Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


POCHYBNOST – právnický thriller americké spisovatelky C.E. Tobisman

26.06.2018   Stanislav Polauf   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

POCHYBNOST – právnický thriller americké spisovatelky C.E. TobismanCaroline Audenová je čerstvou absolventkou práv a dříve pracovala jako softwarová inženýrka. Je nadmíru chytrá, hezká, cílevědomá a pracovitá. Dost na to, aby jí ženy její schopnosti i nezávislost záviděly a nám mužům v době vzrůstající emancipace žen (a MeToo) přišla na první pohled jako jedna z těch, které ztrátou ženství by chtěly ovládnout svět.

Na štěstí tohle všechno v románu americké spisovatelky C. E. Tobisman neplatí. Je až neuvěřitelné, jak dík jejímu spisovatelskému mistrovství se vám její ústřední postava okamžitě vryje do paměti, jak vás přitáhne, jak jí začnete fandit a ztotožníte se s jejím úsilím během krátké doby rozlousknout a rozplést složitý právnický problém. Caroline Audinová je totiž v podání C .E. Tobisman mimořádně lidská, cítíte její nervozitu, stručně poznáte její složité rodinné poměry i minulost a, ať chcete nebo ne, uvěříte jejímu ambicioznímu úsilí. V díle spisovatelky se tato postava objevuje poprvé a nesporně si získá nespočet příznivých čtenářů i čtenářek, kteří budou dychtivě čekat i na její další osudy v navazujícím románu DŮKAZ, který vydá rovněž nakladatelství Mystery Press.

Ale měl bych začít od začátku. Ještě na právnické škole si studentky všimne jeden z vyučujících, který je zároveň šéfem renomované právnické filmy v Los Angeles. Nabídne jí místo a hned ji svěří nelehký a nadmíru složitý případ, na němž si vylámali zuby mnozí kolegové. Musí prostudovat během týdne objemný spis, v němž žalují poškození pacienti a jejich rodiny biotechnologickou korporaci, vyrábějící geneticky modifikované potraviny. Mezi nimi je i SuperSója, která měla být zdravým doplňkem stravy a přitom ve skutečnosti působí selhání ledvin.

Firma se pochopitelně brání a Caroline má najít vědecké důkazy, že k poškození zdraví dochází. Velmi brzy (i díky hackerské minulosti, kterou ji naučil otec) zjistí, že k poškození skutečně v mnoha případech došlo, setká se s postiženými lidmi a uvědomí si, že v rámci zamlžení pravdy a ochraně miliardových zisků se vedení korporace neštítí žádných nekalostí a neváhá si k tomu najmout i lidi z vysokých společenských postů. Smrt vědce, který napsal důkazný vědecky podložený článek o škodlivosti SuperSóji nemusela být náhoda a také útěk jeho kolegyně přesvědčí Caroline o tom, že šlápla do vosího hnízda. Brzy se musí bát nejen o život vědkyně ale i ten svůj...

Krok za krokem sledujeme Carolinino úsilí přiblížit se pravdě, jsme svědky jejího vystupování v soudní síni i hledání a nalezení důležité svědkyně. Současně poznáváme její pochybování jak o pravdě, tak o vlastních schopnostech, cítíme její přehnanou důvěru k některým osobám a prožijeme její krátký románek se sympatickým kolegou. Vše je popsáno jako promyšlená šaráda, která – včetně nečekaného a překvapivého konce - uspokojí ctitele detektivních záhad. Svižně napsaná zápletka vás nenechá v klidu a z napětí cítíte i mrazení v zádech a obavy o život jak Caroline tak její důležité svědkyně.

Jako román je POCHYBNOST bezesporu nadprůměrným bestsellerem s tajemstvím, s tlumeným thrillerovým napětím i pohledem do právnického prostředí. Nesmíte však brát v úvahu vlastní (nebo médii zprostředkované) skutečnosti z podobných případů s velkými korporacemi, které ne vždy (skoro nikdy) nekončí tak rychle a smířlivě jako „případ SuperSója“. Také by to chtělo vysvětlit některé právnické termíny z amerického práva jako stále se opakující „Daubertův standard“ (třeba jako poznámka překladatele) a vyhnout se v překladu slovům jako „prokrastinuju“ nebo „technologický nerd“.

Nakladatelství Mystery Press oprávněně při popisu hrdinky mluví o „kombinaci Lisbeth Salenderové (z Larssonovy trilogie MILÉNIUM) a Erin Brockovichové (ze stejnojmeného Soderberghova filmu)". Caroline Audenovou si určitě zamilujete a stane se vaší oblíbenou hrdinkou.

Údaje o autorce z obálky knihy:

C. E. Tobisman
Poté co absolvovala právnickou fakultu na univerzitě v Berkeley, již takřka 
patnáct let pracuje jako advokátka u kalifornských odvolacích soudů a rovněž u Nejvyššího soudu. V roce 2016 debutovala thrillerem Pochybnost, ve kterém poprvé představila Caroline Audenovou. Právnička s hackerskou minulostí (jejímiž předobrazy by mohly být Lisbeth Salanderová a Erin Brockovichová) se v něm musí postavit biotechnologické korporaci. Tobisman na román o rok později navázala dalším Carolininým případem nazvaným Důkaz, v němž zavítala do nevypočitatelného světa neziskových organizací. Pod jménem Cynthia Tobisman pak napsala scénář pro komiks Uvnitř smyčky. C. E. Tobisman žije s manželkou (?!?) , třemi dětmi a psím rošťákem Huxleyem v Los Angeles. Více o autorce naleznete na www.cetobisman.com.
 
 


 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0402 s