Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Filmová přehlídka Finále Plzeň odhalila program, hosty i další lákadla

10.04.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Filmová přehlídka Finále Plzeň odhalila program, hosty i další lákadlaI letos se západočeská metropole promění v město zaslíbené filmu. Od 19. do 24. dubna 2018 se zde bude konat už 31. ročník filmového festivalu Finále Plzeň. Milovníci kinematografie budou nadšeně listovat programem a vybírat mezi desítkami nových i zajímavých archivních snímků. Zároveň se jim naskytne příležitost potkat hvězdy filmového světa a tipovat, kdo z nich si z Plzně odveze hlavní ocenění Zlatého ledňáčka. Na tiskové konferenci ve čtvrtek 5. dubna pořadatelé představili program jednotlivých sekcí a odtajnili také zvučná jména mezinárodní poroty či festivalových hostů. O Zlatého ledňáčka se letos snažilo ucházet celkem 112 celovečerních filmů, 26 dokumentů, 23 televizních prací z cyklické i necyklické tvorby a také 36 studentských filmů, pro něž pořadatelé připravili jednoho Zlatého ledňáčka navíc.


V rámci festivalu bude uvedeno 6 premiér či předpremiér. Jmenovitě se jedná o snímek Hastrman, režijní debut Ondřeje Havelky podle předlohy Miloše Urbana. Dále to bude dokumentární film Bohu žel Saši Dlouhého o životě šesti lidí, kteří hledají útočičtě v Česku, slovenský výpravný životopisný film Dubček – krátké jaro, dlouhá zima nebohluboko do historie sahající snímek Zdeňka Jiráského Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře. Předpremiéra čeká i televizní film Davida Ondříčka Dukla 61 p největším poválečném důlním neštěstí v poválůečném Československu či dokudrama Jana Geberta Až přijde válka o životě dvousetčlenné domobrany Slovenskí branci.
 
Programová sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích opět uvede i zahraniční tvorbu, která vznikla v české koprodukci. Návštěvníci se mohou těšit například na projekty z Rakouska (Doma je tady), Lotyšska a Finska (Sibiřský deník) i Indie (Jak Harry potkal Sejal). Za pozornost stojí též slovenská tvorba, kterou na festivalu zastoupí snímky loňského roku, například DOGG, &Spína či Únos. Nechybí ani dokumentární žánr v podobě časosběrných děl Deset let lásky a Sbohem děcáku. Sekce Na vlně představuje výběr nejnovějších filmů vzniklých v roce 2018, Finále promítne strhující dokument o české přírodě Planeta Česko či režijní debut Petra Horkého &Svéd v žigulíku o střetu západního myšlení s ruskou mentalitou.
 
Na snímku zleva programový ředitel FINÁLE Peter Badač, ředitelka festivalu Eva Veruňková-Košařová a režisér zahajovacího filmu, herec, zpěvák, muzikant a scénárista Ondřej Havelka

Vyvrcholením festivalu bude jako každoročně slavnostní udílení cen Zlatý ledňáček. Vůbec poprvé budou oceněny i studentské filmy do 40 minut. Vítězové kromě skleněných cen dostanou také finanční odměnu a vítěz studentské sekce obdrží věcné plnění v hodnotě 100 000 Kč od partnera ceny Magic Lab. O vítězích rozhodnou 4 poroty složené celkem ze 14 zahraničních odborníků. Role předsedy hlavní poroty se ujme Tomasz Wasilewski, polský scénárista a režisér, držitel ceny Stříbrný medvěd z Mezinárodního filmového festivalu v Berlíně za nejlepší scénář. Pozvání přijala i herečka Alexandra Borbély, držitelka Evropské filmové ceny za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu O těle a duši, který byl nominován na Oscara. Mezi další porotce patří například rumunská dokumentární režisérka a filmová producentka Monica L?zurean-Gorgan, producent dokumentárních snímků Oliver Sertić, vedoucí industry platformy Filmového festivalu v Krakově Katarzyna Wilk či programový ředitel Slovinského filmového festivalu v Celje Igor Palcic. Z českých filmařů či herců do Plzně zavítá například Miroslav Krobot, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová, Pavel Nový, Zuzana Kronerová, Vít Klusák, Filip Remunda, Taťjana Medvecká, Jan Hřebejk a mnoho dalších. 
 
Filmový festival Finále Plzeň je v rámci republiky jedinečnou přehlídkou současné české a slovenské audiovizuální tvorby. „Unikátnost festivalu spočívá v šíři jeho záběru. Na Finále se tradičně setkává filmová, televizní i internetová tvorba. Návštěvníci mají možnost zhlédnout průřez aktuálními hranými a dokumentárními snímky, filmy i seriály, jejichž autory jsou renomovaní tvůrci, ale také současní studenti filmových škol sbírající zkušenosti. Je to akce s jedinečnou rodinnou atmosférou a zároveň s profesionálním zázemím, kde se můžete na každém kroku osobně setkat s velkými hvězdami,“ říká ředitelka festivalu Eva Veruňková Košařová. K tomu pak dodává: „Jednatřicátý ročník dodržuje své letošní motto, opravdu jde o grande finále česko-slovenské tvorby. Vždyť letos slaví česká kinematografie 120 let. Věřím, že své si v něm najde každý návštěvník.
 
O doprovodném programu jsme na stránkách webmagazinu již psali v článku FINÁLE PLZEŇ V PŘÍPRAVÁCH. Doplňme tedy jen to, že Finále Plzeň zve tradičně i děti a mladistvé. „Menší diváci jistě ocení pohádkově laděné příběhy, jako je např. poetický vánoční film Přání k mání o různých podobách, které na sebe může vzít láska nebo nejnovější pohádku Zdeňka Trošky Čertoviny, či pohádky Nejlepší přítel a Hurvínek a kouzelné muzeum,“ láká rodiny s dětmi na festival ředitelka. V prostorách Měšťanské besedy bude opět dětský koutek. Pro mladistvé diváky Finále uvádí např. snímek Pátá loď, který vypráví příběh netradiční dětské rodiny inspirovaný skutečnou událostí. Z dokumentů by dospívající mohly oslovit snímky Nic jako dřív a Sbohem děcáku. Oba se zabývají zlomem, který přichází pro děti v ústavech s 18. rokem.
 
Předprodej vstupenek: od 9. dubna 2018 na www.goout.cz
Více informací o festivalu získáte na webu www.festivalfinale.cz
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0392 s