Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


NEJSKRYTĚJŠÍ PŘÁNÍ – román Marybeth Mayhew Whalen

14.11.2017   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

NEJSKRYTĚJŠÍ PŘÁNÍ – román Marybeth Mayhew WhalenMOŽNÁ JE TO VA&SE MĚSTO, MOŽNÁ JE TO VA&SE ULICE, MOŽNÁ JE TO VA&SE TAJEMSTVÍ – tolik informace na obalu knihy, která přímo říká, že to, o čem budete číst, se mohlo stát kdekoli – i u vás. Pokud od nakladatelství Mystery Press čekáte detektivku či thriller s tajemstvím pak toto je trochu jiný žánr, i když tajemství tu jsou a jsou postupně odhalována.  Můžete se dohadovat, zda jde o ženský román, román pro ženy nebo společenský román o ženách a jejich tajemstvích - v těchto pojmech jsou znatelné rozdíly. Popravdě řečeno je v NEJSKRYTĚJ&SÍM PŘÁNÍ toto vše obsaženo a navíc je tu ještě mnohem více, což knihu povyšuje do zřetelného nadprůměru knižní produkce.Malé městečko v Severní Kalifornii Sycamore Glen je na první pohled zcela obyčejné místo, kde žijí lidé se svými radostmi i starostmi. Na první pohled šťastně a bezproblémově. Když si odmyslíte americké reálie, hlavní postavy knihy by mohly klidně žít ve vaší blízkosti. Jak kdosi řekl, lidé jsou všude stejní, jen záleží, jak je jejich okolí přijme či nepřijme, jak otevřená či uzavřená je společnost, do níž přijdou a jaké mají možnosti uplatnit své schopnosti a dovednosti. A také jak skrýt případné deviace či odchylky od normálu či společenských pravidel.

Autorka Marybeth Mayhew Whalenová si vzala typický vzorek podobného maloměsta – v podstatě se soustřeďuje na šest hlavních postav, které představuje málem jako figurky na šachovnici. I názvy jednotlivých kapitol jsou uvedeny jednotlivými jmény. Jediný rozdíl je v tom, že jen dvanáctiletá dívenka Cailey vypráví sama o sobě v ich-formě. Časově je děj soustředěn do měsíců letních prázdnin roku 2014, vše se odvíjí od jednotného prostředí, jímž je letní bazén, kam se všichni utíkají před sžíravým jižním sluncem.

Vlastní příběh odstartují dvě události – jednak se vrátí do městečka Jensey, která odtud před řadou let musela odejít před dotírajícím anonymním ctitelem, který ji zahrnoval červenými srdíčky a jednak na místním koupališti dojde k nehodě, kde se málem utopí bratr Cailey Christopher. Svalnatý sympaťák Lance si náhodou odskočil od rozdělané práce a je hrdinným zachráncem. Pak už je tu v podstatě jen starší důchodkyně Zell, která má své syny mimo domov a ráda pomáhá druhým a manželé Bryte s Everettem.

poklidném vyprávění jen tak jakoby mimochodem probleskují dvě tajemství, které autorka podává doslova po kapkách – jednak před asi půl rokem zmizela místní dívka Hannah a pak jde o postupné odhalování toho, co odehrálo před lety, kdy ještě plála láska mezi Jencey a Everettem a Bryte dělala vše pro to, aby si ji Everett všiml. Co se vlastně skrývá pod náznakem „tehdy“ a „to“ , jak se to v textu vyskytuje stále častěji, se dozvíte až v poslední třetině knihy a opět to není tajemství, které by vám vyrazilo dech a které by autorka gradovala, jak by to udělal zkušený pisatel detektivek.

Je to vlastně její styl psaní – vše popsat jakoby to byla všednost, nic není výjimečné ani přespříliš dramatické včetně právě odhalení kriminálních činů v městečku. Možná budete hledat, proč právě tato „obyčejnost“ vás tolik uchvacuje a proč vás román drží v napětí a nemůžete ho odložit. Odpověď můžete hledat v dokonale prokreslených charakterech postav, nepatrných náznacích minulých problémů a pak v tom, jak postupně narůstají a odhalují se problémy současné. Co skrývala Jencey, s čím se musí Bryte svěřit Everetovi, proč Lanceovi odešla žena, kdo posílal srdíčka a kde byla unesená dívka? – to je jen minimum otázek, které máte při četbě před sebou, které víří ve vaší mysli, na něž hledáte odpověď a čekáte, jak to autorka podá či vysvětlí. Velkým přínosem  Marybeth Mayhew Whalenové je to, že postavy své knihy dovede vykreslit opravdu živě a přesvědčivě. A že jejich problémy si jako čtenáři můžete vzít na sebe, s postavami se sžít a cítit s nimi. Vše je to nesmírně lidské.

Kdo sleduje romány, které vydává nakladatelství Mystery Press, které věrno svému názvu, nám předkládá romány s tajemstvím a detektivky, možná bude trochu překvapen civilním pojetím knihy. Ale rozhodně nebude zklamán. Klubko mezilidských vztahů v městečku je pěkně zamotané a rozmotávat jej je zajímavé a lákavé a čtenářsky vděčné. Možná by stálo za to vědět více o některých dalších postavách, jako třeba synové Zell či matka Cailey i to že ti, kdož mají závažné problémy na svědomí, jsou zobrazeni jen zdáli a zcela chybí jejich hlubší motivace.

V závěru zbývá otázka, která se může vynořit kdykoli a kdekoli – můžete znát všechny své sousedy skutečně dokonale? A pak hned druhá – dovedli byste na jedné straně přiznat problém a na straně druhé odpustit? Vždyť tady nejde jen o americké obyvatele jednoho maloměsta, ale obecně o lidi jako takové. &Skoda jen, že v samotném závěru dojde k neuvěřitelně idylickému „sblížení“ všech sousedů, kteří se opustí do společné práce, podobně jako při brigádách v raném socializmu. A ještě maličkost – nepřemýšlejte o tom, zda je možno za jeden den dětskýma rukama vybudovat zahradní jezírko jak to činí Cailey – autorka se měla poradit se zkušeným chalupářem.

Nechme však detailů, které nijak nenarušují velice sympatický dojem z prosté, ale lidské knihy, kterou můžeme vřele doporučit nejen ženám, ale i všem čtenářům. Nakladatelství Mystery Press, jak se ukazuje, dokáže najít kvalitu ve velmi širokém rozsahu a to je dobrý příslib i do budoucna.

Marybeth Mayhew Whalen

 Americká spisovatelka, která se ve svých knihách věnuje výsostně ženským tématům. Je spoluzakladatelkou oblíbeného webu Shereads.org, zaměřeného na tvorbu nejzajímavějších současných autorek.
Pod jménem Marybeth Whalen napsala pět románů (trilogie Sunset Beach a samostatné knihy The Mailbox a She Make It Look Easy), jeden příspěvek do série Year of Weddings a tři nebeletristické tituly. Prosadila se ale až vynikajícím románem Nejskrytější přání, který podepsala už jako Marybeth Mayhew Whalen. Na něj v letošním roce navázala podobně laděnou knihou When We Were Worthy. S manželem Curtem jsou svoji již pětadvacet let, mají šest dětí a společně žijí v Severní Karolíně. Marybeth vede rodinný obchod, ale vždycky si najde dost času na čtení a psaní dalších románů. 
Foto:amazon.com
 
*****************************************
Marybeth Mayhew Whalen: NEJSKRYTĚJ&SÍ PŘÁNÍ
Z anglického originálu přeložila Monika Pavlisová
Vydalo nakladatelství Mystery Press, Praha, 2017.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1418 s