Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Multimediální výstava Bosche zaujme, ale neohromí

05.02.2018   Kateřina Sovová   Výtvarné umění   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Multimediální výstava Bosche zaujme, ale neohromíNizozemský malíř, „mistr nočních můr“, Hieronymus Bosch představuje v Praze svoje dílo tak, jak jsme ho ještě neviděli. Výseky nejen z jeho triptychu Zahrada pozemských rozkoší ožívají na několika velkých plátnech, a za doprovodu působivé hudby dávají návštěvníkům poznat, kým tenhle tajuplný pán vlastně byl.

Bosch. Pojem, nekonečná inspirace minulých i současných umělců. Těžko zařaditelný malíř, o jehož narození, životě a vlastně o drtivé většině toho, co se jeho osoby týká, nevíme prakticky nic. Jednou z mála informací, které můžeme věřit, je ta o mistrově úmrtí, připadající na rok 1516. A tak není divu, že s nedávným výročím 500 let od smrti Hieronyma Bosche vznikl i nápad použít jeho dílo pro vytvoření ojedinělé multimediální výstavy, která si dává za cíl nechat širokou veřejnost nahlédnout do mysli tohoto podivína a představit jeho strnulé obrazy v pohybu, tedy asi tak, jak si je on sám mohl představovat, když je maloval na plátno.

Výstava Bosch: Oživené vidění byla poprvé představena v Berlíně mezi lety 2016 a 2017 a pro velký úspěch se prý dočkala prodloužení. To, že by ji stejný osud potkal i v pražských Holešovicích, bohužel považuji za velmi nepravděpodobné. Kromě jednoho plakátu na zastávce autobusu a několika málo zmínkách v tisku jsem o této výstavě nikde neslyšela. Z mého pohledu s nedostatečnou propagací se potýkám také při samotném příchodu na pražské výstaviště. Před hlavní branou do areálu jsem marně hledala jediný plakát anebo značení, které by mě ujistilo o tom, že jsem tady správně. Než se tedy na výstavu vypravíte, měli byste vědět, že je umístěna v Křižíkově pavilonu C. Jediným signálem toho, že "tam to je" zůstává malý banner na jeho vršku, celý pavilon je pak potřeba obejít, abyste nalezli vchod.

Místnost s pokladnou a šatnou je první z výstavních místností. Zde návštěvník nalézá několik informačních panelů, stručně vypovídajících o životě Bosche a časovou osu, zachycující nejdůležitější historické mezníky, kterých byl svědkem za svého života.  Z této místnosti procházíme do sálu s vlastní multimediální expozicí, kterou představuje několik větších pláten, na kterých běží filmová smyčka. Diváci, sedící v prostoru mezi plátny, sledují slavné Boschovy postavy, výjevy, krajinu – jednoduše mnohé z toho, co Bosch namaloval - v pohybu. Z fontán tryská voda, ptáci poletují, zvířata kroutí hlavou. Jednotlivé postavy hýbají rukama, peklo i ráj ožívá. To vše s podkresem vhodně vybraného mixu mysteriózní, chcete-li relaxační, hudby. Smyčka má 35 minut, je docela povedená a stojí za to se na ni podívat dvakrát, abychom vychutnali všechny detaily.

Bohužel, zatímco na oficiálních stránkách výstavy vidíme patrně interaktivní či minimálně informační panely k jednotlivým obrazům (fotografie pocházejí z Berlína), na pražské výstavě nic takového není. Toto považuji za velké mínus, protože právě možnost prozkoumat jednotlivé obrazy zblízka, dozvědět se něco o teoriích spojených s konkrétními výjevy - to je přesně to, co jsem od této výstavy očekávala a čeho se mi nedostalo. To, zda-li digitální rozhýbání děl i těl vašeho oblíbence stojí za 250 Kč, 300 Kč o víkendech, pak nechávám na každém z vás. Za sebe musím s lítostí konstatovat, že jsem od projektu Bosch: Oživené vidění očekávala trochu víc.

foto:cysnews.cz

Bosch: Oživené vidění
do 5.5.2018, každý den od 10:00-20:00
Výstaviště Praha Holešovice, Křižíkův pavilon C
web: boschalive.com


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: matyas - 27.4.2018 - 12:17

souhlasim
musim s vami v zasade souhlasit. pokud by smycka byla soucasti dalsiho programu, vystava byla posunuta do nejakeho dalsiho rozmeru, nebo alespon kdyby k platnum nalezela nejaka forma dalsi informace, tak by to mozna za ty penize stalo, takhle jsme odchazeli bez jakehokoliv pocitu a tudiz spise zklamani. realizace musela dat ohromnou praci, ale vysledek je pomerne plytky


Od: Patrik - 27.4.2018 - 13:19

Vystava
Pre mna sklamanie, videne v Prahe 4/2018.


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0407 s