Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PHILADELPHIA – TV tip – Jak se žije s AIDS v Americe

16.12.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PHILADELPHIA – TV tip – Jak se žije s AIDS v AmericeKdyž si režisér Jonathan Demme vydobyl nehynoucí diváckou slávu postavou zrůdného sériového vraha, kanibala doktora Hannibala Lectera ve filmu MLČENÍ JEHŇÁTEK, čekalo se s jakou senzací přijde ve svém dalším filmu. V roce 1993 opět zaútočil na myšlení Američanů, ale tentokrát s mnohem vážnějším tématem a také naprostou změnou žánru. 

Hlavní hrdinou filmu PHILADELPHIA je úspěšný filadelfský právník Andrew Beckett ztvárněný Tomem Hanksem. Je to člověk vynikajících kvalit. Je chloubou své firmy, pochází ze spořádané rodiny a k jeho dokonalosti přispívá vybrané chování i elegantní oblečení. Stoupá na společenském žebříčku až najednou... Z ničeho nic je pro nedbalost (jak se ukáže úmyslně naaranžovanou) propuštěn. Pravý důvod? Andrew žije v harmonickém a stálém vztahu s výtvarníkem Miguelem (Antonio Banderas), což rodině nevadí a zaměstnavatel dělá, že o tom neví. Co však jeho šéf (Jason Robards) nepřekousne je náhlé objevení nemoci AIDS. Andrew po nečekaném propuštění klesá na společenské dno, ale – přestože mu nezbývá mnoho let života – rozhodne se bojovat. Nejen s firmou ale i s předsudky, s nimiž se v Americe (a nejen tam) pohlíží na lidi s touto pro ostatní nenakažlivou nemocí.
Boj nebude jednoduchý. Najít právníka, který by ho zastupoval, se ukáže jako téměř nadlidský úkol. Nakonec ho najde v muži, který má k homosexuálům téměř štítivý odpor a navíc – je odlišné barvy pleti (Denzel Washington). Zatímco v první části se dramaticky odhaluje Andrewův charakter i jeho vztahy, druhá část je klasickým soudním dramatem. Na stranu bývalého zaměstnavatele se postaví fanatická advokátka Conineová (Mary Steenburgeová), zatímco za jeho zájmy bojuje Andrewův právník Joe Miller jako lev. Takřka proti své vůli stále více obdivuje lidské i profesní kvality svého klienta, uvědomuje si pokrytectví společnosti a při pohledu na jeho nemocí se měnící tvář již pro něho nejde jen o klienta. Do procesu vkládá i obecný boj za lidskou důstojnost, za veřejně uznaná a porušovaná lidská práva. Symbolické je, že se celý proces odehrává ve městě, kde v roce 1776 byla vyhlášena Deklarace nezávislosti s tolerancí a úctou k lidským právům.
Režisér Jonathan Demme si tímto tématem mohl pohrát s city diváků a jít cestou sentimentálního ztotožnění s hrdinou. Vydal se však složitější cestou, kdy apeluje na lidskost obecně a zaměřil se na významový přesah problému, jak se promítá do života „normálních“ diváků a na to, jakou míru tolerance dokážeme mít. Režisér řekl, že se chtěl lišit od typických amerických „dojáků“ typu LOVE STORY a film podle něj vypovídá „o mužích, ženách, AIDS, strachu z homosexuálů, přátelství, diskriminaci, bouřích ve sklenici vody, heterosexualitě, americké justici, cheesburgerech, toleranci, zklamáních a smíchu. Prostě – o dnešní Americe.“

Není to však jen snímek o Americe a jejích problémech. Dotýká se nás všech v tom, jak nosíme podvědomý strach jak z homosexuálů tak i z nemoci, které se bojíme. Film díky skvělým hereckým výkonům Toma Hankse (Oscar za roli) a Denzela Washingtona musí zasáhnout každého diváka, i když mu místy může připadat trochu chladný a odtažitý.
Foto: csfd.cz, cinemamontreal.com, allmovie.com
**************************************
PHILADELPHIA
USA 1993, režie Jonathan Demme
uvádí v neděli 25. prosince AXN od 21,50 hodin 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0276 s