Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PŘÍBĚH KRIMINÁLNÍHO RADY – TV tip – co způsobí nedostatek lásky

16.03.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PŘÍBĚH KRIMINÁLNÍHO RADY – TV tip – co způsobí nedostatek láskyPod názvem PŘÍBĚH KRIMINÁLNÍHO RADY publikoval úspěšný spisovatel Ladislav Fuks v roce 1971 román, který vzbudil značný ohlas. Na jedné straně kriminální příběh o pátrání po vrahovi mladých chlapců, na druhé straně pak přesvědčivá psychologická studie vztahu otce a syna. Po více jak dvaceti letech se ujala románu Česká televize a v režii Dušana Kleina vznikl stejnojmenný televizní film.
Dušan Klein byl znám jako režisér řady detektivních příběhů (TAJEMSTVÍ ZLATÉHO BUDDHY, PŘÍPAD MRTVÉHO MUŽE či Kam Nikdo Nesmí). Po čtvrtém díle mimořádně oblíbené série o „básnících“ a hrabalovské adaptaci ANDĚLSKÉ OČI se tak rád ke krimi příběhům vrátil. Práci na scénáři dostala za úkol Bohumila Zelenková a ta se jednoznačně soustředila na konflikt otce a syna, nepotlačila však kriminální zápletku, která v příběhu hraje klíčovou roli. Režisérovým úkolem bylo vytvořit dokonalou starosvětskou atmosféru dvacátých let.

Vrchní kriminální rada Heumann je ve svém oboru zkušeným kriminalistou. Když je malé městečko rozrušeno dvěma vraždami chlapců pustí se, spolu s podřízeným detektivem Waniou do vyšetřování. Tvrdý, strohý a nesmlouvavý muž, dbalý profesionální cti, žije s dospívajícím synem Vikim, jemuž doma připravuje tvrdé až nelidské podmínky. Možná to myslí dobře, ale syn v pubertě jeho metody výchovy nese nadmíru těžce. Vztah mezi otcem a synem se dostává do fáze, kdy Viki již ponižování nedokáže snášet. Protože má k dispozici materiály vyšetřování (otec je nechává v pracovně) pokusí se vraha vypátrat sám. A nejen to - zároveň s tím se pokusí otce a jeho profesionalitu ztrapnit. Rozehraje příběh, který neodvratně směřuje do krize a katastrofy v okamžiku, kdy si rada uvědomí, že jedna stopa vede do jeho domácnosti...
 Zmrazující kriminální a psychologické drama přináší drsný, diváka nešetřící závěr, byť vzhledem k vývoji dramatu zcela logický. Není to film příjemný, ale pokládá důležité otázky o mezilidských vztazích. Je despotizmus a tvrdá ruka otcova tím nejlepším lékem na pubertální zmatky? A na druhé straně není vzdor chlapce před maturitou vůči autoritě nepřiměřený? Kde je pravda? Jednoznačně jen v tom, že nedostatek citů a lásky se musí na psychice projevit a pak stačí jen málo...

Do hlavní role obsadil Dušan Klein Luďka Munzara, který vytvořil vynikající studii člověka, pro něhož povinnost byla vždy nadřazena osobním pocitům.  Podle vlastního vyjádření měl režisér problém najít chlapce přiměřeého věku, který by složitou motivaci postavy Vikiho byl schopen pochopit. Říká:  „Vyzkoušel jsme téměř všechny posluchače konzervatoře a DAMU, než moje volba padla na mladého Rašilova a bylo to řešení navýsost šťastné.“  Spolupracujícího vyšetřovatele Waniu hraje Jaroslav Satoranský, výtečné role dostali Jan Skopeček, Eduard Cupák,Věra Galatíková či Jan Hrušínský ml.
Pro zajímavost uveďme, že v roce 1978 natočil stejný Fuksův román polský režisér Tadeusz Chmielewski pod názvem UPROSTŘED NOČNÍHO TICHA (Wsród nocnej ciszy) s u nás málo známými herci Tomaszem Zaliwskim v roli komisaře a Piotrem Lysakem v roli Vikiho. Film, přestože se zaměřil spíše na detektivní příběh, byl zdařilý a také se krátce objevil v našich kinech.
Foto: ceskatelevize.cz
*******************************************
PŘÍBĚH KRIMINÁLNÍHO RADY
ČR 1994, režie Dušan Klein
uvádí ve středu 21, března ČT 2 od 22,00 hodin


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0841 s