Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SEDMÁ PEČEŤ - TV tip – Šachová partie se Smrtí

11.11.2022   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SEDMÁ PEČEŤ -  TV tip – Šachová partie se Smrtí
Když měli v jednom průzkumu studenti jmenovat deset nejvýznamnějších světových spisovatelů nebyl to pro ně problém. Trochu horší to bylo u světových malířů a velmi špatné u světových filmařů. Literatura i výtvarné umění se ve školách učí a v knihovnách je možno najít vše potřebné. K filmovým dílům, hlavně z historie, je mnohdy nemožné se dostat, protože kina hrají jen novinky a na DVD není zdaleka vše. Jedno je pozoruhodné – téměř ve všech odpovědích mezi nejlepšími režiséry se objevovalo jméno Ingmara Bergmana.
Světoznámý švédský filmový a divadelní režisér, spisovatel a dramatik, jeden z nejvýznamnějších autorských filmařů 20. století Ingmar Bergman (1918-2007) natočil za svůj život více než čtyřicet snímků a k většině z nich sám napsal scénář. Mezi ty nejznámější patří Sedmá pečeť (1957), Lesní jahody (1957), Mlčení (1963) nebo Scény z manželského života (1974). Seznámit se s Berghaovým dílem v celku je téměř nemožné. Proto je třeba ocenit snahu některývh televiznícjh stanic tas nejlepší díla uvádět a dáttak možnost hlavně mladým divákům je zhlédnout a posoudit. Nyní je v televizním programu jedno z jeho nejvýznamnějších děl SEDMÁ PEČEŤ, natočená v roce 1956

Tento film natočil Bergman podle své divadelní hry Malba na skle. Po tzv. „růžové sérii,“ v níž se věnoval problémům a vztahům dvojic vstoupilo do jeho tvorby drásavé promýšlení naléhavých otázek po smyslu lidské existence. Ne nadarmo se Bergmanovi říká „filozof filmu.“ SEDMÁ PEČEŤ se řadí ke světové filmové klasice, která formou alegorie zobrazuje věčný kontrast mezi životem a smrtí.
Film je situován do středověkéhoŠvédska kam se vrací po deseti létech z křížové výpravy do Svaté země unavený a znechucený rytíř Antonius Blok. Na své pouti rodnou zemí vidí jen zkázu, morovou nákazu a smrt. Sám se ve své mysli obírá úvahami nad smyslem života a meditacemi o úloze Boha v něm. Na břehu moře si pro něho přichází v černé kápi personifikovaná Smrt. I ona má své záliby – ráda hraje šachy. A proto dá křižákovi malý odklad pro několik partií. Během nich chce Blok najít odpovědi na své existenciální otázky po smyslu života. I když ví, že partie je předem prohraná, dostavuje se během her jakási úleva. Blok pozná, že Smrt je jen prázdná intrikánská loutka a že všechny odpovědi lze nalézt jen v životě samém. Tomu intuitivně rozumí jeho zbrojnoš Jöns, který o dobru nepřemítá, ale činí je a pak také potulní herci Jof a Mia, které před zkázou světa i duše zachraňuje jejich láska.
Není tu žádný dramatický zápas se Smrtí, hrůzu má rytíř spíše z nedostatku poznání, z nedokonalosti a omezenosti lidské existence. z toho, že marně hledáme jeho smysl. V tomto pojetí je pak jeho šachový boj snahou překrýt svoji samotu, je to boj osamělého člověka, který hledá a nenalézá. „Můj život byl marný shon, putování, zbytečné mluvení. Říkám to bez trpkosti a výčitek, protože tak žijí téměř všichni. Ale chci využít odkladu, abych vykonal alespoň jediný čin, který by měl smysl.“ říká tváří v tvář Smrti.
 
Sám Bergman řekl: „Připadl jsem na myšlenku natočit SEDMOU PEČEŤ při pohledu na motivy středověkých kostelních maleb: potulní kejklíři, mor, flagelanti, Smrt hrající v šachy, čarodějnice na hranicích a křižácké výpravy... Ve středověku lidí žili ve strachu před morem. My dnes žijeme ve strachu před atomovou bombou. SEDMÁ PEČEŤ je alegorie, jejíž téma je prosté: člověk, jeho věčné hledání Boha, přičemž jedinou jistotou je smrt.“
Přestože od natočení filmu uplynula už hezká řádka let je natočen svěžím způsobem, je mimořádně zajímavý a poutavý. Čas v něm rozhodně svůj vliv nezanechal. Dá se říci, že černobílý obraz plně koresponduje s obsahem a vytváří dokonalou jednotu. Z herců dominuje stálý Bergmanův spolupracovník, vynikající herec Max von Sydow v roli rytíře Blocka. Jako Mia se objeví Bibi Andersonová, Smrt vytvořil Bengt Ekerot. Znalost tohoto díla patří k základnímu vzdělání moderního člověka a je dobré využít příležitosti k jeho zhlédnutí.
*************************************
SEDMÁ PEČEŤ
(Det sjunde inseglet)
Švédsko 1956, režie Ingmar Bergman
uvádí Film Europe ve čtvrtek 17. 11. od 22,00 hodin

 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1319 s