Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SCANDI- Přehlídka současných severských filmů

29.01.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SCANDI- Přehlídka současných severských filmů1. února zahajuje již čtvrtý ročník přehlídky současných severských filmů SCANDI. Letos je program zaměřen na nejnovější premiéry z Dánska, filmy, které u nás zatím nebyly uvedeny. Patří mezi ně tragikomedie o nevšední rodině TAK PRAVIL BŮH, čistokrevný revenge thriller o pomstě kardiochirurga organizovanému zločinu DARKLAND a portrét dvou mladých lidí a jejich nerovného vztahu POTVORA.V druhém programovém bloku budou představeni dva režiséři z nastupující generace dánských filmařů Michael Noer a Tobias Lindholm. Oba sdílí zálibu v realistickém zobrazování skutečnosti. Debutovali společně drsným vězeňským dokudramatem R. Prvně jmenovaný představí hypnotický thriller z kodaňského předměstí NORDVEST o zlodějíčkovi,který se vlastní neopatrností ocitne na hraně života a smrti a netradiční milostný příběh starších lidí v pečovatelském domě TŘI SLOVA. TOBIAS LINHOLM  SE představí filmem BOJ - válečným a soudním dramatem důstojníka, který se dostane k soudu za válečný zločin v Afganistánu a psychologickou i sociální analýzou novodobého pirátství ÚNOS.
Výběr oblíbených severských filmů doplní Zlatou palnou v Cannes a dalšími evropskými cenami oceněný snímek ČTVEREC, drama propuštěného trestance BEZVA CHLAP, islandský krimi thriler OKAMŽIK ZKRATU, dramatický příběh čtrnáctileté dívky SÁMSKÁ KREV a komediální drama o dozrání třicetiletého muže oceněné v Karlových Varech TÉMĚŘ CHLAP.  Festival SCANDI a jeho organizátor společnost FILM EUROPE připravil i sekci filmů pro děti a jejich rodiče – z dílny autora kriminálek Jo Nesboa dva filmy s bláznivým hrdinou - DOKTOR PROKTOR A PRDÍCÍ PRÁ&SEKDOKTOR PROKTOR A VANA ČASU plus historický dobrodružný film z počátku 13. století o záchraně budoucího krále POSLEDNÍ KRÁL.
Doplňme ještě informaci, která možná měla zaznít na prvním místě – letos 14. července by velikán švédského a světového režisér Ingmar Bergman oslavil své sté narozeniny. SCANDI je první filmovou akcí, která toto výročí připomíná uváděním filmů FANNY A ALEXANDR, MLČENÍ, PERSONA, PODZIMNÍ SONÁTA a SCÉNY Z MANŽELSKÉHO ŽIVOTA. V Rozhledně webmagazinu se ke jménu Ingmar Bergman a k jeho filmům ještě vrátíme.

„Skandinávsky výkonný filmový motor každý rok generuje silné žánrové tituly, kvalitní divácké snímky, pozoruhodné série v rámci quality TV, ale také výjimečné festivalové artefakty,“ řekl při loňském ročníku prezident festivalu Ivan Hronec. &Séf české kinodistribuce Vít Schmarc dodává: „SCANDI  je vždy oslavou pestrosti severské kinematografie a letošní ročník je z tohoto pohledu skutečně reprezentativní...ukazuje jak vitální a všestranné severské kinematografie jsou.“

Na přehlídce SCANDI je nutno ocenit i to, že se nekoná jen v Praze, případně ještě v Brně, jako většina podobných akcí, ale filmy se dostanou i do dalších míst a k dalším divákům - třeba ve Frýdku-Místku, Havířově, Hradci Králové, Jablonci nad Nisou, Jihlavě, Karlových Varech, Kolíně, Krnově, Litoměřicích, Mariánských Lázních, Napajedlech, Olomouci, Plzni, Prostějově, Uherském Hradišti, ve Veselí nad Moravou či Zlíně. Už nemusíme říkat v duchu písně Pražského výběru „Pražákům, těm je hej,“ ale severské přehlídky jsou dostupné doslova pro každého vážného zájemce. Produkční Moving station, což je prostor, kde se přehlídka uvádí v Plzni, Eva Kraftová dokonce říká, že „letošní filmová nabídka je tak nabitá, že jsme se rozhodli některé dny promítat dokonce ve dvou sálech zároveň, abychom divákům nabídli maximální výběr a těšíme se na hojnou účast, kterou předznamenala návštěvnost loňského ročníku a zjevný zájem veřejnosti o severský film.“ 
Foto z filmů TAK PRAVIL BŮH a POTVORA
www.scandi.filmeurope.eu
www.bergman100.cz


 

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0237 s