Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  úterý 25.6.2024, svátek má Ivan 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Vánoce osamělého muže

09.12.2004   Radek Dolanský   Společnost   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Vánoce osamělého muže Do postavy jednoho muže jsem skloubil zážitky mnoha osamělých mužů. Tyto pravdy se člověk dozvídá po špetkách, když je ta správná obsada chlapů a správná konstelace hvězd pro otvírání různých zákoutí srdce. A spíše nežli v hospodě, při sousedském posezení ve sklepě nebo v garáži při slivovici, podbradku, uzeném špeku, klobáskách….

Slíbil bývalé ženě, tehdy ještě jeho ženě, že se hned po rozvodu odstěhuje z bytu na ubytovnu. Blbec! To ještě netušil co ho čeká. Samota. Najednou prázdno, úplné vakuum. Bylo to nesnesitelné přijít domů a – nic. V duchu si říkal „raději bych se s tou krávou hádal od rána do večera, jenom nebýt sám“. Bylo mu čím dál víc smutno za dětma. A to se blížily vánoce.
Proč si téměř vždycky všechny výhody od rozvodu „odnese“ ženská i kdyby to byla největší děvka z města a ještě chlapa oškube o děti, byt nebo domek, peníze…?!
Brány fabriky se zavřely a všichni utíkali domů chystat VÁNOCE.
ON seděl v hospodě a čím víc pil, tím byl víc bolestínský až to štvalo chlapy kolem. Tak se vykašlal na chlast a seděl doma. Ale to neměl dělat. Co měl vlastně dělat.
Chvilička štěstí v těch předvánočních dnech byla, když mu bývalá žena laskavě „půjčila“ děti, aby mohli společně u babi s dědou oslavit Vánoce den před Vánoci. Byl to krásný den. Ty nedočkavé dětské tvářičky, jejichž mysl se vzpírala pátrat po kapřích kostech. A vůbec – v tak důležitém čase zdržovat s rybou a studeným salátem. A pak jste v těch veselých rozzářených očkách mohli vidět všechna slunce vesmíru. V té chvíli jste věděli, že děti jsou váš Bůh. Také si je tvoříte k obrazu svému, ale většinou naštěstí se to vždycky nějak zvrtne.
Rodiče je pozvali i na zítřejší štědrovečerní večeři a ON s díky přijal. Krásný dáreček dostal ještě , když se s dětmi vracel domů: „Jé, taťko, taťka vynáší koš“. Ne, to nebylo zdvojení organismů to byl jeho nástupce.
Štědrý den! Seděl znovu u okna a díval se jak tatínkové odpoledne chodí s dětmi na procházku. Po tváři mu stékaly slzy. Když se začaly rozsvěcet vánoční stromečky měl hlavu zabořenou v polštáři a brečel jako tehdy, když býval ještě malý chlapec.
Večeře u maminky byla jako vždy výborná. Ale když usedli k televizi po chvíli se vymluvil návštěvou osamělého kamaráda a rychle utíkal pryč. Ta televize plná radosti, lásky a štěstí – to bylo moc. Šel ztemnělou ulicí, závistivě se díval do rozsvícených oken a slzel. S kapkou černého humoru si pomyslel jak je to příjemné, když si člověk může pobrečet na čerstvém vzduchu, protože všichni sedí doma.
Ubíhala léta a ON se učil prožívat vánoce. Ty následující se snažil propít, ale v tom mu zabránili hospodští, kteří zavírali krátce po poledni a sám nepil. Později, když existovaly nonstopy už nepotřeboval nic propíjet. Další vánoce prožil u přítelkyně s jejími dětmi. Ale něco tam bylo falešného, tak to skončil.
Dnes zná dobrý recept jak přežít vánoce sám a bez utrpení. Nedívat se na televizi (mimo Mrazíka), protože je tam moc hezkých citů. Nepít. Pak je člověk bolestínský a mohl by smutek řešit např. spánkem na kolejích. O Štědrém večeru moc nepokukovat po okolních oknech. Dobrá knížka, dobré jídlo a tohle všechno provádět v posteli.
A ještě jedno si dobře pamatujte vy NE-SAMI. Když vám takový osamělý bručoun popřeje krásné vánoce, važte si toho nad jiné, poněvadž ON dobře ví, jak vzácný je to dar. A když to nikomu neprozradíte, prozradím vám něco já na něj. I dnes, po dvaceti Štědrých dnech se mu svírá hrdlo dojetím.
Tak vám přeji krásné Vánoce, lidi!Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

Reakce k článku


Od: p2 - 9.12.2004 - 19:33

jo,jo... tak to se mám na co "těšit"


Od: desodores - 21.12.2004 - 21:34

ženy vy nic ? ....... docela by mně zajímalo co vy k tomu .........


Od: JANA - 22.12.2004 - 9:59

TAK TEDY NĚCO OD ŽENSKÝ...
DOSTALO MĚ TO... ŘÍKALA JSEM SI, ŽE SE NĚJAK NA VÁNOCE NETĚŠÍM, NEMÁM PROČ... NIC NEPEČU, NEZDOBÍM, DĚTI NEMÁM A NA SPOLEČNÉM "PRAKTICKÉM DÁRKU JSME SE DOMLUVILI PŘEDEM"...
ALE ASPOŇ TO BUDE JEDEN Z MÝCH DALŠÍCH "NORMÁLNÍCH" DNŮ - NÁVŠTĚVA U TCHÝNĚ, ZATO S MILOVANÝM ČLOVĚKEM...


ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0305 s