Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 27.5.2024, svátek má Valdemar 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


TENKRÁT NA ZÁPADĚ – TV tip – Nejslavnější westernová melodie smrti

24.08.2018   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

TENKRÁT NA ZÁPADĚ – TV tip – Nejslavnější westernová melodie smrtiNechce se tomu věřit, ale je tomu letos 115 let, kdy se v kinech objevil první western VELKÁ ŽELEZNIČNÍ LOUPEŽ. Založil tak typicky americký žánr, který si Hollywood pečlivě pěstoval. Když žánr začal v padesátých a šedesátých letech trochu skomírat, objevil se znenadání konkurent v Evropě. V Itálii se pustili do nesnadného souboje dva režiséři: Sergio Corbucci dal prvnímu italskému westernu název MASAKR VE VELKÉM KAŇONU a v témže roce 1964 natáčí později slavnější Sergio Leone (pod pseudonymem Bob Robertson) film PRO HRST DOLARŮ. Přes úšklebky amerických kolegů se italský „spaghetti western“ stal pojmem a jeho hlavní díla se stala legendou.
 Sergio Leone se později vyznal: „Přistoupil jsem k westernovému žánru s velkou láskou a také velkou ironií. Na první místo jsem postavil péči o věrohodnost. Pokud se týká násilí v mých filmech, jehož přemíra se mně někdy vytýká, jde o zásadní složku oné doby, kdy se na Divokém západě lidé dožívali věku 38 let. Copak to mohly být nějaké romantické časy, jak to ukazují američtí filmaři?“

Prostě – idylka amerického pohledu je totálně pryč, klasičtí aktéři (v černé a bílé barvě) jsou v Itálii vystřídáni pistolníky daleko drsnějšími a krutějšími. Také doba se změnila – vedle štěkajících koltů se objevují hrabiví byznysmeni, jimž nejde již ani o pozemky a stáda, ale jen a jen o dolary. Sami si ruce nešpiní, k ruce mají dostatek špinavců, kteří s kolty i winchestrovkami odstraní z cesty každého, kdo v podnikatelských plánech překáží.
                                                   Claudia Cardinale, Jason Robards a Robert Mitchum

To je i pozadí snímku TENKRÁT NA ZÁPADĚ, považovaného za vrcholné dílo nejen
„spaghetti westernu“ ale i žánru jako takového.
Začíná slavnou scénou příjezdu vlaku, kdy tři umolousaní pistolníci v dlouhých pláštích čekají jediného cestujícího, který hraje na foukací harmoniku a ptá se na Franka. Neznámý nuž (vynikající Robert Mitchum) desperády zlikviduje. Hned nato přijíždí do městečka z New Orleansu ovdovělá žena Jill (Claudia Cardinale), aby zde začala na farmě nový život s osamělým irským farmářem Brettem (Frank Wolff). Jenže toho a jeho tři dospívající děti právě zavraždila banda zločince s pomněnkovýma očima Franka (Henry Fonda). Stopa se zdá vést k sympatickému banditovi Cheyennovi (Jason Robarts), ale je falešná. Cílem vyvraždění farmáře a jeho dětí byla bezohledná snaha železničního magnáta Mortona (Gabriele Ferzetti), získat půdu a pokračovat v budování železniční tratě. A právě na Brettově farmě je jediná studna v okruhu padesáti mil.
                                                                               Henry Fonda

Postavy jsou pro klasický western přímo typické. Cheyenne představuje hrdinu starého typu, který už chce mít od všeho pokoj. Frank je chladnokrevný zabiják aspirující na manažera železniční společnosti, ale k tomu pistole nestačí. Morton je bezohledný kapitalista, který se neštítí žádného zločinu, pokud mu umožní dovést železnici na břeh Pacifiku. Mstitel Harmonika - „muž z neznáma“ (chcete-li Nikdo) vykoná své poslání s cílem pomstít se Frankovi za zabití svého bratra a odcválá opět do neznáma.


TENKRÁT NA ZÁPADĚ je po všech stránkách dokonalé dílo, které překvapí a bude stále překvapovat. výběr Henryho Fondy do role Franka je překvapivý – ostřílený a milovaný borec amerických westernů najednou v roli padoucha? V Americe mu to mnoho ostruh do obliby nepřidalo, ale on sám se vyjádřil, že to byla přesně taková role, po níž dlouho toužil. Milence ženské krásy potěší i animálně smyslná Claudia Cardinale. Melodie, kterou hraje nemluvný Harmonika, se stala nesmrtelnou a ukázala že Ennio Morriccone bude jednou jedním z největších skladatelů filmové hudby. A není to ve filmu jediná skvělá hudba. Všechny postavy mají každá svůj vlastní hudební motiv – všimněte si třeba toho, když si Jill prohlíží zbytky mrtvé rodiny...
Film je úchvatný po vizuální stránce, vynikající přírodní scenérie se střídají s velkými detaily třeba očí. Je dokonalý ve zvuku, strhne dynamickým střihem a stupňujícím se napětím. V Evropě diváky doslova uchvátil – na příklad v Paříži se hrál nepřetržitě šest let. I v našich kinech se objevil dvakrát – v roce 1969 a poté v rámci Projektu 100 v roce 2013. Jestli jste někdy měli názor, že western je okrajový žánr pro zábavu, pak v tomto případě jde o mnohem víc - TENKRÁT NA ZÁPADĚ je vrcholné filmové umění.
***********************************
TENKRÁT NA ZÁPADĚ
(C´era una volta il West / Once Upon a Time om the West)
Itálie, USA 1968, režie Sergio Leone
uvádí v pátek 31. srpna Prima Max od 20,00 hodin

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0665 s