Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  neděle 26.5.2024, svátek má Filip 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Skupova Plzeň pozve všechny generace na cestu loutkovým světem

30.04.2018   Stanislav Polauf   Divadlo   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Skupova Plzeň pozve všechny generace  na cestu loutkovým světemJiž po 33. se v Plzni skuteční Mezinárodní festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň. Ve dnech 13. – 17. 6. 2018 je připraven nabitý program plný legrace, nadsázky, imaginace a hračičkářství.  Festival je tradičně soutěžní přehlídkou toho nejlepšího, co se za poslední dva roky na českých loutkových a alternativních scénách urodilo, mimo soutěž se představí pozoruhodné inscenace ze Slovenska, Polska či Dánska. Atrakcí letošního 33. ročníku bude inscenace Deadtown hostujícího Divadla bratří Formanů, která se bude odehrávat v divadelním stanu na nádvoří pivovaru. Ve festivalovém programu nebudou chybět představení studentů divadelních škol, koncerty, workshopy či výstavy.

Centrem Skupovy Plzně je domácí Divadlo Alfa, loutkoherci ale opanují i DEPOO2015, Moving Station, Muzeum loutek, plzeňský pivovar nebo parky v centru města a návštěvníci nahlédnou i do Západočeské galerie. Festival má svůj pražský prolog, kterým bude už 12. 6. Záhada hlavolamu v Divadle Minor.

Do Plzně se na Skupovku chystají přední české soubory, Naivní divadlo přiveze cenami ověnčený titul Jsou místa oblíbená tmou, kde nikdy a nic na ostrovech se skrývá odlehlých, Divadlo DRAK uvede inscenaci na motivy Jacka Londona Bílý tesák, Divadlo Spejbla a Hurvínka netradiční muzikál pro dospělé Spejbl a město hříchu, ostravské Divadlo loutek příběh z dětského domova Středa nám chutná a Divadlo Buchty a loutky oživí staré loutkářské hry o doktoru Faustovi. Divadlo Alfa pozve na pohádkový motorkářský muzikál Tři siláci na silnici, který 13. 6. celý festival slavnostně zahájí. Celkem se v soutěži 33. ročníku utká 15 divadel.
Tři tuláci na silnici divadla ALFA Plzeň
 
„V roce 2016 jsme sáhli trochu šířeji do vod alternativního divadla, letos se vracíme opět hlavně na pole loutkové a loutkářské. Program zahrnuje tvorbu většiny českých divadel, která loutkové divadlo rozvíjejí,“ řekl ředitel festivalu a pořádající plzeňské Alfy Jakub Hora.

Alternativní tvorbu zastupuje především Divadlo bratří Formanů. Jejich magický příběh vypráví o drsném městě Deadtown na Divokém Západě (viz plakát) a jednom českém kouzelníkovi a jeho přítelkyni, kteří do krajiny pistolníků zavítají. Výjimečná vizuální show se pohybuje někde na spojnici divadla, grotesky, šantánu, filmu a iluzionismu. K vidění bude v unikátním stanu v areálu pivovaru Plzeňský Prazdroj. Osmnáctičlenný soubor, kde nechybí Petr Forman či tanečník Marek Zelinka, odehraje v Plzni celkem 6 představení.

33. Skupova Plzeň hostí i několik inspirativních zahraničních představení, která představují současnou evropskou špičku. „Ze Slovenska jsme pozvali Nové divadlo v Nitře, Bábkové divadlo Bratislava a loutkové divadlo ze Žiliny, tituly jako Tracyho tygr nebo Pinocchio jsou opravdu výborné,“ upozorňuje Jakub Hora. Polské divadlo zastupují na Skupovce dvě inscenace. Loutkové divadlo Bialystok veze do Plzně Sliby panenské. Z Wroclawi přijíždí loutková inscenace Pomník, která se zabývá příběhem Stalinova pomníku v Praze a režíroval ji Jiří Havelka. Vynikající je i dánská inscenace Ráj, vyprávějící s láskou a nadhledem příběh funebráka a jeho klientů.

Skupova Plzeň spolupracuje s Muzeem loutek, které se letos zaměří zejména na plzeňské amatérské loutkářství. Připravuje také výstavu o významném českém řezbáři Gustav Nosek – Muž ve stínu, na níž vystaví skutečný unikát, jedny z prvních originálů loutek Spejbla a Hurvínka, které přiveze do Plzně Obrazcovovo muzeum.

Do festivalového dění se zapojí i Západočeská galerie, v rámci projektu Jedno dílo / jeden svět představí uhlokresbu Rudolfa Brachtla zachycující Josefa Skupu s jeho proslulými loutkami pět let před smrtí.

 V centru Plzně se v Proluce pod širým nebem odehrají představení Loutkového divadla V Boudě a také Cirkus Nostalgie, jehož podivuhodné postavy oživí centrum Plzně poslední festivalový den. 

               
Vstupenky se prodávají prostřednictvím systému Plzeňská vstupenka. Více na www.skupovaplzen.cz.
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.055 s