Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


POSLEDNÍ VLAK – TV tip – Tragedie lidských osudů. Souboj života a smrti.

19.01.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

POSLEDNÍ VLAK – TV tip – Tragedie lidských osudů. Souboj života a smrti.Koprodukční snímek Spolkové republiky Německo a České republiky je jedním z dlouhé řady filmů, které se snaží divákům zprostředkovat hrůzy holokaustu. Nikoli pohledem do zvrácených poměrů koncentračních táborů, ale dramatem lidí, kteří musejí několik dní trávit v namačkaném vagonu při cestě do vyhlazovacího tábora – v tomto případě do Osvětimi.Blíží se konec války, je duben 1943. Z Berlína bylo již odvezeno do koncentračních táborů sedmdesát tisíc Židů. Podle rozkazu mají i ti poslední (často prominentní) zmizet do dne Vůdcových narozenin. „Neárijci“ či „podlidé“ jsou naloženi do nákladních vagonů (dobytčáků) a několik dní putují, než dorazí na konečnou stanici (doslova konečnou). Celé berlínské rodiny i jednotlivci se ocitli bez jídla a pití v dusných vagonech, pečlivě hlídaných po zuby ozbrojenými strážemi. Do údajně posledního vlaku je násilně vrženo 688 lidí. Různorodá společnost nešťastníků se postupně sbližuje, ale utrpení vyprodukuje nutné konflikty. Projevují se povahy – někdo jede odevzdaný a smířený s osudem, jiní se za každou cenu pokoušejí o záchranu. Mezi těmi, kteří se pokoušejí neztratit rozum a bojovat, je i slavný boxer Henry Neumann (Gedeon Burkhart), zpěvák a kabaretiér Jakob Noschik (Hans-Jürgen Silbenmann), šestnáctiletá Ruth Zibermannová (Sibel Kekilliová) a další. Přežijí?
Režisérská dvojice Joseph Vilsmaier a Dana Vávrová se cele soustřeďuje na poměry uvnitř vagonu, na pozvolna narůstající strach a nervozitu. Zachycují omezené možnosti přežívání ve stísněných prostorech, kde jsou vedle sebe namačkáni jak rodiny s dětmi tak mladí milenci či staří lidé. Vše je natáčeno ruční kamerou, což dává pocit autentičnosti. Vedle toho film zachycuje i postoje esesácké ostrahy i polských železničářů.
„Takový film, aniž bychom šetřili diváky, je velmi důležitý,“ řekla před premiérou Dana Vávrová a dodala: „Divák musí jet společně s nimi a prožít úpadek zajatců.“ Představitele Henryho Neumanna Gedeona Burkharta znáte z televizního seriálu KOMISAŘ REX. Ninu ztvárnila Lina Beyerlingová, doktora Frielicha hraje Juraj Kukura. V řadě rolí se objevují čeští herci Vojta Kotek, Nina Divíšková, Michal Pavlata, Stanislav Zindulka či Igor Bareš.

Joseph Vilsmaier (*1939) se na post režiséra dostal až po vyškolení kamerovým technikem a působením jako kameraman u řady filmů, Vedle toho také vystudoval hudbu a hru na klavír na mnichovské konzervatoři, což uplatnil i v jazzové kapele. Po debutu v roce 1988 HERBSTMILCH, do něhož obsadil i Danu Vávrovou, natočil řadu zajímavých snímků (i pro televizi), často evokujících předválečnou atmosféru Německa i nacistickou éru na osudech mladých hrdinů, někdy autetentických osobností. Vilsmaiera proslavilo válečné drama STALINGRAD (1990). Z našich kin známe i jeho film NANGA PARBAT, životopisné drama o bratrech Reinholdu a Günterovi Messnerovými a jejich pokusu o zdolání jedné z osmitisícovek v Himálajích (2010).  Jeho druhou manželkou je od roku 1986 herečka a režisérka českého původu Dana Vávrová, která v jeho starších filmech vytvořila hlavní ženské role. Manželé obsazují do svých filmů i dcery Janinu, Theresu a Josefinu.

Dana Vávrová (1967-2009) – herečka, režisérka. Pro film ji objevil již v jejích devíti letech Oldřich Lipský, když jí svěřil její první (a u nás možná nejslavnější) úlohu Leontýnky ve své dětské pohádkové komedii AŤ ŽIJÍ DUCHOVÉ! Talentovaná Dana Vávrová začala být vyhledávaná filmaři do dalších dětských projektů. Stala se např. Červenou Karkulkou v seriálu ARABELA, objevila se ve filmu JAK SE TOČÍ ROZMARÝNY, malou roli měla i ve filmové komedii KULOVÝ BLESK. Nadané děvčátko získalo hned dvakrát cenu dětského diváka Zlatý dudek. V r.1982 se výrazně zviditelnila i v zahraničí, když ztvárnila postavu polské Židovky Janiny David v německé televizní sérii EIN STUCK HIMMEL. Za tuto roli dostala také řadu ocenění. V Německu se později provdala za režiséra Josepha Vilsmaiera a pod jeho vedením si zahrála v úspěšných krimi-seriálech MÍSTO ČINU nebo STAREJ. Od poloviny 90. let se sama začala věnovat filmové režii. V česko-německé koprodukci natočila například rodinný snímek HURÁ NA MEDVĚDA. Vrcholem její režijní tvorby je pak zřejmě německé drama z 2.světové války POSLEDNÍ VLAK, na němž spolupracovala se svým manželem. Tento film, se však bohužel stal i její poslední prací. Život výjimečné česko-německé filmařky a také matky tří dcer předčasně ukončila rakovina ve věku pouhých 41 let.
Foto: fdb.cz, welt.de, ceskatelevize.cz
***********************************
POSLEDNÍ VLAK
(Der letzte Zug), SRN, šbquo;CR 2007,
režie Joseph Vilsmaier, Dana Vávrová
uvádí ve čtvrtek 25. ledna ČT2 od 22,00 hodin
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0507 s