Možná někomu takto pojaté téma připomene slavnou ARISTOFANOVU hru
LYSISTRATA. Tam
se ovšem ženy vzbouřily a přestaly poskytovat svým mužům milostné potěšení kvůli válce a válečným půtkám. Ostatně i v Čechách máme trochu podobný film – je to budovatelská veselohra
VZBOUŘENÍ NA VSI Josefa Macha /1949/, kde se ženy vzbouří, aby prosadily výstavbu obecní prádelny. V ABSURDISTÁNU
nejde ani o válku ani o prádelnu, ale „jen“ o vodu – ale také
o lásku, protože jen ten, kdo se chce po letech čekání konečně poprvé pomilovat dokáže učinit i neskutečné...
Absurdistán není země, ale městečko, kdesi mezi Evropu a Asií (točeno v Azerbájdžánu), v hornatém vyprahlém území, které štáb hledal skoro dva roky. Městečko, kde jakoby se čas zastavil, kde platí zavedený pořádek v duchu patriarchátu, kde pracují ženy a muži lelkují v hospodě a vedou velké řeči. Vystihla to Mirka Spáčilová když napsala. že „muži jsou uraženi tímto filmem, protože páni tvorstva jsou tu líčeni jako tupá, líná, nemytá a nevzdělaná cháska budižkničemů až na hlavního hrdinu, jenž však zase nosí výraz oddaného jelimánka.“
Ke scénáři si Veit Helmer pozval scénáristy Kusturicova filmu ČERNÁ KOČKA, BÍLÝ KOCOUR Gordana Mihiče a Zazu Buadzeho. Jejich burleskní fantaskní svět brzy poznáte - z filmu přímo čiší magický realismus (od prvního závěru makety rakety). Tento bizarní a kocourkovsky laděný pohádkový svět musíte přijmout, a pak bude pro vás film velkým zážitkem.Film má humor, obsahuje romantickou lásku, tajemství (např. tajemné podzemí a vznik pramenu). Válka ve vesnici nabývá stále absurdnějších rozměrů, ženy brání své území skoro jako westernových SEDM STATEČNÝCH, ale nebýt velké lásky a milostné touhy asi by vesnice skončila svou existenci.
Film se natáčel 50 dní v severozápadním Ázerbájdžánu, padesát kilometrů od hlavního města Baku. Režisér Helmer k tomu říká: „Po pádu Sovětského svazu nemá Ázerbájdžán žádnou filmovou infrastrukturu. Museli jsme připravit úplně všechno, zajistit ubytování pro 90 lidí v horské vesnici, kde funguje elektřina jen několik hodin denně a kam se při špatném počasí dostanete jen na koni. Osvětlení a kamery jsme přivezli náklaďáky z Iránu a auto s 30 tisíci metry filmu jelo z Německa týden. &Stáb tvořili lidé z Ukrajiny, Gruzie, Turecka, Iránu, Francie a Německa a kuchaři přijeli z naftových plošin v Kaspickém moři. Občas docházelo k babylonskému zmatení jazyků.“
K výběru herců režisér řekl: „S téměř nulovými dialogy máte volné ruce hledat po celém světě. &Sance, že najdete skvělé herce, se tím zvyšuje. Hledání jsem pojal ve velkém stylu, najal jsem odborníky v 28 zemích, aby udělali pohovor s 2 400 herci v Evropě (kromě Skandinávie), střední Asii, Americe, Kubě a Iránu. 400 nejlepších bylo pozváno do druhého kola. Konečný výběr byl celkem snadný, neboť ti nejlepší výrazně převyšovali průměr. Nakonec se natáčení zúčastnili herci ze 16 zemí a pro titulní roli jsem poprvé vybral německy mluvícího herce Maxe Mauffa.“
A teď překvapení – Ženskou hlavní roli získala česká herečka Kristýna Maléřová- Podzimková
Mladá
česká herečk
a se narodila prvního májového dne roku 1985 v Rožnově pod Radhoštěm. Už odmala projevovala určité umělecké nadání - navštěvovala folklorní a dramatické kroužky, také ráda tančila a zpívala. Nebylo překvapením, když se rozhodla pro studium dramatického oboru na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, po kterém jí bylo nabídnuto angažmá v Těšínském divadle v Českém Těšíně, kde působí dodnes.
Kouzlo filmového plátna poprvé okusila menší rolí v Jakubiskově filmu BATHORY. Podstatně větší šancí pro ni byl německý režisér Veit Helmer. Ten sháněl mladou herečku do hlavní ženské role pro svou alegorickou komedii ABSURDISTÁN a Kristýna (registrována v pražské agentuře patřící Jessice Horváthové) prošla sítem čítajícím na šest set hereček z bezmála třiceti zemí světa! Na samotné natáčení v Azerbajdžánu ale málem neodcestovala – maminka se ji nejdříve bála pustit. Přes velký úspěch této role se nadále věnuje téměř výhradně divadlu a seriálům. Naposledy jste ji mohli vidět v Tv fimu Metanol Terezy Kopáčové.
Připomeňme si i jejího kolegu - Max Mauff –nar. 1987 v Berlíně, u nás je znám z filmu NÁ&S VŮDCE, kde vytvořil roli rozmazleného synáčka z bohaté rodiny Kevina. Trochu vám připomene ranného Vladimíra Pucholta. A dodejme, že řezníka hraje Radomil Uhlíř známý z Mazaného Filipa Václava Marhoula (role Gogo).
Ve filmu se příliš nemluví - ostatně Helmer nemá rád slova ale obraz a zvuky (v jeho romantickém kafkovsky laděném dramatu TUVALU se také vůbec nemluvilo). Děj jenom komentují dva vypravěči /v originále rusky) – zamilovaní AJA a Těmelko.
Foto: csfd.cz
*********************************************
ABSURDISTÁN
SRN 2008, režie Veit Helmer
uvádí ve středu 18. července JOJ Cinema od 22,10 hodin