Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 22.5.2024, svátek má Emil 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


ABSURDISTÁN – TV tip – Když se ženy vzbouří a muži musí opustit hospodu

13.07.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

ABSURDISTÁN – TV tip – Když se ženy vzbouří a muži musí opustit hospoduMálokdy v poslední době jsem šel z kina tak příjemně naladěn a s pocitem hezkého zážitku. Proto film ABSURDISTÁN jednoznačně patří mezi doporučené snímky uváděné tento týden v televizi. Podnětem pro tento film byla novinová zpráva o turecké vsi, kde se ženy vzbouřily proti mužům, kteří nebyli schopni opravit místní vodovod. Německého režiséra Veita Helmera napadlo do takové stávky zasadit milostný příběh.

Možná někomu takto pojaté téma připomene slavnou ARISTOFANOVU hru LYSISTRATA. Tam se ovšem ženy vzbouřily a přestaly poskytovat svým mužům milostné potěšení kvůli válce a válečným půtkám. Ostatně i v Čechách máme trochu podobný film – je to budovatelská veselohra VZBOUŘENÍ NA VSI Josefa Macha /1949/, kde se ženy vzbouří, aby prosadily výstavbu obecní prádelny. V ABSURDISTÁNU nejde ani o válku ani o prádelnu, ale „jen“ o vodu – ale také o lásku, protože jen ten, kdo se chce po letech čekání konečně poprvé pomilovat dokáže učinit i neskutečné...
 
Absurdistán není země, ale městečko, kdesi mezi Evropu a Asií (točeno v Azerbájdžánu), v hornatém vyprahlém území, které štáb hledal skoro dva roky. Městečko, kde jakoby se čas zastavil, kde platí zavedený pořádek v duchu patriarchátu, kde pracují ženy a muži lelkují v hospodě a vedou velké řeči. Vystihla to Mirka Spáčilová když napsala. že „muži jsou uraženi tímto filmem, protože páni tvorstva jsou tu líčeni jako tupá, líná, nemytá a nevzdělaná cháska budižkničemů až na hlavního hrdinu, jenž však zase nosí výraz oddaného jelimánka.“
 
 
Ke scénáři si Veit Helmer pozval scénáristy Kusturicova filmu ČERNÁ KOČKA, BÍLÝ KOCOUR Gordana Mihiče a Zazu Buadzeho. Jejich burleskní fantaskní svět brzy poznáte - z filmu přímo čiší magický realismus (od prvního závěru makety rakety). Tento bizarní a kocourkovsky laděný pohádkový svět musíte přijmout, a pak bude pro vás film velkým zážitkem.Film má humor, obsahuje romantickou lásku, tajemství (např. tajemné podzemí a vznik pramenu). Válka ve vesnici nabývá stále absurdnějších rozměrů, ženy brání své území skoro jako westernových SEDM STATEČNÝCH, ale nebýt velké lásky a milostné touhy asi by vesnice skončila svou existenci.
 
Film se natáčel 50 dní v severozápadním Ázerbájdžánu, padesát kilometrů od hlavního města Baku. Režisér Helmer k tomu říká: „Po pádu Sovětského svazu nemá Ázerbájdžán žádnou filmovou infrastrukturu. Museli jsme připravit úplně všechno, zajistit ubytování pro 90 lidí v horské vesnici, kde funguje elektřina jen několik hodin denně a kam se při špatném počasí dostanete jen na koni. Osvětlení a kamery jsme přivezli náklaďáky z Iránu a auto s 30 tisíci metry filmu jelo z Německa týden. &Stáb tvořili lidé z Ukrajiny, Gruzie, Turecka, Iránu, Francie a Německa a kuchaři přijeli z naftových plošin v Kaspickém moři. Občas docházelo k babylonskému zmatení jazyků.“
 
K výběru herců režisér řekl: „S téměř nulovými dialogy máte volné ruce hledat po celém světě. &Sance, že najdete skvělé herce, se tím zvyšuje. Hledání jsem pojal ve velkém stylu, najal jsem odborníky v 28 zemích, aby udělali pohovor s 2 400 herci v Evropě (kromě Skandinávie), střední Asii, Americe, Kubě a Iránu. 400 nejlepších bylo pozváno do druhého kola. Konečný výběr byl celkem snadný, neboť ti nejlepší výrazně převyšovali průměr. Nakonec se natáčení zúčastnili herci ze 16 zemí a pro titulní roli jsem poprvé vybral německy mluvícího herce Maxe Mauffa.“
 

A teď překvapení – Ženskou hlavní roli získala česká herečka Kristýna Maléřová- Podzimková

Mladá česká herečka se narodila prvního májového dne roku 1985 v Rožnově pod Radhoštěm. Už odmala projevovala určité umělecké nadání - navštěvovala folklorní a dramatické kroužky, také ráda tančila a zpívala. Nebylo překvapením, když se rozhodla pro studium dramatického oboru na Janáčkově konzervatoři v Ostravě, po kterém jí bylo nabídnuto angažmá v Těšínském divadle v Českém Těšíně, kde působí dodnes.

Kouzlo filmového plátna poprvé okusila menší rolí v Jakubiskově filmu BATHORY. Podstatně větší šancí pro ni byl německý režisér Veit Helmer. Ten sháněl mladou herečku do hlavní ženské role pro svou alegorickou komedii ABSURDISTÁN a Kristýna (registrována v pražské agentuře patřící Jessice Horváthové) prošla sítem čítajícím na šest set hereček z bezmála třiceti zemí světa! Na samotné natáčení v Azerbajdžánu ale málem neodcestovala – maminka se ji nejdříve bála pustit. Přes velký úspěch této role se nadále věnuje téměř výhradně divadlu a seriálům. Naposledy jste ji mohli vidět v Tv fimu Metanol Terezy Kopáčové.
 
Připomeňme si i jejího kolegu - Max Mauff –nar. 1987 v Berlíně, u nás je znám z filmu  NÁ&S VŮDCE, kde vytvořil roli rozmazleného synáčka z bohaté rodiny  Kevina. Trochu vám připomene ranného Vladimíra Pucholta. A dodejme, že řezníka hraje Radomil Uhlíř známý z Mazaného Filipa Václava Marhoula (role Gogo).
 
Ve filmu se příliš nemluví - ostatně Helmer nemá rád slova ale obraz a zvuky (v jeho romantickém kafkovsky laděném dramatu TUVALU se také vůbec nemluvilo). Děj jenom komentují dva vypravěči /v originále rusky) – zamilovaní AJA a Těmelko.
Foto: csfd.cz 
*********************************************
ABSURDISTÁN
SRN 2008, režie Veit Helmer
uvádí ve středu 18. července JOJ Cinema od 22,10 hodin
 
 
 
Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.1509 s