Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BIMBA – PŘÍBĚH ZAPOMENUTÉHO MALÍŘE – TV tip

13.04.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BIMBA – PŘÍBĚH ZAPOMENUTÉHO MALÍŘE – TV tipJméno ilustrátora Bohumila Konečného bylo dlouhou dobu u nás neznámé. Ne tak jeho ilustrace z knih Jaroslava Foglara, které vycházejí i dnes pro ty mladší v reedicích. Starší generace, naše dědečky a rodiče, oslovily kresby Bohumila Konečného, zvaného Bimba, už před válkou a hned po ní, než komunisté knihy i časopisy jako Mladý hlasatel či Vpřed zakázali. Tajně se však četly pořád a jejich vlastnictví zehdy nešlo penězi zaplatit.

Kdo byl Bimba? Už jako student (1935) nakreslil karikaturu profesorského sboru plzeňské reálky tzv. Kulometnou rotu. Kresbou byl nadšen Zdeněk Burián, méně však profesoři. Po reálce studoval v Praze na Akademii výtvarných umění u profesora Jakuba Obrovského až do doby, kdy nacisté vysoké školy uzavřeli.

V roce 1939 se v redakci Mladého hlasatele potkává s Jaroslavem Foglarem a stane se ilustrátorem jeho knih jako Přístav volá, Pod junáckou vlajkou, Dobrodružství v zemi Nikoho a Stínadla se bouří. Na ilustrování Rychlých šípů se však nedohodli (ty kreslil Marko Čermáík), přesto je autorem obálky s Rychlými šípy v časopise Vpřed. Tam se věnoval Konečný hlavně dobrodružným povídkám Otakara Batličky. Věnoval se také reklamním ilustracím. A na co nelze zapomenout – maloval také krásné ženy.
 Jeho kariéru neblaze poznamenala spolupráce s Petrem Sadeckým. Spolu se Zdeňkem Burianem pro něj Konečný namaloval komiks o bojovnici Amazoně. Sadecký kresby ukradl a emigroval na západ, kde Amazoně přimaloval rudé hvězdy na čelo a vytvořil z ní ženu říjnové revoluce - Octobrianu. Ta začala žít vlastním životem a stala se kultem. Dawid Bowie o ní chtěl natočit film, pop-punkový zpěvák Billy Idol si nechal vytetovat její podobiznu na paži... Zdeněk Burián se ze skandálu vyvlékl, pro Konečného to byl v podstatě konec kariéry. Komunistický režim mu znemožnil na řadu let publikovat. Bohumil Bimba Konečný zemřel 14.ledna 1990 v Kožlanech u Plzně.

 "Ilustrátor dobrodružné literatury, reklamní výtvarník a malíř Bohumil Konečný (1918–1990), přezdívaný Bimba, je neprávem opomíjený český umělec druhé poloviny 20. století. Věnoval se zejména ilustracím dobrodružných příběhů Otakara Batličky, Jaroslava Foglara apod. Jeho kresby jsou všeobecně známy, málokdo ovšem ví, kdo je jejich autorem," stálo v pozvánce na výstavu souborného díla tohoto autora, která proběhla nejprve v jeho rodné Plzni, poté v Praze.

V letošním roce, kdy uplynulo 100 let od jeho narození oslaví jeho umění i Česká televize filmem BIMBA - PŘÍBĚH ZAPOMENUTÉHO MALÍŘE.

Podnětem ke vzniku filmu o Bimbovi byl nález třímetrového obrazu již zmíněné Kulometné roty v archivu plzeňského gymnázia. Nahoře měl typickou signaturu, podle níž ho Jan Hosnedl identifikoval. Následovalo pátrání po dalších Bimbových obrazech u sběratelů i pamětníků.Posléze ve spolupráci s kurátorem výstavy Františkem Ulčem a Konečného manželkou začal vznikat film o tomto malíři. Jeho režie se ujal plzeňský scénárista a režisér Ladislav Moulis, jehož dokumenty o přírodě, cestopisy (Sibiř, Kamčatka, Skandinávie, Kanada, Island,Grónsko). filmy o umělcích a hlavně pak tetralogie S BRÁCHOU NA ALJA&SCE upoutaly při uvádění v televizi. Režisér začal natáčet prakticky bez financí či dotací, jen s velkým entuziasmem, který je na konečném díle poznat. Filmový dokument mapuje celý život tohoto fenomenálního malíře i vznik jeho velké výstavy. Dějem provází jeho manželka Eva Konečná, sběratelé a kurátoři výstavy František Ulč a Jan Hosnedl, historik Jaroslav Čvančara, historik umění Tomáš Pospiszyl.

Přibližně hodinový filmový dokument vznikal přes 2 roky a je sestřihán z cca 30 hodin filmového materiálu, obsahuje řadu archivních záběrů a vzpomínek pamětníků. Na archivních filmových záběrech zde najdete Bohumila Konečného i jeho ženu, ale také Petra Sadeckého, či jeho přátele Gustava Kruma a Miroslava Horníčka nebo jeho velkého obdivovatele Káju Saudka. BIMBA – PŘÍBĚH ZAPOMENUTÉHO MALÍŘE je film o velkém nadání, důvěře, přátelství, ale i zradě, která nakonec vyústila ve velké lidské i profesní zklamání. Příběh, jehož hlavní zápletku by si těžko vymyslel i zkušený scénárista.


*****************************************
BIMBA – PŘÍBĚH ZAPOMENUTÉHO MALÍŘE
Česko 2008, režie Ladislav Moulis
uvede ve středu 18. dubna ČT art od 20,20 hodin

  


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.048 s