Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


IRMF – International Road Movie Festival

03.06.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

IRMF – International Road Movie FestivalZážitky,
neskutečná dobrodružství,
nezapomenutelné chvíle,

které ani foťák nezachytí….

To vše na
Mezinárodním filmovém festivalu road movies 2018

již v červnu v Plzeňském DEPO2015.


 
 Přijít s něčím novým v oblasti filmu je takřka nemožné. A přeci – Plzeň má od června „svůj „ unikátní festival, na jehož první ročník srdečně zve všechny filmové fandy. Mezinárodní filmový festival road movies (International Road Movie Festival, IRMF) který se v Plzni uskuteční od 18. do 20. června 2018 v DEPO2015, jistě přiláká nejen milovníky filmu a cestovatele, ale i fanoušky exotiky a netradičních cestovatelských zážitků. Představí se snímky z USA, Kanady, Francie, Súdánu, Namibie a dalších netradičních destinací.

Filmový festival zaměřený na tématiku road movies je unikátním projektem v rámci celé kontinentální Evropy. Tomu odpovídá i počet přihlášených snímků do soutěže. Hned v prvním ročníku se totiž organizátorům přihlásilo více než 400 filmů z celého světa. Do konečného výběru prošlo 23 filmů, přičemž pro 17 z nich to znamená zároveň českou premiéru. Mnoho filmů doprovodí filmové delegace a diváci se tak mohou těšit na diskuze s tvůrci.

Proč právě tato tématika? Na to odpověděl výkonný ředitel festivalu Václav Martinovský: „Našli jsme díru na filmovém trhu – podobný festival se koná nejblíže v Dublinu. Náš festival spojuje to, co máme rádi – atraktivní cestování a poznávání světa a k tomu film, což je ideální spojení. A proč právě v Plzni? „Je tu velké zázemí Západočeské univerzity a jejích studentů a pak jsme našli příznivé podmínky a velké pochopení u vedení industriálně kulturního centra DEPO 2015,“ dodává Martinovský.

Pilotní ročník symbolicky zahájí první česká road movie Jízda (viz foto) režiséra Jana Svěráka. Projekce, která poběží 18. června od 19:30 hod, bude jedinečná tím, že snímek bude promítán z původního 35mm filmového pásu. Pro mnohé mladé bude možnost zhlédnout tento dříve samozřejmý způsob projekce dalším zážitkem navíc.

„Kromě nových snímků představí festival také klasiky žánru, mj. kultovní film Bezstarostná jízda z roku 1969. Ta letos oslaví padesátileté výročí od okamžiku, kdy se rozjely filmové kamery a začaly snímat cestu Petera Fondy a Dennise Hoppera,“ láká na festival jeho umělecký ředitel Ondřej Bíba. Doprovodný program nabídne cestovatelské přednášky a besedy. Na festival dorazí dobrodruh Matěj Balga (viz foto), který na svém kole a kajaku objel svět a také Martin Magnusek, který promítne fotky ze své 24 000 km dlouhé cesty Afrikou v sedle stařičké Čezety.
Za pozornost stojí i panel, kde vystoupí vědci a studenti Západočeské univerzity v Plzni. Diskuze poodhalí, zda současná věda postupuje vpřed skrze neúnavnou práci v laboratořích a archivech, nebo zda jsou současní akademici spíše moderní verzí Indiany Jonese. Téma se bude týkat zejména cestování vědců a studentů za projekty po celém světě.
Závěrečný večer, který se uskuteční 20. června od 19:45 hod., bude patřit světové premiéře filmu Rusko, sníh a rock'n'roll (The White Arrow), mapující 15 000 kilometrů dlouhou cestu zasněženým Ruskem. Film přijede osobně uvést jeho britský režisér Jim Kroft (viz foto níže), který po slavnostním zakončení zahraje i několik písní z jeho berlínského alba, které zazněly i ve filmu.
 „Festival chce být přístupný co největšímu počtu návštěvníků, čemuž odpovídá i základní vstupné 80 Kč a snížené vstupné 50 Kč pro studenty, děti a seniory. Pro držitele průkazů ZTP je vstup zdarma. Dopolední program a projekce mezi 17-19 hodinou jsou zdarma pro všechny návštěvníky,“ uvedl výkonný ředitel festivalu Václav Martinovský.

Festival je nejen o seznamování se s novými místy, odlišnými kulturami, ale také o poznávání emocí a hledání nových cest. Ty nikdy nejsou přímé a bez překážek. „Proto se hlavním znakem festivalu stala hora, která může být chápána mnoha způsoby — jako samotný vrchol cesty, naplnění cíle, zdolání překážek nebo úplně obyčejná vyvýšenina v krajině. Tvar hory v logotypu vychází z vrstevnic využívaných na mapách,“ vysvětluje Tereza Fialová, spoluautorka vizuální identity.

Záštitu festivalu poskytli první náměstek primátora města Plzně pro oblast kultury Martin Baxa a poslanec Evropského parlamentu Jiří Pospíšil.  Letošní ročník proběhne v plzeňském industriálním prostoru DEPO2015 od 18. do 20. června 2018. Předprodej vstupenek již odstartoval na www.plzenskavstupenka.cz a www.goout.cz.
Web festivalu: https://irmf.cz/
Program: https://irmf.cz/program/
Fota: ImaginePR, s.r.o.
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0241 s