Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  středa 29.5.2024, svátek má Maxmilián 

Hledej

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


SPÁČI – TV tip - jedna chyba, tvrdý trest, zasloužená pomsta

22.09.2023   Stanislav Polauf   Film   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

SPÁČI – TV tip - jedna chyba, tvrdý trest, zasloužená pomstaNerozlučná čtveřice kamarádů, kteří prožívají relativně hezké dětství. Bohužel je osud vrhl do neslavně proslulé newyorské čtvrti Hell´s Kitchen (Pekelná Kuchyně), což je místo lichvářů, hráčů a pouličních gangů. Není to místo pro padavky, ale tihle kluci na prahu dospělosti se tu cítí jako ryby ve vodě. Až do chvíle, kdy z mladické nerozvážnosti ukradnou párek řeckému párkaři a jeho nehlídaný vozík způsobí smrt jednoho muže.
 


Bezstarostné dětství skončilo. Čtveřice končí v polepšovně pro chlapce, což je ve skutečnosti tvrdé nápravné zařízení řízené sadistickým velitelem a pedofilními dozorci. Tohle vydrží málokdo. Stávají se z nich „sleepers“, což je slangové označení pro ty, kteří dostali trest delší než devět měsíců. Násilné hrůzy připomínající VYKOUPENÍ Z VĚZNICE SHOWSHANK se vryjí divákům do paměti, byť je kamera poměrně milosrdná.
Vlivem tvrdého znásilňování se dva z chlapců dají na dráhu zločinu. Když se po letech náhodou setkají se svým hlavním trýznitelem, bez milosti ho zastřelí. A tím začne třetí anabáze – zbylí dva chovanci, státní žalobce a novinář se jim pokoušejí pomoci a přitom dokáží veřejně odhalit špinavé praktiky v amerických vězeních pro mládež.
    
Jakoby tři různé filmy se spojují v příběhu čtveřice, radostné dětství, tvrdé dospívání a mstící se dospělost. Ve všech případech jsou hlavní aktéři v podání herců jako Kevin Bacon, Dustin Hoffman, Brad Pitt a Jason Patric přesvědčiví. Vynikajícím výběrem hereckých představitelů docílil režisér Barry Levinson silné účinnosti, což podtrhuje i obsazení role kněze Robertem de Nirem.
                                                             Brad Pitt, Dustin Hoffman
Na podkladě autobiograficky laděného stejnojmenného románu Llorenza Carcaterry (česky vyšel v nakladatelství Klokan) vznikl ve své době velmi chválený film o kořenech zločinnosti. Dostat se na dráhu zločinu je snadné, často stačí jen krůček a miska vah dobra a zla se převáží na tu nesprávnou stranu. Sám Dustin Hoffman se na toto téma vyjádřil: „Film SPÁČI ukazuje, že násilí plodí zase násilí. Poukazuje na dlouhodobé následky zneužívání výchovných prostředků pochybnými metodami. Problém je, jak zlikvidovat zlo v nitru mladého chlapce. Pro mnohé je jediným prostředkem násilí, jenomže výprask je v tomto případě jen výrazem bezmocnosti, Nezřídka se stává, že lidé, kteří byli tímto způsobem v dětství „vychováni“ jednají později stejně.“
*****************************
SPÁČI (Sleepers)
USA 1996, režie Barry Levinson
uvádí v pátek 19. září od 22,05 hodin Nova Cinema

 

 
 
 
 


Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0588 s