Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


OTELLO – TV tip - dokonalá a působivá adaptace slavné opery Giuseppa Verdiho

09.02.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

OTELLO – TV tip - dokonalá a působivá adaptace slavné opery Giuseppa VerdihoKdyž se v roce 1968 objevil ve světových kinech přepis Shakespearova dramatu ROMEO A JULIE, v němž titulní role hráli mladičtí herci, a když film měl mimořádný ohlas u diváků, vstoupilo do obecného povědomí jméno režiséra Franca Zefirelliho. Rodák z Florencie (*1923) už rok předtím upoutal jiným přepisem Shakespeara – dramatickým příběhem ZKROCENÍ ZLÉ ŽENY s Elizaberh Taylorovou a Richardem Burtonem. I jeho další filmy měly punc výjimečnosti – životopisný příběh Františka z Assisi BRATR SLUNCE, SESTRA LUNA a dvě následná filmová ztvárnění oper – SEDLÁK KAVALÍR A TRAVIATA.

K opeře měl Zeffirelli vždy blízko, protože inscenoval řadu z nich na divadelním jevišti. Vždy cítil problém jak statický divadelní tvar převést do dynamické filmové řeči. Dokonale se mu to povedlo až v jeho přepisu jiného Verdiho díla OTELLO v roce 1986. Zkušený režisér, který se učil od velikánů italské kinematografie jako byl třeba Visconti a vystudovaný architekt se smyslem pro architekturu, hudbu, kostýmy a náladu renesanční doby, zde spojil všechny tyto oblasti umění do jednotného celku, který dodnes patří mezi mimořádná ztvárnění opery ve filmu.

Shakespearova předloha – známá z  dramatických inscenací v mnoha divadlech a hlavně pak mimořádným filmem z roku 1952, který režíroval a hlavní postavu ztvárnil Orson Welles – zde dostává nový rozměr. Verdiho dynamická hudba (OTHELLO je jeho předposlední opera) je umocněna silně působivým filmovým výrazem, který statičnost a omezený prostor divadla rozpíná do obrovské šíře. Už v úvodní scéně, kdy se dóžecí místodržící Otello  vrací v prudké bouři lodí na Kypr, cítíte dynamické napětí, údernost a působivost, jíž doplňují úzkostné pohledy jeho milé Desdemony z břehu.
Poměrně jednoduchý a pro většinu diváků známý příběh benátského hrdiny z bojů proti Turkům, maurského vojevůdce Otella, který má na Kypru čelit nájezdům musulmanů. Ale musí čelit zcela jiným, lidským intrikám svého pobočníka Jaga. Ten žárlí na mladého, krásného Cassia a nejen, že dostane zpět jeho místo zástupce velitele, ale tak dlouho ponouká Otella „důkazy“ o Cassiově poměru s Desdemonou, až vyprovokuje tragédii, která postihne jak Desdemonu, Jaga a nakonec i samotného Otella.
Titulní roli svěřil režisér již tehdy věhlasnému Placidu Domingovi, tenoru s tmavým hlasem a hřmotnou postavou, s nímž už předtím točil TRAVIATU. Za jeho partnerku si vybral světlovlasou štíhlou herečku dívčího zjevu Katiu Ricciarelliovovou, která vystupovala v této roli s Domingem v hamburské Státní opeře, Jaga ztvárnil portorický basbarytonista a Zeffirelliho přítel Justino Diaz. Roli Cassia hraje potomek starého italského šlechtického rodu Urbano Barberini a zpívá Ezio Di Cesare. Hraje a zpívá orchestr a sbor Teatro alla Scala v podání amerického dirigenta Lorina Maazela. Pozoruhodná je výtvarná složka, na níž si Zeffireli jako profesionální výtvarník dal opravdu záležet a nešetřil finanční prostředky. Všechny exteriéry a interiéry točené v italské pevnosti Barletta v jihovýchodní Itálii, krétské pevnosti a přístavu Herakleion jsou architektonicky nadmíru krásné (spolupracoval architekt Gianni Queranta). V nich se pak pohybuje více jak pětisetčlenný kompars (včetně lidových tanečníků) v historicky autentických kostýmech. Do natáčení zasáhla přírodní katastrofa – zemětřesení, které zasáhlo Mexiko City, kde žila Domingova rodina. Zoufalý tenorista se s o to větším elánem vrhl do práce, aby utišil smutné myšlenky a uvádí se, že tento v Mexiku vychovaný &Spaněl věnoval značnou sumu na obnovu své druhé vlasti.
Film „renesančního“ umělce Franca Zeffireliho potěší nejen příznivce opery, Verdiho a Shakespeara, ale je nesporně dílem doslova pro každého, kdo má rád jak hudbu, tak divadlo, výtvarné umění a film. A je i pro ty, kdož milují krásu ve všech podobách, romantiku, rytířské příběhy – prostě dokonalý, vkusný film, který potěší každou uměnímilovnou duši.
Foto: csfd.cz, imdb.com, ceskatelevize.cz
**************************
OTELLO (Otello)
Itálie 1986, režie Franco Zeffirelli
uvádí v pondělí 12. února od 20,20 ČT art
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0246 s