Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ZTRACENÁ VLÁDKYNĚ – napínavý příběh z pera Steva Robinsona

14.02.2018   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ZTRACENÁ VLÁDKYNĚ – napínavý příběh z pera Steva RobinsonaMožná, že jste už jméno genealoga Jeffersona Tayteho (který si zkráceně říká JT) , hlavního hrdiny knihy ZTRACENÁ VLÁDKYNĚ, už zaznamenali. V nakladatelství Mystery Press už vyšly tři jeho romány s tímto čtyřicetiletým obtloustlým Američanem – STOPY V KRVI, HLUBOKÝ HROB a POSLEDNÍ ANGLICKÁ KRÁLOVNA. Pokud se ním setkáváte poprvé, tak jako já, asi ho vezmete na vědomí a na jeho další knihy se budete těšit a čekat v dalších dílech, že snad i on, zvyklý pátrat v rodokmenech jiných, dokáže najít také svoje vlastní kořeny.  

JT je z rodu vyšetřovatelů, který pátrá ve světových archívech a v databázi internetu po zmizelých osobách či po návaznosti svých zákazníků na minulé předky. Že se přitom nachomýtne k nějaké té vraždě, je skoro nabíledni. A že mu občas půjde i o život, je také každému čtenáři podobného žánru jasné. Ve ZTRACENÉ VLÁDKYNI se odehraje hned na začátku vražda, z níž je jasné, že pachatel hledá nějaký zápisník. Do toho přijíždí do Anglie JT s úkolem zjistit pravdu o tom, zda jistá Alice Stilwellová, šťastně vdaná mladá žena se dvěma dětmi, byla jednou z obětí ztroskotání zaoceánského parníku Empres of Ireland v roce 1914, plujícího z Kanady do Anglie. Její jméno, jak zjistí, není na seznamu mrtvých, ale je u něj uvedeno nezvěstná. A to vzbudí pochybnost o sto let později, když se Taytovi dostane do rukou medailon, který naznačujem že katastrofu přežila, ale nadále žila po jiným jménem a nevrátila se ani ke svým dětem. Jaké tajemství obestírá osud Alice po skončení první světové války, jaký měla důvod si zvolit život jiné ženy a co ji k tomu dohnalo?

A nezapomeňte – druhou linii tvoří vyšetřování záhadné vraždy v současné Anglii, kdy JT pomáhá policii. Do smrti svého manžela by ráda vnesla světlo i vdova Davina, s níž se JT málem blíže sblíží... Dvě linie se v knize vzájemně prolínají – události z předvečer první světové války a současné vyšetřování vraždy. Pohybujeme se v rodinách anglické vyšší třídy, mezi lidmi, kteří vždy dbali na morálku a čest svých rodů.
Empress o Ireland v době své největší slávy - než po 14 minutch skončila ve 40metrové hloubce

Obě linie se rozvíjejí poměrně pomalu, Steve Robinson nijak nespěchá a nechává své čtenáře okolnosti děje vychutnat. O dramatické situace není nouze, otázek stále přibývá: Kdo a proč vytlačil JT ze silnice? Proč se k němu potomek rodu chová tak, že ho s puškou vyžene ze svého sídla? Proč je Davina tak vstřícná? A o jaký zápisník, kvůli němuž někdo vraždí, jde? Brzy pochopíte, že jde o zápisník Angličana, který prováděl špionáž pro německou stranu a že ke špionáži je donucena i Alice Stilwoodová. Co však zápisník obsahuje tak cenného kromě šifrovaných jmen špionů z doby před sto lety, které dnes už nikoho nezajímají?

Kromě napětí a tajemna se čtenáři mohou ztotožnit s mladou ženou Alicí a sledovat její amatérské pokusy o špionáž, k níž je donucena. Napětí tak dostává emotivní podtext, což podtrhuje zajímavost knihy. Je to mnohdy až srdceryvné, ale drsný a temný příběh nakonec převáží včetně závěrečného nečekaného a šokujícího závěru, kdy chudák JT jen taktak vyvázne se zdravou kůží...

Dalo by se říci, že Robinson spojuje detektivku, špionážní román a příběh s tajemstvím s průnikem do anglického šlechtického stavu před sto lety i dnes. Pro našince určitě zajímavé a přesvědčivé. Tomu, co se odehrává v současnosti nelze v podstatě nic vytknout. Jen při čtení o špionážních praktikách  se zkušený čtenář asi bude usmívat. Takhle amatérsky se určitě informace nezískávaly. Například tomu že vysoký úředník admirality z přízně k Alici vynese důležité plány do městského parku, kde si je Alice fotografuje, by neuvěřilo ani dítko školou povinné. Mě to přišlo místy až směšné, ale o parodii rozhodně nejde. Škoda. Jinak by si kniha zasloužila vysoké hodnocení.

 Steve Robinson
Narodil se v Kentu a nyní žije nedaleko Londýna. Jeho vášeň pro genealogii a psaní ho provází už od mládí, kdy se vydal po stopách dědečka z matčiny strany, o němž nic netušil.
Zjistil, že to byl Američan sloužící během druhé světové války v Anglii. Několik let po válce se vrátil zpět do USA a zanechal za sebou rodinu, s níž už se nikdy více nekontaktoval.
Robinson ho vysledoval do Los Angeles, kde odhalil, že se jeho dědeček narodil v Arkansasu, a postupně odkryl historii doposud neznámé větve vlastní rodiny. Inspirován těmito skutečnostmi napsal thriller Stopy v krvi, první svazek ze zatím šestidílné série o genealogovi Jeffersonu Taytovi. Více o autorovi a jeho tvorbě naleznete na www.steve-robinson.me.

 

********************
Pro informaci : Empres of Ireland (císařovna Irska) se potopila u ústí řeky svatého Vavřince po srážce v husté mlze s norskou nákladní lodí Storstad  v ranních hodinách 29. května 1914 a během 14 4 minut zmizela celá pod hladinou. Z 1 477 lidí na palubě zemřelo 1 012 lidí, což představuje nejhorší námořní katastrofu v kanadské historii. 
Foto: mysterypress.cz, pinterest.com
************************************
Steve Robinson: ZTRACENÁ VLÁDKYNĚ
z anglického originálu přeložil Jan Dvořák
vydalo nakladatelství Mystery Press s.r.o.
Praha. 2017 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0244 s