Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Enneagram, Devět tváří duše

19.05.2018   Renata Petříčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Enneagram, Devět tváří dušeMožná jste to právě vy.

„Devítky vždy znovu samy sobě naletí. Jedna mladá žena vypráví následující příhodu: je v knihkupectví a přijde jí do ruky kniha s titulem „Váhavec“.

Rozmýšlí se delší dobu, zda ji má koupit. Když konečně opouští obchod s knížkou v tašce, ví, že ji nikdy nebude číst. To je devítka!“

Enneagram je fascinujícím systémem, který popisuje devět základních typů lidské osobnosti. Když je ale promícháme, propleteme jako pavučinky, vznikne labyrint celého lidstva, řekla bych. Zatím jsem se nesetkala s něčím přesnějším než je právě enneagram. Tím, že popisuje základy, které potom rozvíjí do různých logických souvislostí, jež se už těsně dotýkají a proplétají s dalšími číselnými typy, vzniká něco, z čeho si vybere skutečně každý.

A když jsem si otestovala sama sebe, tak to je asi tak, jak se říká.

Základem jsem jeden typ, ale díky různým vlivům se moje jednání a psychologické reakce na okolní vjemy tříští i o jiné typy.

Pravda, nejsem devítka. Knihu, kterou nikdy nebudu číst, si kupovat nebudu. Ale vím, že to tak někteří mají.

A nikdy jsem to nechápala!

Nyní už ano!

A to je mimochodem právě to, co mne na enneagramu fascinuje nejvíc. Máte možnost pochopit i to, co je pro vás osobně nepochopitelné. Sami sebe pochopíte, či vám to alespoň velmi rychle dojde, proč jste takoví, jací jste. Ale co s chováním vašeho okolí, které je pro vás jako z jiné planety? Devítka si tu knížku koupí, protože má v sobě až nutkavou touhu „se rozhodnout“, lhostejno, že to rozhodnutí nevede k ničemu dalšímu. Prostě buldok. A je jedno, že se zakousl do mrtvoly.

Kniha vám díky nejrůznějším symbolikám, vhledům a souvislostem dá tolik prostoru pro vlastní přemýšlení, že je to jedna z těch, které budete číst dlouho. Často se zastavovat a… stále dokola, až se vynoříte s nádherně vymetenou vyčištěnou hlavou, protože všechno bude dávat smysl.

A pozor… dozvíte se tu i různé zajímavosti:
„Německá spisovatelka Luise Rinserová, žijící přes 30 let v Itálii, se chopila rozlišování lidí podle Ericha Fromma na „biofily“ (zamilované do života) a „nekrofily“ (zamilované do smrti) a přiřadila italskou mentalitu k první skupině, německou mentalitu pak ke skupině druhé: „Německo je zemí mužů, zemí otců, kde mužské a muž má nadvládu. Německo je to, co se dá nazvat Animus země; naproti tomu Itálie je Anima země, země ženských kvalit, země Madony, křesťanského mateřského božství. Pro mě je Německo otčinou, ale Itálie se mi stala matčinou…“

Nebo to, že Hemingway byl typická osmička, která potřebovala mít nadvládu nad svými výzvami, ženami a uměl prý být hnějivější než Bůh, jež trestá celé lidstvo. A že největší cynikové jsou devítky, jejichž hlavní agresivní zbraní je pasivita a přehlížení druhých.

O autorech:
Richard Rohr v roce 1961 vstoupil do františkánského řádu, kde vystudoval teologii a byl vysvěcen na kněze. Dnes je mezinárodně uznávaný autor, kazatel a vedoucí exercicií, zakladatel Centra to akci a kontemplaci v Novém Mexiku. Je znám díky audionahrávkám a videím, která vydává už od sedmdesátých let.
Andreas Ebert se narodil v roce 1952 ve východní části Berlína a vystudoval evangelickou teologii, je také kněz a věnuje se překladům, psaní textů a knih.

Vydalo nakladatelství Synergie Publishing SE, www.synergiepublishing.com, 2018
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0979 s