru Andyho Parka žádný nepokořil, alespoň tedy pro mě. Další výhrou tehdejší sázky do loteriie, později už na jistotu, vydavatelství Top Cow, byl scénárista Dan Jurgens. Nejenom, že naprosto pochopil, co by fanoušci videohry od takového komiksu očekávali, ale na základě hry, která sama o sobě o Laře moc neprozradí, vymyslel originální zajímavou hrdinku, dodnes, soudě dle obrovského úspěchu, který komiks od svého letošního vydání v České republice zažívá, strhává čtenáře snad všech věkových kategorií (komiks je doporučen čtenářům od 14 let…).

Jestliže mě, coby milovníka temných příběhů, v čele s O´Barrovou Vránou, baví momenty, kdy postavy s pohledem přes vlastní rameno řeknou několika málo slovy daleko víc než jiní za celý příběh, Jurgensova Lara mi v tomto ohledu rozhodně vychází vstříc. Je přesně taková, jakou bych si ji na základě videoher představovala – krásná, všehoschopná, ironická, inteligentní a samozřejmě velmi sexy. Na rozdíl od její filmové představitelky Angeliny Jolie nevyznívá prvoplánově, chcete-li vulgárně, což jistě mnozí fanoušci náležitě ocení. Co se dějových linek týče, stejně jako ve hře, také v komiksu Lara odkrývá záhady, bojuje se zákeřnými nepřáteli, snad jen s tím rozdílem, že tentokrát jde především o ty lidské, nikoliv zvířecí. Příběhy baví, dialogy nejsou zbytečně „ukecané“ a všechno tak funguje přesně jak má.Dobře. Není ale trochu přehnané, opěvovat takhle starý komiks, který už beztak ti „praví“ fanoušci dávno znají? Není. Jeden z anglicky psaných originálů mi leží doma. Cosi mezi formátem A4 a A5 s průměrným tiskem mě sice kdysi oslovilo, ale otevřeně říkám, že tu skutečnou nádheru tohoto grafického skvostu si čtenář vychutná právě ve velkoformátovém vymazleném (tady se to slovo skutečně hodí) vydání Comics Centra, které opět nelenilo, a to, co v ostatních zemích zaujme, ale neohromí, dotáhlo svojí „péčí“ k dokonalosti. Kvalitní papír, matný tisk, nádherné provedení v tvrdých deskách, o kvalitních barváchnetřeba hovořit. Jednoduše krása! Kniha, která zná svoji cenu, a rozhodně si ji zaslouží. Jestliže tedy hledáte zajímavý dárek pod stromeček, nechte se s klidem inspirovat. Nepochybně totiž nešlápnete vedle.

PS: Pokud vám 15 sešitů nestačí, od dnešního dne si můžete za akční cenu 780 Kč pořídit knihu Tomb Raider Archivy S.2.  O tom, jaká je, zase někdy příště. Pozor! Nabídka slevy platí pouze do 14.11.2017!

foto a interaktivní kniha: Comics Centrum

Údaje o knize

Název:
Pořadí vydání: 
Autoři:
Překlad:
Kategorie:

Rozsah:

Vazba:
Rozměry:
ISBN:
EAN:
Prodejní cena v Kč:


Věkové doporučení: 

Datum vydání: 

Tomb Raider Archivy S.1
1.
Dan Jurgens, Andy Park, Jonathan Sibal,
Jonathan D. Smith a další
Alexandra Niklíčková
Komiks, Dobrodružný, Fantasy

416 plnobarevných stran

pevná knižní s matným laminem a parciálním lakem
240 x 325 x 36 mm
978-80-88152-28-6
9788088152286
v e-shopu a kamenné prodejně Comics Centra
780,- Kč předprodejní cena od 16. 5. do 4. 6. 2017
dále pak 910,- Kč
14+

31. 5. 2017


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0397 s