Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


PYRAMIDA HRŮZY – TV tip – Mladý Sherlock Holmes

10.08.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

PYRAMIDA HRŮZY – TV tip – Mladý Sherlock HolmesI slavní byli kdysi mladí a učili se, dělali chyby a postupně se rodily jejich schopnosti. Týká se to nejen živých osobností ale i literárních postav. Když psal Conan Doyle příběhy svého geniálního detektiva Sherlocka Holmese, setkali jsme se s ním vždy v době jeho zralého věku. Jaký byl Sherlock Holmes v době svých studií?. Jak se potkal se svým věrným stínem Watsonem?
 

Odpovědět na tyto (a další) otázky si dal za cíl film z produkce Stevena Spielberga a v režii Barry Levinsona s původním názvem Young Sherlock Homes. Proč mu kdysi Ústřední půjčovna filmů,. která film v kinech uvedla, dala název PYRAMIDA HRŮZY se asi již nikdy nedozvíme, ale není tak úplně od věci. Jde samozřejmě o hypotézu – o tom, jak se formovala budoucí osobnost jednoho z největších detektivů, vyzáblého gentleman se slabostí pro narkotika, se snahou hrát dokonale na housle a náruživého kuřáka lulky který v kouři dýmky se vždy dokázal zamyslet a logickou šarádou se dostat na stopu vraha – můžeme jenom spekulovat. Podle scénáře Chrise Columbuse si s tím pohrává režisér Barry Levinson a dozvíte se více, než kdysi prozradil Sherlockův přítel a kronikář doktor John H. Watson. „I když sir Arthur Conan Doyle nepsal o mladistvých letech Sherlocka Holmese a jeho první setkání s doktorem Watsonem umístil až do doby jejich dospělosti, byly tyto úvahy o tom, co a jak se to mohlo stát, natočeny na počest autora, jehož dílo dodnes nesmírně obdivujeme, zazní v závěru filmu.  
    
I když se s postavou Sherlocka Holmese setkáváme v naší televizi poměrně často, v tomto filmu jde o jisté novum, které si lze vychutnat. Obtloustlý brýlatý mladík Watson (Alex Cox) je příjemně roztomilý, Nicholas Rowe v roli Sherlocka od začátku trousí své dedukce a zkouší na Watsonovi svoji dedukční metodu, která selže jen jednou – když špatně přečte jméno na Watsonově kufru. Ve filmu poznáte i další postavy jako škole je podivínského profesora Waxflatter (Nigel Stock), který pracuje na vynálezu létajícího stroje, jeho půvabnou neteř Elizabeth (Sophie Wardová), do níž se Holmes (poprvé a naposledy) zamiluje. A objeví se tu i jakýsi mladý profesor Badcock, s nímž se Holmes utká v šermu (Earl Rhodes), který se později v Holmesovských příbězích objevuje jako „génius zločinu“ Moriarty.

Ale zatím ani nenaznačili vlastní příběh filmu, který se točí kolem strašlivé záhady halucinogenního jedu, který svým obětem způsobuje hrůznou a šílenou smrt. Dobrodružný příběh je nesen ve spielbergovském  duchu Indiana Jonese. Je tu dále fanatická sekta sídlící uprostřed velkoměsta v doupěti tvaru pyramidy a mající na svědomí několik mladých dívek. Jak to souvisí s egyptskými rekvizitami (připomínající Dobyvatele ztracené archy? To už si vychutnejte při sledování filmu ve vaší televizi.
        
Nutno však připomenout, že na vše se Levinson dívá s určitým nadhledem, žádná legenda (ani Holmemsovská či Speilbergovská) mu není svatá. Daří se i začlenit filmové triky z Lucasovy dílny Industrial Light and Magic včetně halucinogenních sekvencí i pohled na Londýn konce 19. století, věrně stvořený architekten Normanem Reynoldsem. A také pochopíte, jak Holmes přišel k lulce a slavné čepici a proč se stal zahořklým mizogýnem. Pokud nehledáte velkou myšlenkovou hloubku ani nejste příznivci vyspekulovaných art filmů, pak PYRAMIDA HRŮZY dokonale splní požadavek na letní oddechový film.

Na závěr si přesto všechno dovolíme ocitovat slova Pavla Kosatíka, který v týdeníku Kmen roku 1989 napsal: “Sir Arthur Doyle s tím nemá nic společného – ostatně ve srovnání s touto příšernou mladickou historií věhlas všech pozdějších detektivních pátrání bledne, baskervillská příšerka se krčí schlíple v koutě a my teprve teď chápeme Sherlockův dospělý stoický klid: prožít si v patnácti tohle, nemůže už později člověka v životě překvapit vůbec nic.“
Foto: max.iprima.cz, filmer.com

****************************************
PYRAMIDA HRŮZY
(Young Sherlock Holmes)
USA 1985, Barry Levinson
uvede v pátek 17. srpna od 20,15 Prima Cool

 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0349 s