Nejste li zaregistrováni, můžete tak učinit zde, nebo si můžete nechat zaslat zapomenuté heslo

Jméno:

Heslo:
 

 ISSN 1802-2863 . Tiráž ...  Dnes je  pondělí 20.5.2024, svátek má Zbyšek 

Hledej

Sociální sítěWebmagazín na Instagramu
Webmagazín na X Twitteru

Spolupracujeme

www.bioscop.cz

www.bontonfilm.cz

www.botanicka.cz

www.divadlodisk.cz

www.divadlonavinohradech.com

www.divadloviola.cz

www.dokoran.cz

www.epocha.cz

www.hostbrno.cz

www.jota.cz

www.knihykazda.cz

www.literarnistrom.cz

www.mestskadivadlaprazska.cz

www.ngprague.cz

www.supraphononline.cz

www.svandovodivadlo.cz


Uprostřed čínské společnosti: Než slehne rudý prach, drsný cynický román

29.09.2018   Renata Petříčková   Literatura   Zobraz článek ve formě vhodné pro tisk

Uprostřed čínské společnosti: Než slehne rudý prach, drsný cynický románNedá se říct, jak dlouho v ubohém čtenáři bude rezonovat atmosféra toho, co tento geniální čínský spisovatel napsal. Možná roky… rozhodně však týdny a měsíce.

 Navždy zapamatováno, co v této knize je. Takových knih je málo, ale tohle je záruka úspěchu, pokud úspěchem je fakt, že se vám něco zaryje až do morku kostí, do hloubi duše a většinu knihy se cítíte jako čtenář s otevřenými ústy údivem, úžasem, hnusem, prostě se divíte divíte a divíte.
Čínské soudnictví funguje na principu velmi malých platů soudců a milionových honorářů pro ostatní právní hodnostáře. Kdo platí, vyhrává. Kdo k tomu přihodí hezkou holku pro zábavu, má napůl vyhráno. Vcházíme tu do světa čtyřhvězdičkových hotelů, luxusních restaurací, drahého oblečení a ještě dražších kabelek. Ale i za tohle se musí platit. A to nejen dotyčné slečny, ale i pánové, pro které je přežití v téhle džungli šelem opravdu tvrdým oříškem.

Autor nemohl vybrat hlavního hrdinu lépe. Má charakter, má morálku, má lidskost. Cítíte ji. Vidíte a občas od něj slyšíte, že by raději nežil, protože tohle je jen podivná parodie na život: „Naši generaci přivedl na svět zášť a závist, sotva jsme si lokli prvního doušku vzduchu, už nám srdce svíraly zlé úmysly. V práci se mi daří, doma mám miliony, ale kdybych si mohl vybrat, radši bych se nikdy nenarodil.“
„Svět v mých očích není nic jiného než obrovská halda svinstva, nad kterou tancuje sbor masařek, kterou se prohlodává armáda červů, ta hniloba proniká vším, není jediného nedotčeného kousku. Už dávno jsem se naučil vysávat život do krve a na dřeň, mé prsty jsou nelítostné drtiče, mému pohledu nic neunikne, číhám na každou živou duši, když je maso, sním nejdříve to, a když ho ohryžu, zlomím ještě kost, abych vysál morek. Zvykl jsem si na zločin i na to, že je ho svět plný, nedovedu si ani představit, že by ho skutečně někdo někdy odsoudil.“
Ale přesto všechno to potlačil a umí přežít. Má bystrý rozum, který ho neomylně dovede přesně tam, kam potřebuje. Nabízí se pak otázka, jestli se to někdy zvrtne a jak. Tam už je prostor pro pochyby každého čtenáře, tam je přesně to místo, kde se možná jeho povaha střetává s naší, evropskou. A kde začíná pomyslný boj mezi spravedlností a bojem o život.

Měla jsem pocit, že pokud jsem byla sžita s mentalitou Číňanů, vešla pomalu, opatrně do jejich světa a zvykla si tam, bylo všechno v pořádku. Došla jsem dokonce do situace, že jsem s hlavním hrdinou sympatizovala, protože byl ukázkou dokonalého přežití v naprosto nelidských morálních podmínkách. Nad slunce bylo jasné, že pokud by se jen pokusil ukázat lidskou tvář nebo obhajovat nějaké hodnoty, které jsou třeba pro nás v Evropě běžné, byl by okamžitě poslán ke dnu, ze kterého by se už nikdy nedostal.
A tak budete prodávat sebe, holky, lásku, city, budoucnost – budete s tím vším obchodovat v prostředí tak čistém a luxusním, že jeho špína tím víc bude zalézat pod kůži, protože bude tak při zemi a neviditelná.
Cynický realismus – to je prý definice toho, co Mu-žung Sue-cchun píše. Ale možná právě cynik vidí tenhle svět opravdu realisticky. Netřeba nadsázek – tohle je realita.

O autorovi: Mu-žung Süe-cchun, vlastním jménem Chao Čchün, se narodil v roce 1974 v &San-thungu na severovýchodě Číny. Nekonvenční člověk, který se vymyká čínské kontrole a často píše své romány ve vícero variantách, aby unikl cenzuře. Žije v Honkongu a je komentátorem čínských událostí pro The New York Times. Napsal již šest podobných románů, které budí pozornost po celém světě právě variabilitou a syrovostí témat i zpracování.
Vydalo nakladatelství Argo, 2018, www.argo.cz
 Komentáře čtenářů

Jméno: Email:
Nadpis:
Komentář:

Vulgární a urážlivé reakce budou redakcí smazány
Kontrolní otázka proti spamovacím robotům:
Jaký je součin tří a čtyř? 

ISSN 1802-2863 . Tiráž

Copyright © 2001 - 2024 www.webmagazin.cz Všechna práva vyhrazena - All rights reserved.
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu redakce Webmagazin.cz zakázáno.
Redakce nezodpovídá za obsah příspěvků.

Redakce, Reklama - Podmínky a právní omezení - Registrace

Vygenerováno za 0.0328 s