Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


DRSNÝ HARRY – TV tip – Clint Eastwood proti psychicky narušenému ostřelovači

08.04.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

DRSNÝ HARRY – TV  tip – Clint Eastwood proti psychicky narušenému ostřelovačiNa první pohled klasický thriller. V San Francisku řádí sniper, který z vysokých budov střílí na nic netušící oběti. Tou první je dívka koupající se v bazénu na střeše svého domu. Vrah sděluje policii, že bude každý den pokračovat, pokud nedostane sto tisíc dolarů. „Když se neozvete, budu mít to potěšení zabít jako dalšího některého katolického kněze nebo černocha,.“ Podepsán je jako Štír (Scorpio).V sanfranciské policii pracuje jako detektiv Harry Callahan (Clint Eastwood), zvaný Drsný Harry kvůli jeho nelítostným vyšetřovacím metodám, které ne vždy odpovídají policejním předpisům. Drsnému Harrymu jsou přidělovány ty nejožehavější případy. Ani tentokrát nebude mít lehkou práci poté, co police není schopna tak rychle peníze sehnat, ostřelovač zastřelí černošského chlapce a požaduje dvojnásobné výkupné. Harry nechá zavřít střechy všech výškových budov ve městě, kromě jediné. V blízkosti kostela Petra a Pavla připraví past, rozestaví hustou síť hlídek a se svým parťákem Chicem (Reni Santori) hlídkuje na střeše. Pachateli se však podaří utéct a při tom smrtelně zranit jednoho z policistů.

Další pachatelovou obětí je čtrnáctiletá dívka, kterou unese. Sám Harry nese výkupné, ale to také zkrachuje – Harry skončí se zlomenými žebry, kolegu Chica odveze záchranka. Ale také Štír odchází zraněn na stehně Harryho nožem. Harry s novým parťákem (John Mitchum) zabijáka najde a v přestřelce poraní. Dal by se čekat konec, ale zdaleka ne. Zabiják je totiž po propuštění z nemocnice volný, protože podle dodatku k ústavě porušil Harry práva podezřelého. Cesta k novým vraždám může pokračovat a buďte si jisti, že Štír (Andy Robinson) bude pokračovat.
Film DRSNÝ HARRY vychází z kvalitního scénáře Harryho Juliana a Rity M. Finkových. V postavě Harryho Callahana se podařilo vytvořit později často napodobovaný typ detektiva, který dokáže jít bezohledně za svým cílem a nedbá svazujících předpisů či nařízení. Velký úspěch tohoto filmu znamenal, že vznikly ještě další čtyři díly s tímto hrdinou. Dovršila se tím spolupráce specialisty na kriminálky a thrillery režiséra Dona Siegla s hercem a později i slavným režisérem Clintem Eastwoodem, započatá filmem COOGANŮV TRIK.
Co diváky šokovalo a stále šokuje je nejen netradiční vývoj děje ale hlavně zakončení, kde výklad práva může umožnit šikovným advokátům vysekat zločince i z toho nejhoršího zločinu. Mravenčí práce policie tak často přichází v niveč. Právě tohle dělá z filmu natočeného před více než 50 letydodnes platné poselství. Možná že vývoj dramatického děje, který později mnoho filmů kopírovalo, ani typ drsného a cynického ochránce zákona, který tu předesílá stovky podobných postav linoucích se až k dnešku, budou působit dnes trochu archaicky. Ale oceníte jistě způsob jakým režisér Don Siegel spolu s kameramanem Brucem Surteesem vypráví děj. Jednoduše, až dokumentaristicky strohou formou bez efektů, ale také bez naturalistických potoků kečupové krve, v nichž si lebedí dnešní filmaři. A ne v posledním řadě si všimnete, jak důsledně jsou zde využity sanfranciské exteriéry, kde z nebeské výšky skleněných věžáků pohlédneme také na primitivní podsvětí města, bludiště brlohů a temných uliček, přímo volajících po násilí a krutostech.

DRSNÝ HARRY ve své době znatelně rozšířil hranice žánru a přispěl k jeho proměně. Navíc jak se rozvíjí akce, stává se stále zřetelnějším fakt, že DRSNÝ HARRY není jen pouhým thrillerem, ale že obsahuje prvky společenské kritiky, která je hodna zamyšlení.
Foto: filmserver.cz, cinema.de
********************************
DRSNÝ HARRY (Dirty Harry)
USA 1971, režie Don Siegel
uvádí v úterý 12. dubna Prima Max od 22,05 hodin 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0229 s