Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Clint Eastwood v retrospektivě

12.12.2017   Ivo Fencl   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Clint Eastwood v retrospektivěInteligentní, vysoko ceněný filmový historik Richard Schickel (1933-2017) skutečně uměl psát. Toho výsledkem je dnes 36 knih, i když některé především editoval a další mají spoluautory. Schickel také produkoval po 33 let kritiky do magazínů Life a Time a ocenili jej mnozí. Mimo jiné jak Americký, tak Britský filmový institut.


Napsal, režíroval či produkoval desítky dokumentů a roku 2010 rovněž působivý film The Eastwood Factor (https://www.csfd.cz/film/354481-clint-eastwood/prehled/). A vedle knihy Spielberg: A Retrospective je i autorem titulu „CLINT A Retrospective“ alias vskutku „velkolepé poklony Eastwoodově neobyčejné kariéře, jíž se z hlediska komerčního i uměleckého úspěchu od časů Charlie Chaplina nevyrovnal žádný herec a režisér v jedné osobě“ (Booklist). Objemný svazek o takřka 300 stránkách a víc než dvou stech často barevných fotografií je dnes v české verzi i zdařilou prací překladatele Jiřího Stárka a stručným úvodem jej uvádí Eastwood osobně. Následuje mistrný, hutný esej o jeho životě Jízda od začátku do konce (str. 11 až 35), shrnutí prvních roliček a 217 epizod seriálu Rawhide (do stránky 43) a nato už přehledný výčet filmů, na nichž se podílel: začíná snímkem Pro hrst dolarů (1964) a končí snímkem Sully, jenž měl premiéru loni v září. Celkem jde o šedesát filmů.
Položme si však nyní důležitou otázku. Jde o hagiografii? Osobně se domnívám, že ano, byť je tento charakter knihy extrémně kvalitně maskován. Schickel do Clinta i tepe, ale jejich přátelství textem stejně prosakuje. A zrovna tak autorův obdiv ke hvězdě. Je to správné? Nevím. A znám jen málo lidí, nebo vlastně neznám žádného, kdo by Eastwooda neobdivoval. Jde o osobnost mnoha fazet a řekl bych, že mimořádně zajímavou, a tak tento obdiv cítím na místě. Vítám však, že se třeba má vlastní hodnocení některých filmů od těch Schickelových liší. Líbí se mi, že má tento životopisec skutečně názor a nemlží. Takto brilantně by Eastwoodovu filmografii zformuloval málokdo a dovolte aspoň několik s ní provázaných poznámek.
Pomsta netvora (1955). Krátká Eastwoodova scénka s krysou nebude v jeho životě posledním přiblížením se k tomuto zvířátku; vždyť i jeho budoucí milenka Sondra Locke se proslaví filmem Chlapec s tváří krysy.
Tarantule (1955). Film o obřím pavoukovi. Clint jej bombarduje.
Law Man (1956). Jeho první western. Na plátně je tak tři vteřiny a řekne tři slova.
Oklamaný (1971). Adaptace románu Thomase Cullinana, který se odehrává za války Severu s Jihem a byl nedávno zfilmován znovu.
Dirty Harry (1971). Film, jenž udělal z Clinta teprve hvězdu (bylo mu už 41 let). „Není to o muži, který obhajuje násilí. Je to o muži, který nemá pochopení pro společnost, která násilí snáší.“
Psanec Josey Wales (1976). Jeden z filmů, díky němuž získal Eastwood v socialistickém táboře nálepku fanatik násilí. Sebe a Sondru Locke tu sám režíruje. Jde o adaptaci románu tenkrát naprosto neznámého rasisty Forresta Cartera.
The Gauntlet (1977). Schickel: „Na začátku snímku se obě postavy uchýlí do bungalovu v Las Vegas. Ten však zakrátko obklíčí místní policie a následuje skutečně pozoruhodná pasáž – policisté vypálí na dům tisíce ran, načež objekt zaskřípá, zavrzá a nakonec se celý zřítí. I v kontextu akčních snímků je tato scéna s přemírou výstřelů až podivně komická... Od této chvíle až do samého konce je snímek plný nepřetržitého násilí, které se mísí s vulgární verzí romantické komedie Stalo se jedné noci.... Eastwoodův hrdina doufá, že pokud svou vězenkyni dopraví na místo určení způsobem natolik okázalým, že na sebe obrátí zraky veřejnosti, podaří se mu odkrýt policejní spiknutí. Proto se spolu s Mally (Sondra Locke) zmocní autobusu, obrní ho silným ocelovým plechem a vyrazí hlavní třídou Phoenixu. Tam na ně čeká policie a zasype je takovým množstvím kulek, až je srovnatelné s onou úvodní scénou... Od začátku do konce naprosto svérázný film... Mnoho Clintových kolegů – včetně Dona Siegela – jej ale považovalo za pitomý.
Režie? Opět Clint osobně.
V žáru velkoměsta (City Heat, 1984). Tuto občas zdlouhavou parodii na gangsterku mám rád, ale byla propadák. Místo autora zbytečně složitého scénáře Blaka Edwardse ji nakonec režíroval Richard Benjamin.
Bledý jezdec (1985). Podobně jako v Tulákovi širých plání hraje Clint v tomhle westernu fakticky ducha. Říká si Kazatel.
Heartbreak Ridge (1986). Schickel film označuje za komedii. Obávám se, že pokud jí je, došlo na to bezděky. Schickel Bojové nasazení neřadí mezi Clintovy nejlepší filmy, zatímco mě víc než baví.
The Dead Pool (1988). Pátý a poslední díl Dirty Harryho. Nezapomenutelná honička s malým autíčkem na ovládání naloženým výbušninou kopíruje slavnou honičku Bullitova případu. V menších rolích Liam Neeson a Clintův přítel Jim Carrey.
The Rookie (1990). Obdoba Harry Callahana („Dirty Harryho“) dostane za parťáka jistého Ackermana, představovaného Charlie Sheenem. Film si fakticky z postavy „drsného“ Harryho utahuje.
Unforgiven (1992). Slavný návrat na vrchol. Sám ten western přesto nazývám „Neodpuštěno“. Revizionistický scénář Davida Webba Peoplese čekal předtím na realizaci léta a léta.
Madisonské mosty (1995). &Spatná, kýčovovitá kniha Roberta Jamese Wallera se stala dojemnou podívanou, již nelze zatratit.
Million Dollar Baby (2004). Adaptace knihy Jerry Boyda se mohla stát výše zmíněným kýčem, ale nedošlo na to. Fakticky nejde ani tak o boxerský film, jako o příběh vztahu otce a dcery (Hilary Swanková).
Gran Torino (2008). Eastwood odmítá, že by titulní rasista, jenž se napraví (ale taky zemře), byl fakticky zestárlým Drsným Harrym.
J. Edgar (2011). Příběh legendárního homosexuála, který vedl americkou FBI od roku 1924 až do roku 1972.
Americký sniper (2014). Tuto kapitolu knihy napsal George Perry.
Sully: Zázrak na řece Hudson (2016). Poslední kapitolu napsala Alison Maloneyová
Jeden Clintův životopis už Schickel vydal roku 1996.

Richard Schickel: Clint. Retrospektiva.
Spoluautoři: Clint Eastwood, George Perry a Alison Maloneyová. Překlad Jiří Stárek. V edici Knihy Omega vydal Dobrovský. Praha 2017. 304 stran. ISBN 978-80-7390-713-6


Ilustrační foto: pixabay.com
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0437 s