Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


JEREMIAH JOHNSON – TV tip – Jak přežít v drsné divočině s Robertem Redfordem

12.01.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

JEREMIAH JOHNSON – TV tip – Jak přežít v drsné divočině s Robertem RedfordemDobrodružný příběh z Divokého Západu poloviny l9. století, doby, kdy ve Skalistých horách byla ještě nedotčená příroda, bohatství zvěře a pro drsné podmínky se sem odvážilo jen málo dobrodruhů. Byli to převážně trappeři, lovci kožešin, jejichž život nebyl zrovna idylický. Daleko od civilizace a jejích vymožeností, uprostřed drsné, byť překrásné přírody ve vlastnoručně vyrobeném srubu, mezi nebezpečnými zvířaty a také v soužití s ne vždy vlídnými indiány – nic pro slabé povahy.
Titulní hrdina Jeremiah Johnson v podání Roberta Redforda byl vojákem, ale jak povolání tak i zkaženost a povrchnost civilizace ho natolik zhnusily, že se rozhodl vyhledat svobodu v civilizací nedotčených Skalistých horách. Obstát zde ale bylo pro něho náročné. Učí se samotářsky přežít nelidské podmínky a klást pasti na zvířata. Nebýt ale starého bělošského lovce medvědů Medvědího drápa (Will Geer) první rok by zřejmě nepřežil. Jednoho dne najde dvě oběti útoku Indiánů – mladou ženu Labuť (Delle Boltonová) a jejího syna. Postará se o ně a později si Labuť vezme za manželku. Žili by spokojeně, jenže Jeremiah jednou převede rotu zbídačelých vojáků přes posvátné území Siouxů. Ti se za znesvěcení posvátného místa krutě pomstí – zabijí Caleba i Labuť. Z Jeremiaha Johnsona se vzápětí stane krutý mstitel podle heslo „zlo za zlo“ plný nenávisti na všechny Indiány, čímž na sebe přivolá jejich pomstu.
Film je inspirovaný skutečným příběhem trapera stejného jména, přezdívaného „pojídač jater“. Výborný scénář Johna Miliuse a Edwarda Anhalta poskytl režisérovi Sydney Pollackovi skvělý materiál na zvláštní westernový příběh, v němž je vše, co filmy z tohoto prostředí mají mít. Podařilo se mu ale vyhnout všem klišé podobného žánru a vytvořit dnes už „klasický“ film, který je stále nesmírně působivý a opravdový. V době natáčení šestatřicetiletý Robert Redford se své role zhostil natolik přesvědčivě, že řada mladých mužů, učících se „přežít v drsných podmínkách“ se od něho může hodně přiučit.  Jeho hrdina je v zemi Indiánů cizincem, který musí přijmout drsnost a krutost a když je potřeba tak být drsnější a krutější než ti ostatní.Celý přeběh, laděný až baladicky, se odehrává uprostřed nádherné přírody ve všech ročních obdobích (točeno v Utahu), kterou snímal kameraman Andrew Callaghan, Vedle čisté přírody je zde zkažená civilizace a z ní – podle Pollacka – zjevně není úniku. Chtěli jsme především ukázat, že násilí plodí násilí a že tento proces nelze zastavit, prohlásil jednou Redford. „Jediné, co hrdinovi ve filmu zbývá, je žít dál.“
 

Traduje se, že s námětem přišel sám Redford a pro to, aby poznal život traperů sám před realizací filmu zmizel na několik týdnů v divočině a tábořil uprostřed lesů, kde se později natáčelo. Chtěl tak proniknout do psychologie svobodných „vyvrženců civilizace“. Původně se mělo natáčet ve &Spanělsku, ale nakonec k tomu došlo v Utahu, kde má Robert Redford svůj dům a vysoký kopec, který uvidíte v řadě záběrů, je vidět z okna jeho obýváku. Ještě jednou citujme Redfordova slova: „Život na okraji nebo mimo společenské struktury mě vždy přitahoval. Už dávno jsem si přál vytvořit film o vztazích mezi člověkem, přírodou a jeho osudem, o jeho úsilí tento osud přemoci. Kromě toho šlo o období amerických dějin, jež bylo ve filmu dosud zřídka zpracováno.“
JEREMIAH JOHNSON je vůbec první western, který se promítal na filmovém festivalu v Cannes (1972), kde vzbudil zaslouženou pozornost. Nadšeně byl přijat i diváky – ovšem do českých kin se nikdy nedostal.
Foto: pinterest.com, ingur.com
***************************************
JEREMIAH JOHNSON
USA 1972, režie Sydney Pollack,
uvádí Prima Max v pátek 19. ledna od 20,00 hodin


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1775 s