Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


LEGENDA O SOVÍCH STRÁŽCÍCH - TV tip - I v ptačí říši bojuje dobro se zlem

25.06.2021   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

LEGENDA O SOVÍCH STRÁŽCÍCH - TV tip - I v ptačí říši bojuje dobro se zlemCelovečerní animované filmy se staly již navštěvovanými a oblíbenými atrakcemi v nabídce kin. Jsou lákavé nejen pro děti, ale svůj zájem projevují i ti starší diváci. Jeden takový příběh tentokrát z ptačí říše si můžete opakovaně vychutnat  i nyní na své televizní oberazovce. Vzhledem k drsnosti a temnosti některých scén je však určen spíše starším dětem a dospělým.

 Hrdiny dobrodružného vyprávění jsou jen a jen sovy, považované za moudré ptáky. Ovšem v sovím království není jednota. mezi sebou se perou a bojují dvě skupiny, tvořící dvě vlastní království – rozpory jako mezi lidmi. A nebylo by zajímavé, kdyby sovy neměly lidské vlastnosti – třeba mluví, mají mimiku očí a jdou i tak daleko, že si vyrábějí vlastní nástroje, převážně ty válečné, jako třeba brnění. My ovšem víme, že sova je noční pták, proto se vše musí odehrávat v noci, kde místo našeho slunce jim svítí měsíc.
 
Každý příběh musí mít svého hrdinu. V tomto případě je to mladý soví kluk jménem Soren, který odmala slyší o krutých bojích mezi strážci Ga´Hoolu, tedy těmi kteří se snaží soví civilizaci zachránit, a mezi tak zvanými „Cistými“, což jsou zlí a krutí bojovníci. Soren se připravuje na dráhu bojovníka za spravedlnost na rozdíl od svého bratra, který se mu vysmívá a užívá si lovu a létání. Drama nastává v okamžiku, kdy oba bratři vypadnou z rodného hnízda a spočinou přímo ve spárech Čistých. Je jasné, že to bude Soren, který rázem dospěje, ubrání se tomu, aby mu byl vymyt mozek a dík tréninku se změní v krvelačného vojáka - zachránce všech sov. 
Poměrně jednoduchý příběh vychází série knih Kathryn Lasky (dnes má už patnáct dílů) a záchrana sov vznikla v dílně Warner bros  a v režii Zacka Snydera, jehož znáte jako režiséra antické válečné fantasy 300: BITVA U THERMOPYL (2006) či zajímavě pojatého hororu ÚSVIT MRTVÝCH (2004) a z poslední doby třeba filmu BATMAN VS. SUPERMAN: ÚSVIT SPRAVEDLNOSTI. V roce 2010 se tento autor pustil do animovaného filmu, ale najdete v něm i motivy třeba z prvně jmenovaného filmu, kdy do akčních bojových (a drsných) scén pronikají motivy z válečné fantasy. Je to především prostřednictvím postavy starého, zjizveného válečníka Ezylryba. Právě soví bojovník už dávno ví to, k čemu se sotva opeřený mladíček Soren teprve dopracovává, podobně jako to zjistili král Leonidas bránící Řecko před Peršany – tedy, že vyhraná bitva se nikdy neobejde bez obětí a každé vítězství je i kompromisem mezi různými druhy zla.
 
Kdosi napsal, že je to něco podobného jako legenda o blanických rytířích, někdy je filozofie rodu Čistých bojujících za čistotu „rasy“ přirovnávána k nacistické ideologii, ale to nemusí běžného televizního diváka zase tak moc zajímat. Spíše si všimne charakteristických rysů sov, jejich způsobu letu či chování, což je velmi dokonale odpozorováno z přírody. Autor scény Simon Whitcley dokonce strávil  nějaký čas v soví rezerva v Anglii, aby dal sovám pravdivost jak při létání a boji, rak i v běžných denních činnostech, jako je mytí, jídlo a podobně.
 
I když kritika nebyla filmu přiliš nakloněna a srovnávala ho s předchozími hranými snímky režiséra Snydera, najdete zde i poprvé použité některé postupy z hraného filmu, budete moci sledovat sovy a jejich svět jakoby z jejich ptačí pohledu. Bojové scény jsou znamenité, i když mnohdy ztrácíte přehled kdo s kým vlastně bojuje (ale to se stává i v hraných filmech). Film rozhodně zaujme a pobaví.
Foto: fdb.cz, niagara.sk
***********************************************
LEGENDA O SOVÍCH STRÁŽCÍCH
(Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole)
USA, Austrálie 2010, režie Zack Snyder,
uvádí Nova Cinema v pátek 29. prosince od 20,00 hodin 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0586 s