Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Posviťme si na to

25.12.2017   Tereza Čerbáková   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Posviťme si na to

Nastalo období, kdy se v Nebi přestaly točit elektroměry. V rámci oslav narozenin Ježíše jim totiž dodává osvětlení Země. Adventní Praha svítí tak, že i andělé stahují rolety. A pod těmi miliony žárovek uspořádaných do zvonců a tekoucích rampouchů je mraveniště. Mravenci peláší sem a tam, kříží si cestu, stojí fronty, strkají se, všichni něco nesou.

Jen jeden stojí. U odpadkového koše. Asi flákač, co se chtěl zašít. Vykazuje jediný druh pohybu. Kývavý. Tak ten už má nakoupeno. Soudě z jeho bundy značky Kenvelo zřejmě teda nakupoval před 20 lety. Tehdy ji asi taky naposledy vypral. Kýve se nad košem a přehrabuje se v něm. Zřejmě vylučuje nějakou odpudivou látku. Obklopuje ho prostor, do kterého fofrující mravenci nevstupují. Nevnímá to. Jeho svět stojí. Vyloví z koše vajgla a nekonečně dlouho šátrá v kapsách bundy. Zápalky! Sotva se trefí vajglem mezi rty. &Skrtnutí se kupodivu povedlo napoprvé. Dlouze si potáhne. Se zavřenýma očima vyfukuje modrý kouř a přitom pomalu zvedá oči k nebi. V tu chvíli jako by jeho tvář ozářil kužel světla shůry. Slyším zpívat Haleluja. Zhasla kometa na stožáru a flákač má rázem v ruce krabičku Marlborek. Světelný Santa prásknul do sobů, stěna obrobchodu tak potemněla a náš flákač se hrabe místo v koši v kostech vánočního kapra. Zázrak! Ne. Sotva by se mraveniště vzdalo vánočního osvětlení.  Je to jen obyčejné kouzlou okamžiku. Zatímco všichni mravenci běží za štěstím svým a svých blízkých, tenhle tu stojí a drží svoje štěstí mezi dvěma prsty. Podle velikosti vajgla to nebude štěstí dlouhé. Přesto by se o ně klidně rozdělil. Jenže mravenci by si o něho neopřeli ani jedličku. On to neřeší. Teď je osvícen. 

Svítí. Bez elektrárny. Tak až se rozsvítí naše vánoční stromky, radujme se z fuseklí, přestože jich máme plný šuplík. Kalhotek, které by nám byly naposledy na základce a šamponu pro blondýnu, ačkoliv jsme od přírody brunety. Příští rok to totiž klidně může být bunda Kenvelo. 

ať v tom novém roce svítíte bez zbytečných drátů vysokého napětí. Nebo aspoň trochu blikáte. V Nebi prý to ocení. Foto https://pixabay.com/

Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0281 s