Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pátek 24.5.2024, svátek má Jana 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


BITVA V ARDENÁCH – TV tip – Poslední pokus Německa zvrátit průběh války

15.12.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

BITVA V ARDENÁCH – TV tip – Poslední pokus Německa zvrátit průběh válkyProsinec 1944. Mezi spojeneckými jednotkami na západní hranici Německa vládne dobrá nálada. Vojáci se těší na brzký konec války až poslední jednotky wehrmachtu složí zbraně. Ale na německé straně dochází k rozhodnutí za každou cenu zlomit odpor Spojenců a připravuje se rozsáhlý protiútok v Ardenách, v místě, kde je málo amerických divizí. Navíc místní generálové chtějí využít zimního zamračeného počasí, kdy letecká posila Američanům nebude možná.
Na německé straně stojí rozhodný velitel plukovník Hessler (Robert Shaw), fanaticky rozhodnutý splnit své poslání a neváhající užít i takové lsti, že obleče anglicky mluvící německé vojáky do amerických uniforem a dá jim za úkol ohlídat sklad pohonných hmot, které Němcům žalostně chybí. Na druhé straně stojí důstojník americké tajné služby podplukovník Kiley (Henry Fonda), který před německým útokem varuje, ale u velitele generála Greye (Robert Ryan) nenachází pochopení.

17. prosince 1944 se rozjel velký protiútok německých tanků a podařilo se jim na dvou místech prorazit frontu. Německé tanky Tiger II postupují rychle a americké protitankové zbraně nejsou příliš účinné. Američané překvapivě vysílají do boje menší Shermany, které účelným manévrováním mají způsobit u německých tanků vyčerpání nedostatkového paliva. Velká tanková bitva, která vstoupí do dějin války a stane se předmětem mnoha dokumentů a knih, zlomila poslední síly Německa a znamenala zvrat na západní frontě. Známý je Eisehowerům varovný hlas nabádající vojáky: „Nechť má každý před sebou jedinou myšlenku – zničit nepřítele na zemi, ve vzduchu, kdekoliv. Zničit!“

Bitva v Ardenách se dvacet let po jejím konání stala námětem velkolepě pojatého amerického velkofilmu. Staví proti sobě Američany a Němce, jako muže, kteří bezvýhradně plní svoji povinnost. Tvůrci v čele s režisérem Kenem Annakinem se snaží pohlížet na válečné dění objektivně, střízlivě a realisticky. Není zde heroizace amerických sil, jako v mnoha pozdějších filmech a zesměšňování sil protivníka. I když se film neubránil výtkám kritiků, dnes je mnoha odborníky považován za jeden z nejlepších válečných filmů. Přestože v něm jde o souboj techniky nechybí mu lidský rozměr. Nepřehlíží nekonečné utrpení, jímž válka zasahuje do lidských životů, neváhá ukázat hrůzy bitevního pole a přesvědčit o zbytečnosti drahé techniky a materiálních škod, které válčení způsobilo.

Režisér Ken Annakin, podílející se na slavném válečném dramatu NEJDELŠÍ DEN a po velkém úspěchu svého filmu BÁJEČNÍ MUŽI NA LÉTAJÍCÍCH STROJÍCH dokázal zvládnout jak civilní herecké výkony tak i velkolepé bojové scény a vyvořit tak drama, které milovníci podobných podívaných musí plně ocenit. Natáčení trvalo pět měsíců, k dispozici bylo kolem dvou set tanků. Natáčelo se ve španělském pohoří Guadarrama. Film byl původně natočen na film šíře 70 mm a promítán ve specializovaných kinech (i u nás). Jak vyzní na mnohem menší ploše televizní obrazovky je otázkou.
Foto: imcdb.org, csfd.cz, kfilmu.net

***********************************************
BITVA V ARDENÁCH
(Battle of the Bulge), USA1965,
režie Ken Annakin,
uvádí v sobotu 28. prosince Nova action od 20,30 hodin 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0215 s