Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 19.5.2024, svátek má Ivo 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Bratr Sherlocka Mark Gatiss na letošním Febiofestu

26.02.2018   Kateřina Sovová   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Bratr Sherlocka Mark Gatiss na letošním Febiofestu Herec a komik Mark Gatiss, představitel bratra Sherlocka Holmese Mycrofta ze seriálu Sherlock, přijede do Prahy na první dny festivalu. V pátek 16. března představí na Febiofestu svůj osmidílný seriál Queers.

Britská hvězda BBC Mark Gatiss, který se objevil také například jako Tycho Nestoris v seriálu Hra o trůny, Prince Regent v seriálu Taboo, najdete ho i v seriálu Hercule Poirot, ve filmu Woodyho Allena Match Point či v remaku kultovního seriálu Randall a Hopkirk, je ale také velmi úspěšný scénárista, režisér a producent. Podstatnou část jeho scénáristické kariéry zabírá právě seriál Sherlock, který také koprodukuje, a jeho další životní i scénáristickou vášní je seriál Doktor Who.
 
 
Sekce Queer Now
 
V rámci oblíbené festivalové sekce  Queer Now představí Mark Gatiss v české premiéře osmidílnou minisérii televize BBC Queers. Jde o osm příběhů z britských queer dějin ztvárněných výraznými britskými herci a queer osobnostmi jako je Ben Whishaw, Russell Tovey nebo Alan Cumming.  
 
Ve výběru těch nejzajímavějších titulů loňské queer kinematografie se na festivalu objeví také například aktuální kandidát na Oscara, letní romance Dej mi své jméno italského režiséra Luca Guadagnina či Neposlušnost stoupající režisérské hvězdy z Chile Sebastiána Lelia, příběh zakázané lásky v ortodoxní židovské komunitě s Rachel Weisz a Rachel McAdams v hlavních rolích. V české premiéře se představí také Marvin francouzské režisérky Anne Fontaine, kde titulního hrdinu doprovází Isabelle Huppert, hrající samu sebe.
 
 
České filmy na festivalu
 
Na Febiofestu ani letos nechybí české či česko-slovenské filmy. Diváci se mohou těšit například na snímek Tlumočník s Jiřím Menzelem a Peterem Simonischkem v režii Martina &Sulíka či dokument o přírodě Planeta Česko Mariána Poláka. S velkým očekáváním bude uveden i dokumentární snímek o amerických filmařích Martinu a Ose Johnsonových režiséra Jana Svatoše s názvem Archa světel a stínů.
 
Ve světové premiéře se na festivalu představí také drama Do větru Sofie &Sustkové s Vladimírem Polívkou, Jenovéfou Bokovou a Matyášem Řezníčkem v hlavních rolích. Jde o generační výpověď, neobvyklý milostný trojúhelník, příběh tří mladých lidí odehrávající se na plachetnici při plavbě kolem řeckých ostrovů.
Další premiérou je krátký film s názvem Neptun režisérky Adély Babanové, jenž vychází ze skutečných událostí z roku 1964, kdy StB poprvé využila televizní vysílání k mystifikační kampani proti západnímu Německu. Krabice s údajnými tajnými nacistickými dokumenty ukryla do jezera, kde je objevili potápěči s kamerou… 
Světovou premiéru na festivalu bude mít také dokumentární snímek režiséra Jana Strejcovského Komplex Epopeje o Muchově souboru pláten Slovanská epopej na tour po Japonsku. Během putování dvaceti velkoformátových obrazů režisér zkoumá rozporuplné vnímání odkazu Alfonse Muchy.
Festivalový stan na Václaváku
 
U příležitosti oslav 25 let existence rozšíří Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest filmový doprovodný program mimo tradiční kina také do veřejného prostoru. Již od 9. března tak bude zpřístupněn přímo na Václavském náměstí Festivalový stan, který nabídne Pražanům i českým a zahraničním turistům exkluzivní filmový zážitek.
 
Návštěvníci Prahy se budou moci na chvíli zastavit a užít si zdarma mnoho zajímavých filmů. Ve stanu budou probíhat denně od 10 do 20 hodin projekce, jejichž rozpis bude přístupný na webu festivalu, ve festivalové mobilní aplikaci, nebo přímo na místě. Hlavním programovým tématem stanu bude letošní 100. výročí založení Československého státu. Ve spolupráci s Českou televizí, FAMU, NFA a dalšími se představí program, který reflektuje dějiny našeho státu jak v hrané, tak i v dokumentární tvorbě. (Např. návrat prezidenta Masaryka do vlasti v roce 1918, komunistické převzetí moci v únoru 1948, portréty komunistických prezidentů v novém seriálu ČT či dokumentární filmy Olgy Sommerové o studentských bouřích v 60. a 80. letech.)
 
V dopoledních hodinách bude stan patřit především dětským divákům, po poledni pak budou na programu dokumentární, hrané i animované krátké studentské filmy. Během dne projekce upozorní na 25. výročí samotného festivalu a připomene nejlepší momenty z Festivalových vteřin či nejzajímavější rozhovory s našimi zahraničními hosty. FAMU přispěla cyklem studentských filmů bývalých, ale i současných slavných absolventů. Podvečery budou patřit výběru z klasických českých filmů, které tak představí to nejlepší, co u nás od roku 1918 až do současnosti vzniklo (např. Stavitel chrámu, Transport z ráje, Starci na chmelu, Skřivánci na niti či Rozmarné léto). Součástí večerních projekcí bude také dokumentární film Jana Strejcovského Komplex Epopeje, který festival představí ve světové premiéře. 
 
Program je koncipován tak, aby byl přístupný široké veřejnosti, a některé projekce budou uváděny
i s anglickými titulky, zahraniční návštěvníci Prahy tedy nezůstanou ochuzeni. Ve Festivalovém stanu diváci najdou také informace o festivalových akreditacích nebo novinky a tipy z festivalového programu.
 
 Zdroj textu: TZ Febiofestu, foto: Febiofest
 
www.febiofest.cz
www.facebook.com/febiofest
www.youtube.com/user/ifffebiofest
www.instagram.com/febiofest
https://twitter.com/febiofest


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1 s